Свържи се с нас

Новини

Левски и мечтаната България

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Аз съм посветил себе си на отечеството си, да му служа до смърт и да работя по народната воля… Ако спечеля, печеля за цял народ, ако изгубя, губя само мене си…” Думи, които изричаме на възпоменателни тържества и юбилейни годишнини.

Понякога ги произнасяме механично, демонстрирайки компетентност и знания, но рядко се замисляме, че те изразяват идеологията на Апостола и разкриват неговата човешка същност. От тях прозира готовността му да жертва живота си в името на голямата идея – Свободата на отечеството.

Българският революционер не говори за „тази държава или тази страна”. Той нарича България с топлото и мило определение „отечество”, него описва в писмата си и в документите на Вътрешната революционна организация.

Пред това отечество дава обет да се жертва, това е предначертанието на живота му. С присъщата си скромност Васил Левски посочва, че е готов на тази саможертва, без да се стреми към високи постове, без да очаква да се нареди на държавната трапеза и да уреди живота си и този на близките си.

Неговата награда е „Не да видя себе си на голям чин, но да умра братко.” Колко днешни съвременни потомци на Апостола са готови да се откажат от лични облаги в името на Родината и да поставят интересите на нацията над собствените си амбиции?

Целият живот на Дякона е посветен на Отечеството. Той го вижда в мечтите си и създава в представите си една нова различна България. В нея се извисява храмът на истинната и правата свобода. Там царуват свободата, братството и съвършеното равенство.

Тя е чиста и свята република, където решенията се вземат по висшегласие, а не се взема мнението на един или друг. В тази република господства върховенството на закона и тържествуват човешките и гражданските права. Тя е съизмерима с достиженията на европейската политическа мисъл.

Схващанията на Левски за една мечтана България очертават контурите на модерна държавност и посочват принципите на изграждането й. Във времето, когато в Просвещенска Европа да бъдеш гражданин е въпрос на чест, а в Османската империя поданиците са безправна рая, именитият карловец посочва правата на отделната личност и участието й в политическия и обществен живот.

Законността и равенството на всички пред законите стоят в основата на съвременната демокрация, а етническата толерантност, за която Апостолът говори запазва и днес мира у нас и на Балканите.

Връщайки се към идеите и мечтите на изтъкнатия ни възрожденец все по-често си задаваме въпроса изградихме ли бленуваната от него България. Няма еднозначен отговор и всеки би потърсил различни обяснения за това.

Възможните отговори са сложното и прагматично време, в което живеем, тежкото историческо наследство от тоталитаризма, геополитическите интереси. Истината е може би някъде по средата. Но да си представим какво би станало, ако обичаме нашето отечество, толкова колкото Левски. Ако не се срамуваме да наричаме България нашата Родина. Ако за момент забравим за личното си облагодетелствуване и преди да помислим за себе си, да помислим за другите.

Възможно ли е законите да се спазват и да са равни за всички, а човешкото достойнство да се зачита и от силните на деня и от обикновените хора. Не се изисква много, трябва да живеем по човешки просто и да си спомняме какво са ни завещали дедите ни, нали така Апостоле…

Автор: Явор Генчев Русев, 11 „Г“ клас, Национална Априловска гимназия.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Икономика

Фирма „Теспом“ търси стругар

Published

on

Фирма „Теспом“АД търси:

1. Стругар, универсален струг.

При интерес, моля изпратете Вашата автобиография на електронна поща: tedi_nikolova@tespom.bg или на място в дружеството: гр. Габрово, ул.“Бодра смяна“1.

Тел. за връзка: 0879/123 678 – инж.Христо Метев.

Зареди още

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица