Свържи се с нас

Любопитно

Любопитни факти за началото на учебната година

Published

on

Всяка година в навечерието на 15 септември възниква любопитният въпрос, защо точно на тази дата започва учебната година, винаги ли е било така и как е протичал учебния процес?

През Възраждането в килийните училища, които дават предимно религиозни знания, липсват конкретни дати за начало и край на учебната година. Продължителността й зависи най-вече от учителите. На места се преподава само през зимата, а на други през цялата година.

снимка: НМО – Габрово

Когато ученик изучи определена книга, неговите родители се събират на обяд заедно с учителя и съучениците му. На този обяд „завършилият” ученик е повдиган от своите другари, които с викове „достоен” допират главата му в горния праг на вратата, а учителят получава подарък от семейството.

Във взаимните училища също липсва точна дата за начало и край на учебната година. Обикновено тя продължава няколко месеца – от Димитровден до Гергьовден. В средата на XIX век се изработват школски закони, които установяват една по-определена като време учебна година. Тя започва в края на месец август или началото на септември и завършва през юни.

На Петровден – в края на учебната година, се провежда Публичен изпит, на който присъстват училищното настоятелство, родителите на учениците, голяма част от населението. Учениците демонстрират какво са научили през годината, а като подарък за успешно положения изпит получават книга.

За ангажираните със земеделска работа деца обучението започва 2-3 месеца по-късно и този въпрос постепенно се урежда нормативно. Проблемът се поставя на учителски и епархийски събори през 70-те години на XIX век.

На събора в Шумен през 1873 година се изработва „Устав на селските училища”, според който учебната година за тези деца е девет месеца. След Освобождението традицията не се прекъсва. Законодателните актове постепенно изграждат, оформят и регламентират училищна организация, която в общи линии съществува и днес.

През 1879 г. с циркулярно писмо на проф. Марин Дринов, управляващ Отдела за народно просвещение и духовни дела (Временното Руско управление), се определя за начало на учебната година датата 1 септември.

На следващата година е взето решение нейната продължителност в градовете да е 10 месеца, а в селата между 7 и 8 месеца, поради участието на децата в селскостопанската дейност. Тази законова рамка се запазва до 1885 г. В българските земи извън пределите на Княжеството учебните занятия започват от първия понеделник преди 15 август и завършват на 29 юни.

снимка: НМО – Габрово

В периода 1920-1923 г., когато министър на просвещението е Стоян Омарчевски, са извършени редица реформи в образованието, включително и в организацията на учебния процес. Учебната година за градовете започва на 15 септември и завършва на 12 юли. За селските училища тя приключва месец по-рано – на 15 юни. Датата 15 септември се запазва до 1949 година.

По-динамична е промяната за край на учебната година в периода 1937-1942 г., когато често се сменят министрите на народното просвещение. Разделението на градски и селски училища остава.

Например през 1938 г. учебните занятия завършват на:
• 28 май (селски първоначални училища)
• 4 юни (селски начални, основни, прогимназии)
• 11 юни (градски начални, основни, прогимназии)
• 22 юни (градски гимназии, средни училища)

снимка: НМО – Габрово

През 1952 година се извършва промяна в рамките на учебната година под влияние на образователната система в СССР – от 1 септември до 15 – 19 май. Въведено е наклоненото писане с лилаво мастило, четири учебни срока, петобална система за оценка на знанията и др.

Моделът се оказва неприложим за българската образователна традиция и от 1957 година до днес началото на учебната година е 15 септември.

Автор: Веселин Лазаров, Уредник фонд XV-XIX в.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Старата кола не трябва да тежи на джоба ти!

Published

on

🚙 Независимо дали е повреден, стар, негоден или бракуван – автомобилът ви заслужава достоен финал на своя път. Вашата непотребна кола не само заема място, но и продължава да ви струва пари с ненужни данъци и главоболия.

Не я оставяйте да ръждясва – ВАИКАР ще я изкупи на добра цена, бързо и коректно. 👋 Време е да се сбогувате с нея след вярната ѝ служба, при това с уважение и печалба!

👉 ВАИКАР – №1 в Габрово за изкупуване на стари автомобили – ще я вземе от вас:

💰 Срещу реална пазарна стойност

⏱️ Бързо и без усилия

📄 Без бумащини и с коректно отношение

📞 Обадете се на +359 999 009 008 – ние ще се погрижим за всичко! Време е за разумно решение!

Зареди още

Любопитно

Десето юбилейно издание на Узана Поляна Фест този уикенд

Published

on

В трите фестивални дни – от 18 до 20 юли, местността Узана над Габрово се превръща в дом на зелените идеи и грижата за природата. През изминалата година фестивалът беше посетен от над 14 000 души, обединени от идеята за по-съхранено и здраво бъдеще.

В юбилейното си издание Узана Поляна Фест отново ще събере хиляди хора от близо и далеч, за да срещне зеленото мислене и успешните екологични модели. Фестивалът традиционно се превръща в най-голямото екосъбитие у нас, което си поставя за цел да внесе поне един „зелен“ навик в ежедневието на посетителите си и да покаже как едно светско събитие, може да излезе от урбанистичната си визия и да се превърне в спокойна, свежа и екологична инициатива.

Основна тема на фестивала тази година е храната – в най-дълбокия ѝ смисъл, на онова, което ни държи живи, пробудени и свързани. Форматът на Узана Поляна Фест ще включва 15 зони за различни екологични преживявания – лекции и демонстрации, иновативни решения, изложение и базар на био и домашно приготвени храни, занаятчии, локални производители, спортни прояви, духовни практики, арт инициативи, концерти.

Ще видим и първото състезание по скачане на въже , а в съботния следобед ни очаква първият еко спектакъл, който ще видим на голямата сцена. И още – нощен преход в петъчната вечер, дневен преход до географския център на България в събота, фермерски игри за деца и за възрастни, и два турнира по футбол и волейбол.

А музиката ще дойде в двете концертни вечери с участието на D2 в петък и Любо Киров в събота.

Узана Поляна фест 2025 ще изненада сетивата, ще освежи мислите и ще даде възможност за споделяне на знания, усмивки, открития и приключения.

Зареди още

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица