Свържи се с нас

Култура

Връчиха наградите от Първия национален панаир на музейната книга

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В събота бяха връчени наградите от Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда на 10, 11 и 12 юни в ЕМО “Етър”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Регионален исторически музей – Кюстендил взе наградата „За най-добро цялостно представяне”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

В категорията „За най-добра полиграфия” първото място бе присъдено на музей „Дом на хумора и сатирата” за книгата „175 творби от фонда Хумор на народите”.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Поощрителни награди в тази категория бяха присъдени на Националния военно-исторически музей и Регионален исторически музей – Ловеч.

Наградата „За най-старо издание” получи Регионален исторически музей – Пазарджик.

Поощрителната награда от Панаира бе връчена на къща-музей „Васил Левски”, град Карлово, екипът на която е успял да издаде книга за Апостола, преведена на осем езика, между които унгарски и шведски.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Над 40 български галерии, музеи, издателства и университети вземат участие в Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда в ЕМО „Етър”.

По време на форума тези институции представят издадени от тях книги, научна литература и материали с рекламен характер.

Любопитно от Панаира.

Въпреки строго научния характер на форума бе връчена спонтанна награда от директора на ЕМО „Етър” доц. д-р Светла Димитрова. Тя бе „За най-добре опазени музейни книги”.

Много от участниците в Панаира се оказаха неподготвени за променливия характер на времето в региона на Габрово. Както често става през този период от годината, на поляната в музея се изсипа кратък, но сравнително интензивен дъжд. Капризите на времето не смутиха доц. д-р Христо Харитонов, директор на Историческия музей в град Полски Тръмбеш, който извади съвременно средство за предпазване от дъжд и покри с него книгите на щанда си. Като награда за реакцията си той бе удостоен с книгата „Магическа защита от зли сили” на доц. Ангел Гоев.

Най-старото издание на „Дома на хумора и сатирата” бе представено по време на Първия национален панаир на музейната книга.

Венета Козарева, която заедно с директора Маргарита Доровска, представя ДХС уточни, че това е каталог от първото Биенале през 1973 година.

„Забележителното е, че в този каталог за първи път в публичното пространство излиза мотото на ДХС – „Светът е оцелял, защото се е смял”. Съвсем естествено е до първото ни издание да поставим последното – 175 творби от фонда Хумор на народите, посветено на 45 години от създаването на ДХС. Представени са някои от най-забележителните творби от нашите фондове”, коментира Венета Козарева.

По време на Панаира на музейната книга в ЕМО „Етър” на щанда на Дома на хумора и сатирата могат да се намерят и други ценни книги.Особен интерес представлява популярния сборник с габровски шеги, който е преведен на няколко езика.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Наследник на руската царска фамилия получил най-високото отличие, което връчва НМО в Габрово.

Табела, която се провесва на врата и показва на околните какви са били делата ти през деня. Издайническо! Може да е повод за гордост. Може и за срам. Табелата е била връчвана на учениците през Възраждането. Надписът е доста архаичен за нашето време, но и днес, както и преди повече от сто години, е ясен за разбиране.

Такива табели са запазена марка на Националния музей на образованието в Габрово. Институцията не само ги показа по време на Първия национален панаир на музейната книга, който се провежда в ЕМО „Етър”, но и окичи с тях някои от гостите. Кметът Таня Христова, например, се оказа, че заслужава табелата с надпис „Мъдър”. Най-високото отличие, обаче е „Благочинник” и тя е била връчена за първи път през 2003 г. на княз Дмитрий Романов, наследник на руското царско семейство.

На щанда на НМО бе представена и книга за „взаимоучителната метода”, където на достъпен език е разказано за пособията в първото новобългарско училище – Габровското. НМО показа над 30 сборника на щанда си.

Пенчо Семов, Иван Калпазанов и Пейо Пеев представя РИМ – Габрово на Първия национален панаир на музейната книга.

Пенчо Семов, Калпазанов и Пейо Пеев са представени на щанда, с който РИМ – Габрово се представя на Първия национален панаир на музейната книга. Форумът се провежда в ЕМО „Етър” на 10, 11 и 12 юни.

На щанда на Регионален исторически музей – Габрово могат да бъдат намерени двата тома Известия, в които са представени конференциите, реализирани от институцията.

Още книги, показани от РИМ – Габрово:

Последното издание от конференцията, посветена на Старопланинския регион, албумът „155 години Габрово град”, Традиционни обществени структури и обществени личности в Габрово – ХІІ – ХІХ век (най-старото издание, с което се представя РИМ – Габрово).

На щанда на музея може да се види и второто издание на „Борба за независимост”, книга с автор Красимира Чолакова, посветена на един от съвременните габровски бизнесмени – Пейо Пеев.

Двамата легендарни габровски индустриалци – Пенчо Семов и Калпазанов, личности чиито живот и дела имат национални измерения, присъстват неизменно в рекламните материали на Регионалния исторически музей в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО

Published

on

XVII Годишна конференция на творческите градове към ЮНЕСКО се проведе във френския град Сент Гратиен на 23 и 24 юни 2025 година. Габрово е част от тази организация, благодарение на съхраненото в музей „Етър“ културно наследство. Зам-кметът по културата Невена Минева, Велимира Христова, главен експерт в Община Габрово и Тихомир Църов от екипа на музей „Етър“ участваха в световния форум.

Невена Минева се включи в панела на местните власти и представи визията на Габрово за култура и устойчиво развитие. „Габрово, определен за Творчески град на занаятите и народното изкуство през 2017 година, възприема културата като стратегически фактор за устойчиво градско развитие. Нашата ангажираност е в пълно съответствие с Манифеста от Брага, който призовава културата да бъде самостоятелна цел в глобалната програма за развитие след 2030 година. Активно интегрираме културни политики на местно и международно ниво, насърчавайки творчество, приобщаване и устойчивост“, заяви зам.-кметът на Община Габрово по време на своята презентация.

Невена Минева сподели конкретни действия и политики в областта на културата, провеждани от местната власт в Габрово. Има ясен стремеж към подобряване на културната инфраструктура – инвестиции в креативни хъбове, музеи и обществени пространства, които стимулират артистичното изразяване. Реализират се програми за участие на общността – инициативи, които насърчават културното включване и гарантират достъп за всички граждани. Обособяват се зелени културни пространства, които са устойчива градска среда, интегрираща културата с екологичното мислене.

Що се отнася до международното сътрудничество и прилагането на Манифеста от Брага, по думите на Невена Минева, Габрово активно участва в мрежата творчески градове на ЮНЕСКО, като си сътрудничи с други творчески градове от цял свят, обменя добри практики и работи по съвместни проекти. Оказва се подкрепа за културните права, дигиталните иновации и културните политики с екологична съзнателност.

Зам.-кметът на Община Габрово смята, че се засилват партньорствата с европейски градове в подкрепа на културната дипломация. Пред участниците в международния форум Невена Минева обяви, че Габрово официално издига кандидатурата си за Европейска столица на културата през 2032 година.

„Тази инициатива носи значителни социални, културни и икономически ползи. Тя насърчава градското обновление, подобрява образа на града, повишава международната му видимост и подкрепя туризма. Но тя също така има и важен социален ефект, чрез програми за достъпност и междукултурен диалог. Кандидатурата ни предлага възможност да подчертаем уникалната идентичност на Габрово, да засилим културния сектор и да осигурим дългосрочно положително въздействие.“

Невена Минева цитира думи на кмета на Габрово Таня Христова, че кандидатурата не е просто събитие, а дългосрочна стратегия с трансформиращ ефект.

Тихомир Църов, журналист и ПР на музей „Етър“, представи Международния панаир на традиционните занаяти, който през 2025 година се провежда за 19 път. Акцент в презентацията бяха майсторите, които се очаква да пристигнат от Креативните градове от мрежата на ЮНЕСКО.

Между 6 и 8 септември в „Етър“ се очакват над 50 занаятчии от три континента. Тихомир Църов припомни, че през 2017 и 2018 година в Международния панаир взема участие проф. Лейла Адам от Судан, която представи местни техники за създаване на съдове от глина. В следващите издания се представят занаятчии от Южна Африка, Бразилия, Египет и Китай.

Интересът към презентация бе видим, като бе заявено желание за създаване на нови и затвърждаване на вече съществуващи контакти и обмяна на занаятчии по време на форуми в различни части на света – Малайзия, Южна Африка, Нигер, Италия и др. По време на Годишната среща бе отделено специално внимание на внедряването на Изкуствен интелект в създаването на културен продукт.

По време на последното пленарно заседание бе обявено, че мароканския град Есауира ще бъде домакин на годишната среща на Мрежата през 2026 година.

Зареди още

Култура

Литовският оркестър „Garsas“ ще омагьоса публиката на Биг Бенд парада в Габрово

Published

on

На 28 юни сцената на Биг Бенд Парада в Габрово ще посрещне един от най-ярките представители на балтийската музикална сцена – духовия оркестър „Garsas“ от град Паневежис, Литва, който е побратимен на Габрово.

Това придава още по-специално значение на участието на състава в празничната програма, като символ на културно сътрудничество и приятелство между двата града. Със своите над 60 години история, „Garsas“ е не само професионален симфоничен оркестър с богата концертна дейност, но и иноватор в представянето на музика – от класически произведения до съвременни жанрови интерпретации, от джаз и филмова музика до крос-жанрови експерименти. Под диригентството на Мартинас Бразас, възпитаник на Литовската академия за музика и театър, оркестърът се откроява със своя артистизъм и енергия.

След присъединяването му към Музикалния театър в Паневежис, съставът утвърждава ролята си като международен културен посланик чрез участия в престижни фестивали и сътрудничества с диригенти като Саймън Перчич (Словения) и Лейф Карлсон (Швеция).

Оркестърът е известен и със своята отвореност към публиката – свири на различни сцени и пространства с идеята да доближи музиката до хората и да вдъхнови младото поколение. Очаква се тяхното участие в Габрово да бъде емоционален мост между приятелски градове – чрез езика на музиката, който свързва хората отвъд граници.

Програма на Биг Бенд парада

27 юни, петък
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Биг Бенд Русе
20:15 ч. Представителен духов оркестър на Военноморските сили

28 юни, събота
16:00 -21:30 ч. Винено изложение
19:00 ч. Оркестър „Габрово“
20:15 ч. Духов оркестър от Паневежис, Литва

Зареди още

Култура

История и изкуство се преплитат в Националния пленер по живопис на Дряново

Published

on

Исторически музей – Дряново и Община Дряново, в партньорството със Съюза на българските художници, организират четвърти Национален пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“.

Той ще се проведе от 1 до 5 юли, а художниците ще почерпят вдъхновение от града на майстор Колю Фичето и чрез творбите си ще представят красотата на родното му Дряново.

В края на пленера на един от участващите художници ще бъде връчен Наградата на град Дряново за живопис, която ще определи компетентно жури.

Награденият автор получава възможността да гостува със самостоятелна изложба в залите на Икономова къща в Дряново, в рамките на следващата календарна година.

Победителят от Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ ще бъде обявен на 5 юли в 17.30 часа в Икономовата къща към Исторически музей – Дряново.

Инициативата е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, които се реализират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица