Свържи се с нас

Култура

Свекървата изхвърля злите сили от дома на Благовещение

Published

on

снимка: ЕМО "Етър", Архив

снимка: ЕМО „Етър“, Архив

Свекървата е главното действащо лице, което гони злото и лошотията от дома на българите на Благовещение. Думите и действията, които тя, като пазителка на къщата извършва, са наситени с изключителна церемониалност и символика. Благодарение на тях се премахва негативната енергия от мястото, където живее цялото семейство.

Благовещение е един от най-големите празници, които българите отбелязват и винаги е на 25 март. Изпълнената с много символика празнична обредност на Благовещение ще бъде представена за посетителите на ЕМО „Етър“ на 25 март от 11.30 часа.

И тук, както при много други обичаи, християнската вяра и народните поверия са преплетени.

Рано сутринта свекървата става първа и тръгва по стълбите с лескова тояга в ръка. Удряйки по земята тя казва:

„Ех, че хубав празник е днес. Добре, че вчера успях да измета двора и из къщи, че да посрещна празника на чисто. Я, да се хвана сега за лескова тояга, та да не ме хапят змиите и гущерите тази година“.

След това един по един извиква членовете на семейството, като първи е дядото.

„Я сега ти дядо, отиди за слама, та да подготвим огньовете за Благовещение. Ти синко, отиди на реката да наловиш риба, че на Благовощение риба се яде. Да не забравите да сложите пара в джоба си и залък в устата си, че да не ви закука кукувицата напразно. Ти снахо, заведи внучката да й пробият ушите, че на този ден най-малко боли“.

Събраната смет се поставя в четирите края на двора и се запалва, а огънят се прескача за здраве.

Вярва се, че на Благовещение раните заздравяват най-бързо, всичко посадено се хваща, а местата, където има заровено имане – светят. Според християнството на този ден Дева Мария е получила благата вест, че ще роди Младенеца.

Според народните представи на Благовец започва пролетта. Мечките се събуждат от зимния си сън и отиват да се къпят в реката, след тях водата се смята за лековита. Хората вярват, че където има заровено имане, вечерта срещу празника гори пламък.

Възстановката, която може да се види на 25 март от 11:30 ч. в ЕМО „Етър“, е на ученици от Основно училище „Ран Босилек“, с ръководители Галина Начева и Василка Петрова.

Дамите от Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово ще се включат с кулинарен базар на традиционни храни.

Събраните средства ще бъдат предоставени от дружеството в подкрепа на тяхната инициатива „Блага вест за бебе!“, част от Националната кампания за оказване финансова помощ на семейства с репродуктивни проблеми. Това е една от инициативите, които „Майчина грижа“ организира, по случай празника на дружеството.

На 25 март входът в ЕМО „Етър“ е свободен.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица