Крими
Сгащиха безочлив „ало шарлатанин“. Ще си го получи!
Габровските криминалисти, съвместно с колегите им от Областната дирекция на МВР – Разград, разкриха и арестуваха гастролиращ в нашия град телефонен измамник, представящ се по телефона за полицай и мамил възрастни хора.
Това е 56-годишен столичанин, който вече е бил осъждан за такъв тип престъпления.
Разследващите влезли в дирите му, след като започнали работа по разкриване извършителя на телефонна измама, жертва на която на 4 август стана 68-годишна жена от Габрово.
Потърпевшата съобщила на органите на реда, че чрез обаждания на домашния и на мобилния ѝ телефони, неизвестен, представил се за полицейски служител, я въвел в заблуждение, че се провеждала операция за установяване и залавяне на телефонни измамници.
По време на разговора шарлатанинът успял да убеди и инструктира жената да пусне през терасата на жилището си пакет със значителна сума пари.
В хода на образуваното по случая досъдебно производство, в резултат на проведени оперативно-издирвателни мероприятия и процесуално-следствени действия, криминалисти от областната дирекция и от полицейското управление на Габрово, със съдействието на колегите им от ОДМВР – Разград, установили и задържали мъж на 56 години от София, осъждан за извършени измами, за когото били на лице данни, че е получил парите, предмет на престъплението. Сума, в размер на 4 350 лева.
След приключване на работата по цялостното документиране на случая, материалите ще бъдат предадени на прокуратурата.

Въпреки разкритото престъпление от полицията отново напомнят: Не се доверявайте и не давайте пари на непознати! Полицията не иска пари от гражданите, за да си свърши работата. Институциите не събират пари на ръка. Искането на пари по телефон е категоричен знак за измама. Не помагайте на измамниците! Не им съобщавайте номера си на мобилния телефон и адреса си! При такива обаждания звънете на тел. 112.
Хора! Говорете и предупредете възрастните си родители и близки да не дават пари на непознати, дори на представящи се за полицаи, още повече поискани по телефона!
Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама! Дори отсрещната страна да настоява да останете на линия, затворете телефона и позвънете на най-близките си хора и на тел. 112.

Най-разпространени сценарии за извършване на телефонни измами са:
• Оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници
• Спешна операция на роднина, за която са нужни допълнителни пари
• Внасяне на гаранция за освобождаване на близък човек от арест
• Печалба от томбола или телевизионна игра
• Баене за разваляне на магия, и още много сценарии с цел телефонните измамници да вземат Вашите пари.
Бъдете бдителни и при съмнение проверявайте получената информация, включително и в институциите, от чието име ви се обаждат за съдействие, категорични са от Областната дирекция на МВР – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба

Полицай Станимир Братов – командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ към сектор „Охранителна полиция“ при Районно управление – Габрово, навършва пределна възраст за работа в МВР и след 39 години безупречна служба се оттегля в заслужен отдих.

Професионалният му път в системата на МВР започва на 23 април 1987 година. Длъжността командир на отделение в група „Патрулно-постова дейност“ изпълнява от 1 април 1999 година.

През годините многократно е награждаван за постигнати високи професионални резултати и за съществен принос при изпълнението на служебните си задължения. Със своята отговорност, професионализъм и всеотдайност към службата той се утвърди като пример за подражание и заслужи уважението на поколения служители в Районно управление-Габрово.

За своя дългогодишен принос и достойно изпълнение на професионалните задължени, със заповед на министъра на вътрешните работи е удостоен с отличие „Почетен знак на МВР“ – III степен.

Днес, 5 юни, Станимир Братов беше изпратен с признателност и уважение от своите колеги. Те му благодариха за годините отдаденост, за професионалната подкрепа и за примера, който оставя след себе си.

Ръководството и служителите на ОДМВР-Габрово му пожелават крепко здраве, спокойни и щастливи дни, удовлетворение от постигнатото и много лични поводи за радост. Нека новият етап от живота му бъде изпълнен с обичта на близките, заслужено спокойствие и сбъднати мечти.

Крими
Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак

Фалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак в област Габрово.
Днес, 4 юни, чрез спешния телефон 112 са получени сигнали за изпратени на служебните електронни пощи на пет училища и три детски градини в областта съобщения, съдържащи заплахи за поставени самоделни взривни устройства.
Незабавно са били предприети необходимите действия и са сформирани екипи на МВР, които са извършили обстойни проверки на посочените обекти.
При извършените проверки не били установени съмнителни предмети или устройства. За резултатите са съставени констативни протоколи.

Крими
Предстои пълномащабно учение в Габрово

През следващата седмица в Габрово ще се проведе пълномащабно съвместно тактическо учение с практически действия. То е организирано от Областната дирекция на МВР – Габрово, в изпълнение на утвърден от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев план.
Учението ще се реализира на 10 юни, сряда. Съгласно утвърдения сценарий отделните етапи ще се състоят в района на сградата на сектор „Пътна полиция“ в Габрово, в сградата на бившето Пето основно училище, находящо се на бул. „Н. Вапцаров“ № 19, в района на бул. „Трети март“ № 156 и ул. „Латинка“ и в района на бул. „Трети март“ № 124.
В тази връзка за времето от около 10.30 ч. до 11.30 ч. временно ще бъде ограничено движението на автомобили и пешеходци по ул. „Васил Петлешков“, в участъка от кръстовището с ул. „Спортна“ до кръстовището с ул. „Хаджицонев мост“, както и движението на МПС и пешеходци по ул. „Хаджицонев мост“, в участъка от кръстовището с ул. „Васил Петлешков“ до кръстовището с бул. „Н. Вапцаров“.
Движението ще бъде регулирано и подпомагано от служители на МВР. Също така временно ще бъде ограничен достъпът на граждани до гише „Квалификация водачи на МПС“ и до гише „Административно-наказателна дейност“ в сектор „Пътна полиция“ за времето от около 10.15 ч. до 11.00 ч. на 10 юни.

-
Кримипреди 2 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 4 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Икономикапреди 5 дниPolaris Lighting откри нов шоурум във Велико Търново
-
Новинипреди 4 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Кримипреди 23 часаПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Новинипреди 4 дниДанаил Лалев: Хората в севлиевските села питат да умират или да бягат
-
Културапреди 5 дниРекорден интерес към конкурса „Преминал майстор през земята“
-
Кримипреди 4 дниНов началник на пожарната в Севлиево





