Крими
Иван Гешев посети Габрово, заради акция срещу битовата престъпност (видео)
Днес, 9 юли, главният прокурор на Република България Иван Гешев посети Габрово във връзка с провеждаща се специализирана операция по противодействие на битовата престъпност. На място бе и главният секретар на МВР Ивайло Иванов.
„Целите и приоритетите на прокуратурата са противодействие на конвенционалната престъпност, това, че възрастни хора са убивани, запалвани в къщите си, изнасилвани. Хора, които са изградили тази държава, живеят в страх и несигурност. Държавата в лицето на прокуратурата и МВР са ангажирани с този проблем“, категоричен бе главният прокурор.
В отговор на журналистически въпрос Иван Гешев потвърди, че в Администрацията на президента се провеждат действия по две досъдебни производства – едното на Военно-окръжна прокуратура, другото на Специализирана прокуратура по разследване за търговия с влияние.
Извършените претърсвания и изземвания в два кабинета, които се ползват от съветник на президента и негов секретар са станали след получено разрешение от две съдилища.
„Анализирани са доказателства, издадено е разрешение и предприетите действия са законосъобразни и правилни. По едно от делата на Военно-окръжна прокуратура съветник на президента представя доброволно материали с гриф по Закона за защита на класифицираната информация. Твърди, че си ги е намерил в касата. Това лице на третия или четвъртия път предоставя материали, които са нерегламентирано изнесени от Държавна агенция „Разузнаване“, посочи още Иван Гешев.
Главният прокурор коментира и отправените в последната седмица нападки на държавния глава по адрес на прокуратурата, както и вчерашният призив на държавното обвинение да извърши проверка по отношение на имотите в „Росенец“.
„Президентът да прецени какво иска – една седмица казва, че няма доверие на прокуратурата, сега ни призовава да действаме. В крайна сметка като изясни позицията си – дали ни има или няма доверие, тогава мога да коментирам“, заяви главният прокурор.
„Прокуратурата няма намерение да бъде въвличана в дребни политически игрички, както знаете наближават догодина избори. Политиците правят това, което считат за най-доброто, ако това е най-доброто – българските граждани да ги оценяват, да гласуват. Независимо дали става въпрос за президента, министър-председателя, прокуратурата си върши работата на базата на събраните доказателства, а политическите последствия не ни интересуват“, категоричен бе Иван Гешев.
Главният прокурор коментира и откритите незаконни опасни отпадъци в землището на община Червен бряг: „Изкопани са над 120 тона, за щастие нивото на радиоактивност е ниско. Поради факта, че са опасни отпадъци, вероятно има и киселина, в района се диша трудно. Истината е следната – даваш на една фирма опасен отпадък, официално тя е лицензирана, неофициално тя няма никакъв потенциал, свързана е с теб и твоя бизнес, и тя го закопава и трови българската природа, нашите деца, нас, но те печелят пари от това нещо. Има констатирано още едно място, където също не се знае колко отпадък има, то е близо до водоизточник. Това е безобразие – това не може да се случи никъде в ЕС“, коментира главният прокурор.
Иван Гешев посети Окръжна и Районна прокуратура – Габрово, а преди това с главния секретар на МВР Ивайло Иванов бяха и в село Яворец.



Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Секунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово

Само невероятен късмет и щастлива случайност предпазиха Габрово от кървава драма в обедните часове на днешния ден. Преди броени минути районът на комплекс „Сити“ в квартал „Бичкиня“ се превърна в сцена на зрелищен инцидент, който по чудо не завърши с черна хроника и невинни жертви.
Лек автомобил „БМВ“, движещ се към центъра на града, буквално е излетял от пътното платно на бул. „Столетов“. По неизяснени до момента обстоятелства, но с очевидно превишена и несъобразена скорост, шофьорът е загубил контрол над колата. Вероятно се касае за неуспешен „дрифт“.

Автомобилът е прелетял през тротоара и е помля голяма част от хладилните витрини, намиращи се пред хранителен магазин.
„Беше като на филм, но с истински тътен от мачкана ламарина и чупене на стъкла“, споделят очевидци в социалните мрежи. Мястото на удара е само на метри от автобусната спирка в посока центъра – зона, която обикновено е пълна с хора, чакащи градския транспорт или пазаруващи в магазина.

Цяло чудо е, че в момента на „полета“ на „БМВ“-то, на тротоара не е имало пешеходци. Ако инцидентът се беше случил само секунди по-рано или по-късно, жертвите щяха да бъдат неизбежни.
На мястото на катастрофата светкавично е пристигнал екип на полицията, разказа за „Габрово Нюз“ очевидец на инцидента. Водачът е тестван за употреба на забранени субстанции и алкохол. По първоначална, макар и все още непотвърдена официално информация, дрегерът и тестът за наркотици са отчели отрицателни резултати.

Това оставя единствената и най-вероятна причина – самонадеяност зад волана и риск, който е можел да коства човешки животи.
Снимки от катастрофиралата колата и унищожената стока на магазина бяха споделени в социалната мрежа фейсбук. Коментарите под тях са еднозначни, че габровци са уморени от „състезатели“ по градските булеварди.
Причините и механизмът за настъпването на инцидента са в процес на установяване. На място се провеждат процесуално следствени действия, извършва се оглед. Няма данни за затруднения в движението.

Крими
Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.
Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.
Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Крими
10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.
Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.
Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.
За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.
Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.
По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

-
Кримипреди 2 дниСекунди от трагедия: „БМВ“ прелетя през тротоар и се вряза в магазин в Габрово
-
Новинипреди 5 дниКоалиция „БСП – Обединена левица“ регистрира пълна листа в Габрово
-
Новинипреди 4 дниКоалиция „Прогресивна България“ регистрира листата за изборите в Габрово
-
Културапреди 4 дниИМ – Дряново издава фототипна книга за героичната отбрана на Дряновския манастир
-
Икономикапреди 5 дниГабровският предприемач Мирослав Дончев ще участва на престижен форум
-
Новинипреди 4 дниГЕРБ – Габрово регистрира листата си за народни представители
-
Културапреди 2 дниНаши формации представиха България и Европа на фестивал на остров Бали
-
Любопитнопреди 4 дниОбщината в Габрово въвежда тестово AI-асистент




