Свържи се с нас

Култура

„Докоснати от градините“ на Игната Василева в галерия Видима

Published

on

снимка: Галерия „Видима“

Във вторник, 12 март, от 17:30 ч. в галерия „Видима“ севлиевци ще бъдат „Докоснати от градините“ на Игната Василева.

Изложбата ще бъде посветена не само на настъпващата пролет и на празника на дамите 8-ми Март, но и в памет на покойната Ирина Колбасова.

Ирина и Игната планират заедно тази изложба преди повече от година и половина.

Новата изложба ще покаже над 20 живописни платна на авторката, посветила живота си в изучаване на флората и фауната.

Картините на Игната Василева ни потапят в атмосферата на най-красивите градини създадени от човека в стремежа му да наподоби митичния рай.

В нейните картини светлината на слънцето и мелодиите от аромати са задължителни. В далечината се чуват ръмежът на дъжда или фонтаните, шумуленето на листата, жужащите пчели, свирещите цикади, песента на птиците…

снимка: Галерия „Видима“

Завършила частната академия за изящни изкуства „Жул Паскин“ в София през 1996 г. с преподаватели Долорес Дилова, Огнян Цеков и проф. Николай Майсторов, Игната Василева до момента има реализирани над 20 самостоятелни изложби и два собствени кураторски проекта. Освен член на съюза на българките художници, тя е член и на българското дружество за защита на птиците.

снимка: Галерия „Видима“

Игната Василева пресъздава в своите творби своето впечатление от редица известни паркове, кралски и ботанически градини, които лично посещава и изучава. Сред тях са градините на Фердинанд, ботаническите градини в Ню Йорк, Венеция, Корфу, Холандия и др. Неизбежно Игната е погълната и от историята на тези места, някои от най-старите в Европа са на повече от пет века. Тази страст на авторката се обогатява от дълбоки познания по средновековна и антична литература и изкуство от Западна Европа, Византия и Далечния Изток, дори е посветена в тайнствата на японската чайна церемония.

снимка: Галерия „Видима“

Подходът на авторката е искрен, поетичен, възторжен, реалистичен и лаконичен. В творбите си Игната Василева умишлено комбинира цветя, птици и насекоми, които познава не само като ботаник и зоолог, но и като философ. С познанията си за тяхното дълбоко значение в символиката на древните култури нейните творби се превръщат в закодирани съобщения за добро, любов, здраве, щастие, благоденствие и дълголетие. Например розата и щиглеца са едни от най-широко разпространените християнски символи в средновековното изкуство (от плаката). Игната Василева използва ефекта на едрите форми, често с пастелни, но искрящи цветове, а златните фонове могат да се разглеждат като препратки към източно православната стенописна традиция.

снимка: Галерия „Видима“

За себе си казва, че е страстен поклонник на природата! „Когато една градина докосне моето сърце, тя започва да влияе върху мислите и настроенията ми. Един вихър, който носи аромати, цветове, светлина и оставя отпечатък в душата ми.“ А опазването на природата е нейна мисия! „Рисувам възхвали. Ако покажа на хората колко е прекрасна природата, значи съм постигнала нещо, колкото и малко да е то!“


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица