Любопитно
Най-добрите храни, които помагат да подсилите имунитета си
Най-доброто нещо, което можете и трябва да направите за имунната си система, е да се храните балансирано. Това означава да сте сигурни, че получавате добър микс от всички групи храни, избягвайте прекалено солените, сладки или преработени продукти. Задължителни са също и поне пет порции плодове и зеленчуци на ден.
Има някои храни, които съдържат особено високи нива на витамини и минерали и за които е известно, че повишават имунната система. Вижте кои са те!
Чесън
Чесънът отдавна има репутацията на звезда в света на суперхраните, предпазвайки хората от настинка и грип. И това не е само според бабите ни – говорим за научно доказано твърдение.
Чесънът има антисептични и противогъбични свойства и съдържа хранителни вещества, включително витамини В1, В6 и С, желязо и фосфор. Също така е с високо съдържание на алиин, който се превръща в алицин. Смята се, че това е, което прави чесъна толкова ефективен в борбата срещу бактериите.
Освен че работи за предотвратяване на кашлица, настинки и инфекции на гръдния кош, той може да помогне и за ускоряване на възстановяването след настинка, намалявайки продължителността на настинката с до 61%.
Бъз
Някои изследвания предполагат, че грипът може да има сериозен враг във формата на растението бъз. Този плод е богат на антиоксиданти, а екстрактът от него изглежда блокира грипните вируси, според изследванията до момента. Други проучвания твърдят, че това също помага да се възстановите по-бързо от грип.
Домашни птици
Не само зеленчуците помагат да защитите имунната си система. Месото от домашни птици като пилешко и пуешко са с високо съдържание на витамин В6, който ви помага да изградите нови червени кръвни клетки. Както месото от домашни птици, така и бульоните, направени от костите им, могат да повишат защитните сили. Нищо чудно, че хората ядат пилешка супа, когато са болни!
Гъби
Гъбите съдържат няколко ключови подсилващи имунната система хранителни вещества, включително селен, витамини от група В (рибофлавин и ниацин) и цинк. Различни проучвания показват ползите от имунитета на различните видове гъби, а някои предполагат, че гъбите имат силен антивирусен, антибактериален и дори антитуморен ефект.
Цитрусови плодове
Цитрусовите плодове са чудесен източник на много хранителни вещества. Портокалите например съдържат витамин С, витамин А, витамини от група В, калций и калий. Разбира се, витамин С е този, който най-много свързваме с цитрусовите плодове, защото е мощен антиоксидант и също така подпомага развитието на белите кръвни клетки, укрепвайки защитната система на тялото.
Ако сте на лекарства, потърсете медицинска помощ преди да ядете грейпфрут, тъй като той съдържа ензим, който може да повлияе на някои лекарства.
Чушки
Знаете ли, че червените чушки съдържат повече витамин С от цитрусовите плодове? Те също така са богати на бета каротин, витамин К1, витамин Е, витамин А и фолиева киселина.
Различните цветни чушки предлагат различни хранителни вещества. Като общо правило, трябва да се опитате да ядете колкото се може повече различни цветове плодове и зеленчуци, за да получите най-голямо разнообразие от хранителни вещества.
Броколи
Има много причини да включите броколи във вашата диета. Зеленчукът е пълен с витамини и минерали, включително витамини А, С и Е, които предлагат много ползи за здравето. Съдържа антиоксиданта сулфорафан (намира се и в други кръстоцветни зеленчуци като карфиол и брюкселско зеле), за който е установено, че засилва имунния отговор. За да се възползвате максимално от хранителните му предимства, гответе съвсем леко броколите или дори ги яжте сурови.
Моркови
Морковите са отличен източник на бета каротин (про витамин А), антиоксидант, който помага да се поддържа имунната система, като се бори със свободните радикали, увреждането на клетките и възпалението. Хапва си се нещо вкусно и полезно?
Поръчайте любимите си здравословни ястия от foodpanda.
Култура
Валентин Велчев запозна кметове комшии на габровски събор

Младият певец Валентин Велчев срещна на свой концерт кметове от две съседни общини – Габрово и Севлиево, които се оказало, че не се познават лично. Носителят на наградите „Албум на годината 2023“ и „Певец на годината 2021“ за дебют бе специален гост на събора в габровското село Стоевци.
Тържеството се състоя навръх Димитровден на площада пред храма на Свети Димитър, построен от Стойчо Стоев по време на кметуването на неговата съпруга Николина Стоева.

„Великолепен Димитровден на събора в габровското село Стоевци! Благодаря за поканата на кмета Петко Червенски и Искрена Щерева от читалище „Отец Паисий 1931“! Благодаря и на кмета на севлиевското село Хирево – Христинка Генкова, че пореден път уважи мой концерт и води хорото, както и за изненадата – разкошен домашен кекс и бурканчета със сладко от ягоди и смокини!“, написа в социалните мрежи Валентин Велчев.

Докато си говорел с двамата кметове след концерта, той разбрал, че те всъщност не се познават официално и ги представил един на друг.

„Миналата година Христинка Генова ме покани да пея на събора на нейното село Хирево и се получи страхотен празник. После тя дойде и на концерт-промоцията на новия ми албум „Свети Валентин“ в София, а сега и на събора на близкото село Стоевци.
Тя вече има любими песни от моя първи албум „Аз съм Валентин“ и щом чуе че започват, е на хорото, което ме прави много щастлив“, разказа лауреатът на „Пирин Фолк“.


Култура
Представят в ДХС книгата „Капанът на нарцистичната връзка“

След изключително успешната и емоционална премиера на книгата „Капанът на нарцистичната връзка“ на 15 октомври в София, когато разговорът се превърна в искрена и задълбочена дискусия за личните граници, любовта и възстановяването на себе си, еуфорията от тази вечер все още ни държи.
Сега, с радост и нетърпение, Габриела Гатева се завръща в своя роден град – Габрово, за да сподели тази книга с публиката, сред която са нейните корени, приятели и вдъхновители.
Тази среща е особено лична, защото Габриела е родом от Габрово – градът, в който живее и практикува професията си на психолог, и където намира вдъхновение за този своеобразен наръчник по себепознание и вътрешна свобода. Книгата ѝ „Капанът на нарцистичната връзка“ изследва механизмите на емоционалната зависимост, манипулацията и възстановяването на автентичното „аз“ – с език достъпен, човешки и дълбоко съпричастен.
Събитието в Габрово ще бъде обогатено от участието на Моника Дойчинова Симеонова-Ингилизова, PhD – преподавател, изследовател и психолог- консултант с богат професионален опит. Тя е доцент по ПН 3.2. Психология, специалност „Педагогическа и възрастова психология“ в Техническия университет – София, Инженерно-педагогически факултет, гр. Сливен (2025), и доктор (PhD) по ПН 1.2. Педагогика, специалност „Теория на възпитанието и дидактика“ (2015). Завършила е магистратура по психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и е преминала пълното обучение към БАХХ. Сред следдипломните ѝ квалификации са Детско-юношеска психотерапия (МУ–Пловдив, 2023–2024) и Сексология (МУ–Пловдив, 2021–2022).
Моника Симеонова-Ингилизова има богат опит в областта на педагогическата и възрастовата психология, професионалната устойчивост и терапевтичните техники за работа с деца, юноши и възрастни. Нейният аналитичен, но същевременно човешки подход обещава да внесе ценна перспектива в разговора по темите, които книгата поставя.
След силния старт в София вярваме, че габровската публика ще надмине всички очаквания – с активност, топлина и осъзнат интерес към темата. Очаква ни разговор, в който няма да има клишета, а само споделен опит, разбиране и вдъхновение. Входът е свободен.
В края на събитието ще можете да получите лично подписан екземпляр от Габриела Гатева.


Култура
Духът на Грузия завладява Габрово тази сряда в зала „Орловец“
Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“ с концерт в Габрово.

На 29 октомври, сряда, от 19.00 часа в зала „Орловец“ в Габрово, публиката ще има възможността да се потопи в магията на грузинската култура с незабравимия Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“ – Грузия.
„Мхедрули“ – името на ансамбъла означава „Воин на кон“ – не е просто художествен колектив, а жив символ на грузинския дух.
Повече от 20 години ансамбълът покорява сцени по целия свят – от Франция и Австрия до Китай, където 31 поредни концерта изправят публиката на крака.
За втори път грузинските артисти пристигат в България, след изключително топлото посрещане през 2024 г., а турнето тази година е още по-мащабно. В Габрово пристига внушителен състав от 70 души – певци, музиканти и танцьори, водени от Народния артист на Грузия и диригент Бичико Наврозашвили – легендарен изпълнител на обичаната песен „Йоро“, която ще прозвучи и на българска сцена.
„Мхедрули“ е различен. Той не следва модата и комерсиалните тенденции, а представя автентичните грузински танци – сурови, благородни и емоционални. Всички танцьори са възпитаници на собствената школа на ансамбъла, където от малки се обучават над 400 деца. Нито един външен изпълнител – само хора, израснали заедно като семейство и дишащи в ритъма на своята традиция.

Особен акцент в спектакъла е мъжкият хор от академични певци, всеки от които има самостоятелна кариера, но се събират специално за турнето от любов към изкуството на „Мхедрули“. Зрителите ще чуят грузинското многогласие, признато от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство. Звукът на древните инструменти, съчетан с виртуозните музиканти, обещава истинска фолклорна симфония.
Програмата, озаглавена „Духът на Грузия“, е пътуване през историята, любовта и духовността на страната. Тя разказва за преклонението пред жената, майката и най-голямата ценност – свободата. Всеки танц и всяка песен носят заряд, който се усеща с цялото сърце.

„Мхедрули“ не спират да танцуват, дори след като прожекторите изгаснат. Те пеят, свирят и се радват на живота с неизчерпаема енергия – такава, каквато само истинските артисти могат да излъчват.
Билети: на касата на Драматичен театър – Габрово, Технополис – ул. „Индустриална“ 10, ОМV – Габрово (бул. „Васил Априлов“), както и онлайн: kupibileti.bg, eventim.bg


-
Културапреди 4 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Новинипреди 6 дниРЗИ – Габрово организира семинар за здравословно хранене
-
Културапреди 6 дниИзлезе ново краеведско издание с личности, събития и факти от историята
-
Новинипреди 6 дниТържествен Академичен съвет за Деня на народните будители
-
Новинипреди 6 дни„Янтра“ приема втория в елита в мач за Купата на България
-
Културапреди 5 дни55 години от първия празник на мъжките хорове в България и Европа
-
Културапреди 4 дниЕмблематичната постановка „Лазарица“ гостува в Габрово
-
Новинипреди 4 дниСевлиево говори за живота: градът, имащ смелостта да говори за репродуктивното здраве











