Свържи се с нас

Култура

Форум „Художествено образование и култура“

Published

on

Този петък, 16 ноември, в ЕМО „Етър“ ще се проведе форум „Художествено образование и култура“. Събитието представлява дискусионен формат, с фокус към специализираното средно образование в областта на визуалните изкуства и занаятите.

Организира се от Център за неформално образование и културна дейност АЛОС, с любезното домакинство на Етнографски музей на открито „Етър“.

Идеята на инициативата е да се анализират и дискутират теми, свързани с актуалното състояние, предизвикателствата и възможните посоки за развитие на сектора на образованието по изкуства и занаяти. Форумът събира водещи специалисти от различни сфери, които имат отношение към художественото образование. Крайната цел е, на базата на представените гледни точки и проведените дискусии, да се изведе цялостна визия за професионалното образование по изкуства и занаяти в България, която да послужи като основа за обосновани политики и стратегии за развитие на сектора.

Темите, които ще бъдат засегнати във Форума са свързани с: ролята на училищата по изкуствата за запазване на нематериалното културно наследство; актуалността и нуждите и механизмите за актуализация на предлагани специалности и учебното съдържание в специализираното средно художествено образование; потенциалът за развитие и актуалните заплахи и предизвикателства пред професионалното образование по изкуства и занаяти. Дискусиите са отворени и в тях могат да вземат участие всички присъстващи.

Лектори на форума ще бъдат: проф. д. н. Иван Кабаков, културолог; проф. д. изк. Чавдар Попов, изкуствовед; доц. д-р Бойка Доневска, изкуствовед, зам. ректор на Националната художествена академия; доц. д-р Светла Димитрова, музеен специалист, директор на ЕМО „Етър“; гл. ас. д-р Добрин Атанасов, зам. председател на сдружение АЛОС, Орфей Миндов, директор на Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“; Ралица Базайтова, главен експерт в дирекция Сценични изкуства и художествено образование на Министерството на културата.

Гледните точки на отделните лектори ще се публикуват в онлайн издание, което ще бъде предоставено за свободен достъп.

Организаторът на форума – Център за неформално образование и културна дейност АЛОС е неправителствена организация, чиято мисия е създаване на подходяща културна и социална среда за пълноценен живот в България. АЛОС подпомага инициативи в областта на визуалните изкуства, музиката, театъра и литературата. Екипът на организацията разработва образователни алтернативи за подготовка на артисти, формиране на публики и стимулиране на културния контекст. В сферата на специализираното художествено образование АЛОС работи от 2011 г.

Форумът ще се проведат в Етнографски музей на открито „Етър“ на 16 ноември (петък) между 13 и 19.00 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица