Крими
Пътната безопасност е от основните приоритети на полицията

Основен приоритет на ръководството на Областна дирекция на МВР – Габрово е подобряване безопасността по пътищата, намаляване на пътнотранспортните произшествия, опазване живота и здравето на гражданите. В тази връзка на територията на област Габрово ежедневно се провеждат специализирани полицейски операции.
Служители на „Пътна полиция“ и Районните управления извършват контрол на пътното движение за установяване на водачи, седнали зад волана след употреба на алкохол или наркотици, установяване на неправоспособни водачи и пешеходци, неспазващи Закона за движение по пътищата.
Осъществява се засилен контрол относно спазването на скоростните режими. Извършват се обходи и в малките населени места.
За месец декември служителите от сектор „Пътна полиция“-Габрово са извършили проверка на 5 316 автомобили. Констатирани са 4 215 нарушения, като за превишена скорост са 2 036. Нарушенията, извършени от пешеходци са 54.
Водачите, управлявали МПС под въздействие на алкохол или наркотици са 22. Неправоспособните водачи са 10. Спрените от движение МПС са 24. Предприети принудителни административни мерки-77.
Обслужените пътнотраснспортни произшествия са общо 37, като 9 от тях са тежки с 9 пострадали, няма загинали.
При зимна обстановка се увеличават рисковете за пътни инциденти. Затова „Пътна полиция“-Габрово обръща внимание на всички участници в движението да се съобразяват с условията и стриктно да спазват правилата за движение съгласно Закона за движение по пътищата.
Пътна полиция припомня и основните правила за поведение на водачите при зимни условия:
– да не поемат на път без колите им да са подготвени;
– задължително в превозното средство да има вериги за сняг, които при необходимост да се поставят на гумите на колите;
– препоръчително е преди тръгване на път всеки водач да взема със себе си топли дрехи, вода и храна;
– добре е при планиран дълъг път през зимата водачите да се осведомяват за прогнозата за времето и да проверяват предварително актуалната пътна обстановка. На дълъг път да управлява винаги най-подготвеният водач;
– при възникване на ситуация и въвеждането на временна организация, водачите, особено на товарни автомобили, да се съобразяват и изпълняват указанията за това.
Основни правила за поведение на пешеходците:
– по възможност да носят по-ярки дрехи, които да ги правят по-лесно забележими на пътя;
– да пресичат само на определените за целта места и то след като внимателно се огледат
– да не забравят, че ползването на мобилни телефони разсейва, затова е добре по възможност да не се ползват при пресичане.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Четири години затвор за тираджия, прегазил жена на пешеходна

По обвинение на Окръжната прокуратура в Габрово, севлиевец с инициали Д.А. бе признат за виновен в това, че на 10 октомври 2022 г., на кръстовище между ул. „Александър Верешчагин“ и ул.“Никола Д. Петков“ в Севлиево, при управление на товарен автомобил „Скания“, нарушил правилата за движение по пътищата, причинявайки по непредпазливост смъртта на 68-годишна жена.
Той бе осъден за това, че при предприемане на маневра „завиване надясно“ не пропуснал преминаващата по пешеходна пътека 68-годишната пешеходка, бутаща велосипед, като я блъснал и прегазил.
Делото протече по реда на съкратено съдебно следствие, като за извършеното престъпление извършителят бе осъден на 4 години лишаване от свобода при първоначален общ режим. Присъдата е влязла в сила и вече е приведена в изпълнение.

Крими
Шест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)

Близо 50 000 къса цигари без бандерол бяха иззети при специализирана полицейска операция, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията, имаща за цел противодействие на нелегалното разпространение на акцизни стоки без бандерол, е била реализирана на 5 ноември. В операцията се включиха служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“, РУ-Севлиево и екипи на Агенция „Митници“.

В Севлиево за полицейска проверка бил спрян лек автомобил „Шкода Октавия“, управляван от 48-годишен местен жител. В колата били открити общо 49 960 къса цигари, който били без валиден български акцизен бандерол, пакетирани в шест кашона.
Контрабандната стока веднага била иззета, а по случая се извършва проверка за документиране на престъпление чл.234 от Наказателния кодекс.

Крими
20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 3 ноември т.г., състав на Габровски окръжен съд осъди мъж от Севлиево на 20 години лишаване от свобода за умишлено убийство.
Подсъдимият О.Ю. бе признат за виновен в това, че на 23 май 2024 г., в къща на ул.“Светлина“ в Севлиево, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено умъртвил майка си, нанасяйки ѝ множество удари с нож в областта на шията, гръдния кош и двете ръце.
За извършеното престъпление О.Ю. бе осъден на 20 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим на изтърпяване. Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

-
Икономикапреди 7 дниНов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
-
Новинипреди 5 дниГаброво отбелязва Световния ден за възпоменание на жертвите при ПТП
-
Кримипреди 5 дниШест кашона с контрабандни цигари „цъфнаха“ от багажник (снимки)
-
Любопитнопреди 6 дниЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт
-
Новинипреди 5 дниПредставиха проекта, модернизиращ водната инфраструктура с 64 млн. лева
-
Новинипреди 5 дниВ Габрово се организира среща с настоящи и бъдещи родители
-
Любопитнопреди 5 дниЛексикон на успеха: Никола Рахнев от Гората.бг
-
Новинипреди 5 дниДиабетът във фокуса на здравна инициатива в Габрово







