Крими
Стартира акция „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“
Стартира традиционната акция на полицията “Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!”, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. Целта ѝ е ограничаване предпоставките за пътни злополуки с малолетни и непълнолетни през рисковите периоди преди, в началото и по време на новата учебна година.
Операцията е с продължителност от 01 септември до 31 октомври 2020 г. Официалното ѝ начало ще бъде на 16 септември – сряда. Денят е обявен за Ден на превенцията в „Седмицата за превенция на детската пътна безопасност“, която ще се отбележи от 16 до 22 септември на територията на страната.
На национално ниво Денят на превенцията ще се проведе под надслов „Остани жив! Пази живота!“ , инициатива на ROADPOL Европейската мрежа на службите на пътна полиция, в която България участва.
През първия учебен ден – 15 септември, униформени служители ще присъстват в районите на всички учебни заведения в региона. По време на акцията ще се осъществява засилен контрол в училищните райони – в часовете на отиване и връщане на децата от училище, с цел спазване от водачите ограниченията на скоростта и предимството на пешеходците.
През периода от 16 септември до 31 октомври, с цел предотвратяване на пътни произшествия, полицейски служители ще подпомагат безопасното пресичане на деца в районите на училищата.
Полицейските патрули ще реагират и ще се намесват при неправилно и рисково движение на деца по улиците, като ще ги извеждат от платното, ще ги предупреждават и ще им разясняват основните правила за безопасно движение и пресичане.
Съвместно с представители на общините и кметствата беше извършен оглед на сигнализацията, маркировката, уличното осветление, предпазните огради и парапети около входовете на училищата и целодневните детски градини.
Особено внимание е обърнато на състоянието на пешеходните пътеки и тяхната осветеност. Практиката показва, че рискът от настъпване на пътнотранспортни произшествия с подрастващи през есенно – зимния сезон е най – висок в сутрешните часове, когато децата отиват на училище и привечер, след приключване на учебните занятия.
Тогава видимостта е ограничена, а трафикът интензивен. На ръководствата на учебните заведения е препоръчано, преди започване на учебните занятия и след тях, лица от охраната на училищата или педагози да дежурят в зоните на пешеходните пътеки и местата, където масово пресичат учениците, като се грижат за безопасното пресичане през цялата учебна година.
Съвместно с регионалния инспекторат по образование, съобразно присъствието на учениците в клас ще бъдат подготвени и проведени беседи на тема „Пътна безопасност“. Служители от сектор „Пътна полиция“, в часовете на класния ръководител ще запознават децата с техните права и задължения като участници в движението по пътищата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Нов началник на пожарната в Севлиево

Главен инспектор Тодор Тодоров е новият началник на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Севлиево. Той е временно преназначен на ръководната длъжност със заповед на министъра на вътрешните работи, считано от 01.06.2026 г.
Главен инспектор Тодор Иванов Тодоров е роден на 30.08.1976 г. в Севлиево. Висшето си образование завършва през 2008 г. във факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията на МВР със специалност „Пожарна и аварийна безопасност“ и придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър“, професионална квалификация „Инженер по пожарна и аварийна безопасност“.
През 2023 г. придобива образователно-квалификационна степен „магистър“ във факултет „Електроника и електротехника“ към Технически университет – Габрово, специалност „Безопасност на труда“, професионална квалификация „Магистър-инженер по безопасност на труда“.
На работа в МВР е назначен на 01.02.2000 г. в Районна служба „Пожарна и аварийна безопасност“ – Севлиево при РДВР – Габрово. От 31.10.2014 г. заема длъжността инспектор V ст. (ДПК и превантивна дейност) в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Севлиево към РДПБЗН – Габрово при ГДПБЗН – МВР.

Крими
Задържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде

40-годишен мъж е задържан под стража по искане на Районната прокуратура в Габрово за влизане в чуждо жилище през нощта и за опит за кражба при опасен рецидив.
Районната прокуратура привлече в качеството на обвиняем Ю.Г. за това, че на 25.05.2026 г. в гр. Габрово влязъл в чуждо жилище, като за това употребил специални технически средства за отключване на входната врата и деянието е извършено нощем и от две лица (заедно с обвиняемата В. Х.).
Той е обвиняем и за това, че на същата дата, около 00.00 часа, от апартамент в град Габрово, при условията на опасен рецидив, чрез използване на технически средства – приспособления за отключване на секретни патрони, направил опит да отнеме чужда движима вещ – един брой месингова купа от владението на собственика, без неговото съгласие, с намерение противозаконно да я присвои.
По досъдебното производство в качеството на обвиняем за престъпление по чл.170 ал.2 от НК е привлечена и 24-годишната В.Х. На инкриминираната дата през нощта двамата обвиняеми влезли в жилището, като за отварянето на вратата използвали технически средства, пригодени за отключване.
По сигнал на съсед, който чул шум, служители РУ на МВР -Габрово задържали извършителите в апартамента, като в раницата на обвиняемия Ю.Г. била намерена и откраднатата месингова купа.
Ю.Г. е многократно осъждан – има влезли в сила присъди за общо 15 престъпления против собствеността, като по повечето от тях той е изтърпял наказание лишаване от свобода.
За престъплението по чл.170 ал.2 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода от 1 до 5 години, а за това по чл. 196, вр. с чл. 18 от НК от 3 до 15 години лишаване от свобода.
С постановление на наблюдаващ прокурор той е задържан за срок до 72 часа, в който срок прокуратурата е внесла в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер и да се укрие в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

Крими
Проверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево

Окръжна прокуратура – Габрово възложи проверка по сигнал на Омбудсмана за нарушения при изпълнение на обществена поръчка по Плана за възстановяване и устойчивост в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Вчера, 27 май, в деловодството на Окръжната прокуратура е постъпил сигнал от Омбудсмана на Република България за нарушения при изпълнение на обществена поръчка за строително, касаеща монтажни работи, част от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, в Държавна психиатрична болница – Севлиево.
Приложен е доклад от проверка в лечебното заведение на екип на институцията на Омбудсмана като Национален превантивен механизъм, в който са изложени твърдения за некачествено и непълно изпълнение на строително – ремонтни дейности, както и неизградени пожароизвестителна система и асансьор за трудноподвижни или изцяло неподвижни пациенти.
Образувана е прокурорска преписка. Определеният наблюдаващ прокурор незабавно е възложил проверка на Областна дирекция на МВР – Габрово със срок 30 дни. По време на проверката ще бъдат изискани документи и ще бъдат снети обяснения от лица.

-
Кримипреди 5 дниСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди 5 дниВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Любопитнопреди 4 дниГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)
-
Кримипреди 5 дниПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Новинипреди 5 дни„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Кримипреди 5 дниЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Любопитнопреди 5 дниКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?
-
Новинипреди 4 дниДо 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово





