Любопитно
Община Габрово триумфира на „Екорали България 2019“ (снимки)

снимка: Община Габрово
Екипажът на Община Габрово спечели престижното трето място в генералното класиране на седмото „Екорали България“ за автомобили с електрическо и алтернативно задвижване.

снимка: Община Габрово
Пилот на общинската КИА Соул, със стартов номер 10, бе Пламен Ботев от отдел „Административно обслужване, материално‐техническо обезпечаване и отбранително‐мобилизационна подготовка“, а негов навигатор – гл. експерт „Публичност и визуализация“ Миглена Въгленова.

снимка: Община Габрово
Тимът на Община Габрово завоюва и второто място за Купата на общините. Първо място за общински отбор получиха представителите на инспектората към Столична община, които участваха с три коли – два Хюндай и Рено Зое. Наградите връчи президентът на Автомобилната федерация на България Камен Михайлов на официална церемония в „София Тех Парк“.

снимка: Община Габрово
Начело в класирането застанаха екипажите на АСК „Дунев Рейсинг“. На първо място завърши европейският дрифт шампион Тодор Дунев – зад волана с Ауди е-трон, с навигатор Руси Костов. Второто място остана за другия член на легендарната фамилия – многократния шампион на България от рали и пистови надпревари Румен Дунев. Той управлява електрически Нисан Лийф, а навигатор бе синът му Енрико.

снимка: Община Габрово
„Екорали България“ 2019 г. се проведе от 26 до 28 юли, под мотото „По пътя на Априлското въстание“. Проявата е част от календара на Международната автомобилна федерация (FIA) и важен кръг от Балканската екокупа.

снимка: Община Габрово
Общо 13 машини – 12 електромобила и 1 хибрид, изминаха 437 километра по маршрут от София през Стара планина, Средна гора и рида Гълъбец до Панагюрище и обратно.

снимка: Община Габрово
Кодовата дума за преодоляването на десетте специални етапа в изключително техничното трасе бе „прецизност“. Правилата на състезанието включват придвижване по пътна книга и провеждане на така наречените регулаторни тестове за майсторско управление със средна скорост в точно контролно време. Цялата дължина на специалните отсечки бе 109 километра.

снимка: Община Габрово
Със свои екипажи участваха общински и държавни институции, спортни клубове и представители на бизнеса. Включиха се три изцяло дамски тандема и четири смесени – с жени навигатори. Екологичните возила бяха от марките на Ауди, Рено, КИА, Нисан, Хюндай и Тойота.

снимка: Община Габрово
Целта на „Екорали България“ е да се популяризира използването на екологичен транспорт в населените места. Насърчават се новите технологии в автомобилната промишленост за съхраняване, пестене на енергия и опазване на околната среда.

снимка: Община Габрово
Екоралитата стават все по-важна част от международния календар на FIA. Навсякъде местните власти и автомобилните производители съдействат максимално на подобни събития, тъй като това е атрактивен подход, както за подобряване на екологията в даден район, така и в маркетингово отношение на фирмите от индустрията.

снимка: Община Габрово
Идеята на екоралито приканва водачите да променят своите агресивни навици при управление на автомобили, отдавайки приоритет върху устойчивостта на транспортния сектор чрез използване на алтернативни горива и електрическа енергия за задвижване.

снимка: Община Габрово
През 2017 г. Община Габрово прибави към автопарка си електрическата КИА Соул, а от миналата година същият автомобил ползва и Етнографският музей на открито „Етър“.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово
Колите бяха закупени чрез съфинансиране от Националния доверителен екофонд в рамките на Инвестиционната програма за климата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
„Истории зад фасадите“ ще бъдат разказани в Исторически музей – Дряново

Този четвъртък, 16 април 2026 г., от 17.30 часа Исторически музей – Дряново ще посрещне едно пътуване назад във времето чрез гостуващата изложба „Истории зад фасадите“ на Регионален исторически музей – София. Експозицията ще бъде представена в залата за временни изложби и обещава да разкрие неподозирани човешки съдби, скрити зад красивите лица на столични сгради.
„Истории зад фасадите“ разказва личните истории на единадесет емблематични софийски къщи. Места, които и днес пазят спомена за събитията и хората, вдъхнали им живот. Това не са просто архитектурни обекти, а живи свидетели на времето, съхранили духа на своите обитатели, техните мечти, срещи и съдби. Зад всяка фасада се крие човешка история.
Гостите на ИМ – Дряново ще се срещнат с малко познати, но значими личности като предприемача Самуел Патак, инженер Георги Савов, фамилии като Хаджикоцеви и Хаджиласкови, както и с домове, свързани с културния живот на столицата, например къщата на Павел Бончев, където Евгения Марс се е срещала с Иван Вазов.
Това са истории за хора, оставили следа, често незабелязана, но дълбоко вплетена в паметта на града. Особената стойност на изложбата е в това, че голяма част от разказите са събрани от наследниците на тези личности. Чрез техните спомени оживяват не само фактите, но и емоцията на отминалото време. Допълнени с проучвания от архиви и библиотеки, тези истории изграждат пъстър и достъпен разказ за миналото на София.
Изложбата е резултат от задълбочена изследователска работа върху историческите сгради в центъра на столицата, водена от екип от специалисти: Йордана Николова, д-р Даниел Иванов, Валентин Витанов, д-р Карина Симеонова, Бианка Василева и д-р Марио Филипов. Визуалното оформление е дело на дизайнера Ивона Николова.
„Истории зад фасадите“ е покана към всеки, който иска да надникне отвъд видимото и да открие човешките съдби, които превръщат сградите в памет. Защото историята не е само дати и събития. Тя е разказ, който трябва да бъде споделен, за да бъде запомнен!
Исторически музей – Дряново кани всички жители и гости на града да станат част от това вълнуващо преживяване и да открият историите, които продължават да живеят зад фасадите.

Любопитно
„Плаша цените, а не гаргите“

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ дава нестандартен творчески отговор на една от най-чувствителните теми в обществото – ръста на цените. Петото издание на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ през 2026 г. е под мотото „Плаша цените, а не гаргите“.
Идеята е участниците да интерпретират с чувство за хумор и сатира инфлацията, като превърнат традиционното бостанско плашило в символ на обществен коментар. Конкурсът, който се провежда за първи път през 2009 г., насърчава децата и младежите да съчетаят познанията за традицията с актуален поглед към съвремието.

Плашилото – познато от миналото като пазител на реколтата – днес се използва като артистично средство за изразяване на позиция и креативност. В инициативата могат да се включат индивидуални участници и групи на възраст от 5 до 19 години, разпределени в три възрастови категории.
Условието е плашилата да бъдат изработени в човешки ръст и от устойчиви материали, тъй като след оценяването ще бъдат изложени на открито в музейното пространство. Журито ще бъде председателствано от Алфидин Ахмедов, директор на Държавния куклен театър в Габрово, с участие на експерти от областта на занаятите, дизайна и изкуствата.
Крайният срок за изпращане на творбите е 20 април 2026 г., а награждаването на победителите ще се състои на 25 април в музей „Етър“. Отличените участници ще получат предметни награди и грамоти.

Организаторите очакват конкурсът отново да привлече интереса на деца от цялата страна, като им даде възможност не само да творят, но и да изразят своята гледна точка към случващото се в обществото.
Изпратете плашилото си на адрес: Габрово, 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, РЕМО „Етър“ – конкурс „Бостанско плашило“. Победителите във всяка категория и възрастова група ще получат предметни награди и отличителен документ.
За повече информация: Росица Бинева, главен уредник отдел „Занаяти“ – +359 884 772 156; Кремена Петрова, главен експерт събития и маркетинг – +359 888 804 252; Миглена Банкова, аниматор – +359 897 654 700.

Любопитно
Младежко събитие тази събота в Дома на културата

На 28 март, събота, от 19.00 часа в Дома на културата в Габрово ще се проведе коктейл за младите хора в града, организиран от новата младежка общност Gabroverse. Събитието поставя началото на една нова идея за свързаност, активност и общност между младите в Габрово.
Габрово има ново поколение, което отказва да чака. Млади хора, които не искат да напускат, да се примиряват или да повтарят мантрата, че „в града нищо не се случва“. Вместо това те избират да се съберат, да се запознаят, да обменят идеи и да започнат да правят нещо заедно.
Така се ражда Gabroverse – общност на младите в Габрово, които избират да останат, да се върнат или да създадат нещо свое именно тук. Gabroverse обединява хора между 18 и 37 години, които търсят повече живот, повече идеи и повече смисъл в града.
Това е общност за онези, които живеят в Габрово, но не откриват своята среда; за онези, които търсят място за срещи, разговори и споделяне на идеи; за всички, които вярват, че промяната започва от общността.

Първото събитие на Gabroverse не е традиционна конференция, лекция или формална младежка среща. Форматът е замислен като вечер за истински разговори, нови познанства и споделена визия за това какъв град може да бъде Габрово.
Събитието ще събере на едно място хора, които са избрали да останат, да се върнат или да изграждат бъдещето си тук. По време на вечерта гостите ще чуят лични истории за избори, завръщане, развитие и мечти. Ще бъде представена и визията за Gabroverse като нова градска общност.
Програмата включва още свободно пространство за нетуъркинг, музика и качествен кетъринг. Атмосферата е създадена така, че да предразполага към открити разговори, нови идеи и нови приятелства. Събитието е с вход свободен, но с предварителна регистрация, а местата са ограничени.
Това е знак, че младите хора в Габрово не просто искат да се събират, а искат да го правят смислено, организирано и с визия. Gabroverse е първа стъпка към изграждането на активна млада общност, която иска да направи Габрово по-жив, по-динамичен и по-привлекателен град за развитие.
Инициаторите вярват, че когато младите хора имат среда, в която да се срещат, да създават и да действат заедно, градът може не само да задържа своите хора, но и да ги вдъхновява да останат.

-
Новинипреди 7 дниНиколай Денков в Габрово за открит разговор по важните теми за региона
-
Новинипреди 7 дниМирослав Влашев: Участието на младите хора е гаранция за прогреса на България
-
Културапреди 7 дниПремиера Свежа Дачева представя свой бестселър в Габрово
-
Новинипреди 6 дниДнес е разпети петък!
-
Новинипреди 7 дни74-годишен мъж даде шанс за живот на 34-годишен пациент
-
Кримипреди 6 дниРумънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово
-
Новинипреди 5 дниИван Демерджиев в Дряново: Без край на корупционния модел няма как да има силна индустрия
-
Новинипреди 6 дниХартиените бюлетини за изборите са в Габрово











