Крими
Млада шофьорка се удари в паркирана кола и рани пасажер
През почивните дни са били регистрирани общо 12 пътнотранспортни произшествия в Габровско.
18-годишна девойка от Габрово, с месец стаж зад волана, предизвика катастрофа, удряйки се в паркирана на улицата кола, като при инцидента рани возеща се в автомобила нейна 18-годишна връстничка.
Катастрофата е станала в неделя, 2 август, 13 минути след полунощ в района на улица „Йосиф Соколски“ в Габрово.
При управлението на лек автомобил 18-годишната се блъснала в паркирано в ляво на пътното платно моторно превозно средство, собственост на 44-годишна жена от Габрово.
В резултат на удара, при инцидента пострадала друго 18-годишно момиче, което се возело в кола. Пострадалата била транспортирана и настанена за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с фрактура на китката на едната ръка, за щастие без опасност за живота.
Пробата за употребата на алкохол на водача била отрицателна. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 343, ал. 1, вр. с чл. 342, ал. 1 от Наказателния кодекс. Причините за инцидента се разследват под надзора на Районна прокуратура – Габрово.
От пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово съобщават още, че през почивните дни на територията на областта са били регистрирани общо 12 пътнотранспортни произшествия, десет от които са обслужени по административен ред.
Във връзка с катастрофите са образувани две досъдебни производства.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Разбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)

Окръжната прокуратура в Габрово ръководи досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена с користна цел за разпространение и държане с цел разпространение на вейп устройства и пълнители с наркотично вещество.

Разследването се води за това, че в периода от месец януари 2024 година до 23.01.2026 година, вГаброво, е действала организирана престъпна група, образувана и ръководена от П. М., на 26 години и М. М., на 25 години, в която освен тях, са участвали Н. С., на 25 години, Д. К., на 22 години, В. В., на 26 години, Е. М., на 34 години и С. И., на 19 години, като групата е създадена с користна цел и с цел извършване на престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК на територията на област Габрово, област Велико Търново и страната.

Освен за това престъпление, на част от лицата от ОПГ, са повдигнати обвинения и за престъпления по чл. 354а, ал. 1 от НК, свързани с държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – 79 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 1 мл. с жълтеникава на цвят течност реагираща при полеви наркотест на коноп (марихуана), два броя контейнера с вместимост от по 10 мл., с жълтеникава на цвят течност, 10 броя електронни цигари (вейп), метален контейнер с етикет с надпис “Icelandpet Omega 3 oil – 1000 ml”, съдържащ смолист сок от конопено растение с бруто тегло 1 140 грама и 267 броя пълнителя, всеки с вместимост от по 10 мл., съдържащи течност с канабиноид.
В хода на разследването е установено, че за целите на разпространението на наркотичните вещества е създаден специализиран интернет сайт за поръчки, достигнали до клиенти в цялата страна чрез куриерски услуги.
Извършени са претърсвания на 14 имота и 2 автомобила, откъдето са иззети голям брой веществени доказателства. Разпитани са девет свидетели.

Към наказателна отговорност са привлечени всички лица, като са им повдигнати обвинения за горепосочените престъпления.
По отношение на двамата лидери на престъпната група и на един от участниците в нея, предстои внасяне на искане в Окръжен съд-Габрово за вземане на мярка за неотклонение “задържане под стража“.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Жестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово

29-годишен габровец бе приет в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота след като катастрофира тежко. Пътният инцидент е станал снощи, 25 януари, около „Орловска“ около 19:46 часа.
На място незабавно били насочени екипи на полицията и спешна помощ. По първоначална информация 29-годишният мъж, управлявайки “Форд Фокус“ и несъобразявайки скоростта си с пътните условя, изгубил контрол над автомобила, навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил в идващо насреща „БМВ“, управлявано от 57-годишна жена.
В резултат на удара пострадал водачът на “Форд“-а, който бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с опасност за живота. Пробите за алкохол и наркотици на жената са отрицателни.
На мъжа е била взета кръв за химически анализ. Причините за инцидента са в процес на изясняване. По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Пробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте

16-годишен бе осъден по обвинение на Районна прокуратура – Габрово за проявена жестокост към гръбначно животно – коте на публично място и в присъствието на други две непълнолетни лица. Досъдебното производство бе образувано след получени множество сигнали в прокуратурата във връзка с публикуван видеоклип в социалната мрежа.
16-годишният извършител бе признат за виновен в това, че при форма на вина пряк умисъл, на 25.08.2025 г. около 20.00 ч. в Севлиево, проявил жестокост към гръбначно животно – коте на тримесечна възраст, като го ударил със сила в пътната настилка и по този начин противозаконно причинил смъртта му.
Деянието е било извършено на публично място и в присъствието на други две непълнолетни лица. Въпреки непълнолетието си той е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Престъплението е по чл. 325б, ал. 2, т. 3, вр. с ал. 1, вр. с чл. 63, ал. 1,т.3 от НК. Наложено му е наказание (при приложение на чл. 55, ал.1, т.2, б.Б от НК) пробация за срок от една година, с пробационни мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес, задължителни периодични срещи с пробационен служител и 100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото за срок от една година.
Направените по делото разноски в общ размер на 1 881, 44 лева, равняващи се на 964, 85 евро, също следва да бъдат заплатени. Делото е приключило след одобрено от съда споразумение.

-
Новинипреди 7 дниПрезидентът Румен Радев получи покана от президента на САЩ
-
Новинипреди 7 дниМоже да не се стигне до грипна епидемия в Габрово, поне засега
-
Новинипреди 7 дниИМ-Дряново ще проведе Петата конференция „Епохи, личности, памет“
-
Кримипреди 2 дниЖестока катастрофа с пострадал на „Орловска“ в Габрово
-
Новинипреди 2 дниОтворено писмо от Христина Стефанова
-
Културапреди 2 дниПоредно ценно дарение постъпи в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 2 дниПробация и обществено полезен труд за садиста, убил по брутален начин коте
-
Кримипреди 2 дниРазбиха ОПГ за разпространение на вейпове с дрога (снимки)







