Свържи се с нас

Култура

ЕМО „Етър” отваря врати Книгопродавница

Published

on

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Може ли интернет да измести традиционните печатни издания? Електронната книга ще замени ли постепенно изработената от хартия? Дали след няколко години ще е твърде ретро да разгръщаш страниците на любимото си четиво, седнал на пейка в парка, вместо да преглеждаш текста през таблет?

Отговорът, който ЕМО „Етър“ дава на всички тези въпроси е категоричен – не. Модерният свят и наложените традиции не се изключват. Допълват се. И заедно творят бъдеще. Посетителите на „Етър”-а знаят, че от доста време на територията на музея могат да ползват безплатна мрежа за връзка с интернет. И са наясно колко приятно е да се потопиш в спокойната атмосфера, която те връща назад във вековете.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Българските традиции са представени в книгите, които ЕМО „Етър” издава през годините. В тези четива са описани научните постижения на доказани автори, с достъпен за аудиторията стил.

18 май, обявен за Международен ден на музеите, бе избран от екипа на ЕМО „Етър” за откриването на Книгопродавница.

Това е мястото, откъдето посетителите ще могат да си закупят печатните издания на музея. От ЕМО „Етър” са убедени в успеха на Книгопродавницата, тъй като не само ценителите проявяват интерес към научната работа на музея и нейното популяризиране.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Книгопродавницата е разположена недалеч от централния вход на ЕМО „Етър” и около нея има създадени условия посетителите да се запознаят спокойно с предлаганата научна, научно-популярна и документална литература. Тук човек може да си закупи и различни предмети, продавани в традиционните книжарници. ЕМО „Етър” е пазител на българските традиции.

Това е важен мотив да бъде открита Книгопродавницата, която напомня на посетителите за местата, на които в миналото са се продавали книги.

снимка: ЕМО "Етър"

снимка: ЕМО „Етър“

Първата книжарница в Габрово е открита през 1898 г. и се е наричала „Наука”. До 1948 г. в Габрово има 17 книжарници. На бул. „Априлов”, където днес е сградата на Областната управа, е била разположена много популярната за времето си книжарница „Пенков”.

Любомира Иванова очаква с нетърпение официалното откриване на Книгопродавницата на 18 май – Международен ден на музеите, когато в ЕМО „Етър” е обявен свободен вход за всички посетители. Седмица преди тържеството тя вече е отворила Книгопродавницата за гостите на музея.

„Интересът към книгите е значителен, въпреки че все още Книгопродавницата не е официално открита. Много се търсят и сувенирите, изработени от майсторите в ЕМО „Етър”. С най-голям интерес се ползват книгите на доц. д-р Ангел Гоев, дългогодишен етнограф в ЕМО „Етър”.

Първата продадена в Книгопродавницата творба е негова – „Магическа защита от зли сили”. Също доста успешно се продава каталогът, който представлява подробно обяснение на Етърската чаршия, занаятите и водните съоръжения. Търсят се и пътни карти. Имаме дипляни на основните езици, книжки за оцветяване и други, адаптирани специално за деца.”, разказа Любомира Иванова.

Как ЕМО „Етър” отбелязва 18 май – Международен ден на музеите?

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица