Свържи се с нас

Новини

По стъпките на четата на Цанко Дюстабанов (снимки)

Published

on


За 18 пореден път се проведе Възпоменателният туристически поход – преклонение „По пътя на четата на Цанко Дюстабанов“. Един поход, утвърдил се като празник на българския дух, като урок по родолюбие и патриотизъм, преминаващ през Предбалкана и Балкана.


Тази година той беше посветен на 140 години от Освобождението на България от турско робство, 175 години от рождението на Цанко Дюстабанов, 142 години от Априлското въстание и 82 години от освещаване паметника на четата в местността Ранни бунар, мястото на последното сражение.


По традиция участниците в похода бяха посрещнати от хората на читалищата в квартал Лютаците, село Трънито, село Гъбене и от кметовете и кметските наместници на кметствата Зелено дърво, Трънито, Дебел Дял и Гъбене.


Два дни беше пропътувал с българските железници най-възрастният участник, 86-годишният Никола Христов Ковачев от Туристическо дружество „Кабак“ град Петрич. Доайенът в българското туристическо дело, не се е отказал въпреки перипетиите с превоза. Мотивът му: “Ако тези, за които правим този възпоменателен поход се бяха отказали?!?! От тях героизмът – от нас почит..“


„Бай Кольо“, както го наричат туристите, е срещал хубави хора в планината, но и такива, които са му подмятали: „Ей, старче, къде си тръгнал на тези години?!“ Много от нас биха се поучили от неговата скромност .


С една четирикилограмова палатка, закупена някога от гр.Бърно, Чехословакия, той обикаля на длъж и на шир планините, като по този начин поддържа здрав дух, който излъчваше. Взел е участие 21 пъти в похода „По стъпките на Христо Ботев“ , Ком-Емине го е преминавал до 2001 година. Един от основателите на туристическия хор на ветераните „Иван Апостолов“ в град Петрич. Есента ще отбележат 20 годишен юбилей на хора и 90 години от създаването на туристическото дружество „Кабак“. Удовлетворен е от работата си с габровския диригент и композитор Стефка Карапенева, която също се е посветила на туристическата дейност в България.


Участниците в похода бяха от Габрово, София, Нови Искър, туристическо дружество „Еделвайс“ – Пловдив, Русе, а най-малкият участник в туристическия поход – преклонение беше Преслав Филипов от село Чомаковци, община Червен бряг.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Новини

Ученици от Детското полицейско управление посетиха Академията на МВР

Published

on

В учебното заведение, където се подготвят полицейските служители, учениците от 3а клас на ОУ „Стефан Пешев“ – Севлиево имаха възможността да разгледат кабинетите по стрелкова подготовка и противодействие на тероризма.

Преподавателят Александър Даскалов – старши преподавател от катедра „Специална полицейска тактика“ показа различни видове оръжия и предпазни средства, които се използват от служителите на МВР и макети на различни видове взривни устройства и способите за тяхното обезвреждане.

Децата посетиха също учебната съдебна зала. Там главен асистент в катедра „Оперативно- издирвателна дейност“ Ирина Кръстева ги запозна с ролята и задълженията на участниците в съдебния процес.

За финал малките ученици посетиха експозициите, които се намират в Академията, както и музея, обособен там.

Всяко дете имаше възможността да се запознае с обстановката и атмосферата създадена в Академия на МВР – София, в която се обучава голяма част от състава на МВР.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица