Свържи се с нас

Култура

Картината „Композиция” е акцент в Галерията през април

Published

on

снимка: ХГ „Христо Цокев“ – Габрово

На 13-ти април 2018 г. се навършиха 70 години от рождението на големия български художник Джемал Емурлов – Джими, който почина през 2014 г. и бе изпратен с почести в родното му село Чифлик. Художествената галерия „Христо Цокев” в Габрово представя картината „Композиция”, която е акцент на месец април.

Джемал Емурлов първо учи в Художествената гимназия в София, след което завършва и Националната художествена академия със специалност живопис при проф. П. Панайотов. Талантът на художника не останал незабелязан от големите майстори на четката. Ненко Балкански често ходел в ателието му, Дечко Узунов поискал да притежава негови творби от изложба в Сливен, а проф. Александър Поплилов му предложил размяна на картина.

Джемал Емурлов е член на Дружеството на художниците в Кърджали. Творчеството му е знаково за съвременното българско изкуство. Негови картини са притежание на НХГ в София, а голяма част от творбите му са откупени от колекционери от Русия, САЩ, Франция, Турция, Унгария и много други страни. Творчеството му изцяло е свързано с Родопите и кърджалийския край. През 2007 г. заедно с художника Емил Пенчев, изработиха новите постаменти с герба и логото на Кърджали, за което година по-късно бе отличен със званието почетен гражданин.

Приятелски думи от Емил Пенчев за художника:
„Джемал Емурлов – Джими не е вече между нас. За мен той беше много голям пример за морал, защото беше чужд на суетата и на лъскавите мимолетни неща. Моето уважение е много голямо към него, тъй като той имаше изключително чувство за хумор – с няколко думи умееше да се изкаже достатъчно остро по проблеми, които ни заобикалят. Мъдър и синтезиран, когато каже нещо.

Джими беше много широкоскроен, много щедър. Раздаваше се на сто процента за близки, приятели и случайни хора. За мен той остава един пример, а пък това, че смея да се нарека негов приятел е привилегия.

Най-много ще ми липсват разговорите с него, защото там той беше много истински и искрен докрай. В наше време тези личности са огромна рядкост. Той беше наистина мерило за морала. Да не говорим, че беше над много човешки елементарни страсти – алчност, себелюбие… Сигурен съм, че може да ни слуша отнякъде и да се усмихва, но за това сме говорили много.

Джими много често казваше, че се срамува да се нарича художник. Той, който беше постигнал много, си правеше тази сметка – когато човек се нареди до големите гении, просто неговото място става скромно. Уважението ми към него ще остане докато съм жив”.

Картината „Композиция” е откупена на Обща художествена изложба ,,Човекът и труда’’през 1983 г. и може да бъде видяна от 17-ти април, в продължение на един месец.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Нови успехи за пианистите на МК „Весела“

Published

on

С впечатляващи резултати се завърнаха възпитаници на Музикален клуб „Весела” от няколко престижни музикални конкурса в България и чужбина. На Международния конкурс „Звукът на времето” – Велико Търново 2025 най-висок бал в своите възрастови групи постигнаха Полина Флориду (10 клас) и Адриана Кънева (11 клас). И двете пианистки спечелиха Първи награди и плакети, както и висока оценка от журито с председател проф. Борислава Танева.

В същия конкурс Ай Хасегава (9 клас) завоюва Първо място, Лорен Николова (5 клас) – Второ, а Мира Русинова (8 клас) – Трето.

Само ден по-късно, Лорен Николова и Мира Русинова се отличиха с Първи награди съответно във 2 и 3 възрастова група на Националния конкурс „Милчо Петров” в Пловдив. Трета награда там спечели и Иво Велков (8 клас), който се занимава с пиано едва от година и половина, но вече показва сериозна отдаденост и талант.

Междувременно Ай Хасегава добави още едно отличие към колекцията си – Първа награда от Скандинавския конкурс „Ян Сибелиус” – 2025, както и приз за най-добро изпълнение на съвременна пиеса. Втора награда в същия конкурс спечели Невин Халил (2 клас).

Предстоят нови предизвикателства за младите таланти. Полина Флориду и Невин Халил усилено подготвят програмите си за международния конкурс „От Бах до джаз” в Атина, който ще се проведе в началото на юли. Адриана Кънева наскоро взе участие в концерта на лауреатите на конкурса „Андрей Стоянов“ във Виена, където изпълни две пиеси заедно с други носители на Първи награди.

Зареди още

Култура

„Алея на книгата“ гостува в Габрово от 12 до 15 юни

Published

on

Между 12 и 15 юни Габрово ще бъде домакин на пътуващото книжно изложение „Алея на книгата“. Събитието ще се проведе в централната пешеходна зона на града, където пет изложбени шатри ще представят продукцията на 16 български издателства.

Посетителите ще имат възможност да се запознаят с нови заглавия, да се срещнат с автори и да се възползват от специални предложения за книги, подходящи за различни възрасти и интереси.

Официалното откриване на събитието ще се състои днес, 12 юни, от 17.30 часа с участието на Оркестър „Габрово“. Поредицата от срещи с автори ще започне същата вечер от 18.00 ч. в жълтата шатра, разположена до Интерактивния музей на индустрията, където писателят Георги Бърдаров ще се срещне с жители и гости на Габрово.

През четирите дни на изложението читателите ще могат да се срещнат с още известни български писатели и да получат книги с автограф. Събитието се провежда с подкрепата на Община Габрово и е част от мисията на Асоциация „Българска книга“ да насърчава четенето, да подкрепя книгоиздаването и да създава устойчиви културни инициативи в цялата страна.

Зареди още

Култура

„Алея на книгата“ идва в Габрово

Published

on

Габрово ще се потопи в свят на книги, идеи и вдъхновение – от 12 до 15 юни централната пешеходна улица ще се превърне в сцена на най-мащабното пътуващо книжно изложение в България – „Алея на книгата“.

Пет шатри ще съберат на едно място 16 издателства, които ще представят нови заглавия, обичани автори и книжни изненади за всяка възраст. Събитието е част от културната програма на града и обещава да обогати духовния живот на габровци и гостите на града.

Официалното откриване е на 12 юни, четвъртък, в 17.00 часа с музикален поздрав от Оркестър „Габрово“. Половин час по-късно ще се състои кратка церемония, а от 18.00 ч. започва срещата с Георги Бърдаров – писателят, когото Захари Карабашлиев нарича „ангажиран, ангажиращ, болезнено-емоционален и дълбоко човечен“.

Сред най-очакваните моменти от изложението са „Срещите с автограф“, които ще се провеждат в Интерактивния музей на индустрията, в жълтата шатра. Там читателите ще имат възможност да се срещнат лично с автори, да чуят техните истории и да получат книги с посвещение.

Работно време на изложението е: четвъртък – събота: 10.00 – 19.00 ч., неделя: 10.00 – 14.00 ч.

Доц. д-р Георги Бърдаров е роден на 06. 04. 1973 г. в с. Кулата. Завършил висше образование климатология и хидрология в СУ „Св. Климент Охридски“. Доц. д-р в Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Специалист по етно-религиозни конфликти. Зам.декан на Геолого-географския факултет в СУ и ръководител на катедра „Социално-икономическа география“. Автор на научната монография „Имиграция, конфликти и трансформация на идентичности в ЕС“, изд. „Едикта“ и на книгата „27 велики футболни истории“, изд. „Сиела“. Създател и ко-водещ на най-успешния в България курс по презентационно и словесно майсторство, създател и ко-водещ на формата „Университет на успеха“. Автор на най-четения български разказ в интернет „За петата ракия или колко е хубав живота“. Победител в първото интелектуално риалити в България за писатели „Ръкописът“. Автор на романа „Аз още броя дните“, изд. „Сиела“, излязъл през 2016 г. Романът спечели наградата за литературен дебют на литературен клуб „Перото“. Президент на Университетски клуб по петанк. Трикратен победител е в състезанието за оратори, презентатори и разказвачи „Майстор на думите“. Разказът му „За петата ракия или колко е хубав животът“ е най-четеният български разказ в интернет. На 23 декември 2015 година печели телевизионното реалити предаване „Ръкописът“ по Българска национална телевизия, което позволява да бъде издаден романът му „Аз още броя дните“.[5] На 9 ноември 2021 година в Брюксел Бърдаров получава Наградата за литература на Европейския съюз заедно с още 12 лауреати от други държави, определяни от национални журита. Той е отличен за романа си „Absolvo te“. В Габрово Георги Бърдаров ще представи книгата „Аз още броя дните“, романът, спечелил „Ръкописът“ на БНТ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица