Свържи се с нас

Новини

Какво свързва габровско село с Нидерландия?

Published

on

Позволете ми да ви разкажа една необичайна история. Главните герои в нея са Алберт и Шани. Родом са от Нидерландия, но завинаги ще останат свързани с България.

Той е на 75 години, а тя на 72. Семейство са от почти 53 години. През далечната 1992 г. идват за първи път в България. След промените се създават много организации, които се стремят да обединят разкъсания на две свят, преодолявайки различията.

Алберт и Шани се включват в такава организация, оперираща в цяла Европа – „The Bridge“, благодарение на която пристигат в София. В продължение на пет години прекарват там 2, 3 седмици всяко лято, в които заедно с екип работят с деца, организират обучения и създават приятелства.

„След време осъзнахме, че България е по-голяма от София и просто си хванахме автобуса. Отидохме в Сливен без да познаваме никого и така започна всичко…“

През 1996 г. за първи път попадат в ромско село. И тогава се влюбват… в хората. Организират забавления за деца всяка година и постепенно разширяват дейността си, намирайки ключа към сърцата.

Вярват, че имат призвание да работят с деца и тийнейджъри от малцинства, и на въпроса „Защо?“, отговарят просто: „Бог ни даде любов за тях.“

По начина, по който говорят, можеш да разпознаеш истинска обич и загриженост. Съвсем случайно, ако вярвате в случайности, намират стара, рушаща се къща в габровското село Поповци. Купуват я, след което я ремонтират.

Оттогава, вече 7 години, прекарват в нея половината от годината. И не са сами. Тиинейджърите, които събират от селата в различни краища на България, учат на християнски ценности, вяра и надежда. И за да не са празни думите им, стават пример с живота си, като отварят дома си за тях.

Споделят, че най-голямото предизвикателство е да накарат младите хора да повярват в себе си. „Не е толкова трудно да кажеш на някого – можеш да имаш страхотно бъдеще. Просто те никога не го чуват…“

Те отиват там, където никой не ходи, показват грижа и приемане, на тези, които другите отхвърлят. Отношението им отваря много заключени врати. „Големите неща започват с малки крачки“, казват те и с гордост и усмивка разказват за плода от работата си.

Алберт и Шани водят и часове по английски, които се посещават от група младежи от с. Зимница, трима от които ще продължат образованието си в университет. Да видят точно такава промяна е изключително специално за възрастната двойка.

Точно като за песен на Майкъл Джексън, те вярват, че промяната започва от нас, вярват в бъдещето на страната ни, което принадлежи на младите. В момента работят с екип от точно такива млади и мотивирани хора, и се надяват дейността им да бъде продължена дълго след тях.

Категорични са, кое е любимото им нещо в България – за Шани това е къщата им, с гледка към планината, а за Алберт са хората.

Попитах ги, ако можеха да изберат едно нещо, което всеки човек на Земята да знае за родината ни, кое би било то. Отговорът не беше изненадващ – „България има невероятна природа!“

Понякога имаме нужда някой да ни напомни да ценим повече нещата, които приемаме за даденост. Природата, хората, животът, вярата, бъдещето…

Тук идва краят на тази история, но не и на историята на живота. Огледайте се! Добрите примери съществуват! Погледете и в огледалото и „бъдете промяната, която искате да видите в света“!

Автор: Мария Матева,
студент 1 курс, Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица