Свържи се с нас

Култура

Домът на хумора отново на карнавална вълна

Южна Америка и Южна България в …Географския център на България

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Може ли под покрива на Веселата къща да се съберат багри от карнавала в Монтевидео (Уругвай), от Ямболската „Кукерландия” и тукашния любим карнавал? Може, ако календарът показва единадесетия ден от единадесетия месец, когато по традиция в Габрово в единадесет часа и единадесет минути часовниците започват да отброяват Петото годишно време – карнавалното.

Празникът, организиран от Община Габрово, ще бъде изненада за всички, затова го очакваме с нетърпение.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

А Музеят „Дом на хумора и сатирата” ще добави към празничната атмосфера любопитни багри, събрани в три изложби в зала 5. В Дома за този ден винаги гостува и се представя някой карнавален град, но този път чрез цветни и чернобели фотоси ще се озовем в далечен Уругвай. Изложбата, сполучливо наречена „Багри от карнавален Уругвай”, е организирана със съдействието на консулството на южноамериканската държава в България и се показва за първи път у нас.

Уругвайската карнавална фиеста се отличава от останалите по света по това, че съчетава латиноамериканската традиция на мургас (група музиканти) с африканската традиция на чернокожото население в така наречения Парад на барабанния зов, привнесен от робите в колониалните времена. И друга отлика: в същината си карнавалът е театрален, макар да тече по улиците и площадите. На много места из града се разполагат сцени на открито, където всяка вечер различни карнавални ансамбли забавляват публиката със своите представления. Първата подобна сцена е от 1890 г. и е имала такъв успех, че през 1930 г. сцените само в Монтевидео вече са триста. Уругвайският карнавал е и най-продължителният в света – богът на карнавала живее сред уругвайците в продължение на повече от четиридесет дни, от края на януари до началото на март. Само за шест седмици карнавалът успява да продаде повече билети от всички останали културни и спортни събития през годината, включително и футбола.

След Южна Америка ще „прескочим” до Южна България, където община Ямбол и община „Тунджа” провеждат своя маскараден фестивал „Кукерландия”. Така се нарича и международната фотоизложба-конкурс. Специално за тазгодишния празник в Габрово Художествената галерия „Жорж Папазов” в Ямбол е подбрала творби от шест поредни конкурса (2010-2015 г.). Така ще попаднем на Земята на кукерите, както подсказва и самото име, ще видим маскирани и костюмирани от различни краища на страната. „Кукерландия” разполага с най-богатата и качествена колекция от фотографии на кукери – маскирани фигури, които прогонват всички злини, а гостите на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще имат удоволствието да се любуват на част от тях.

Третата изложба – „Габровският карнавал – 50 години не стигат” е посветена на 50 г. от Първата седмица на хумора и сатирата в Габрово (1965 г.). С плакати и фотографии от фонда „Хумор на народите” ще си припомним красиви мигове от нашето детство и младост, както и на поколения преди нас, умеели не само да създават блага, но и да се веселят, маскират и правят по-цветен делника си. От фотосите ни гледа многолюдното пъстроцветно гъмжило по улици и площади в първите години след възстановяването на празника, оживяват моменти от бал маске с емблематични личности от 30-те години на миналия век, прочутият Александър Керков с неговите чудатости и питомците му от фанфарната музика на габровски училища, съвременният мини карнавал за най-малките. Фотографиите пазят спомена за рязането на котешката опашка от народен артист (Георги Калоянчев) и кмет до министър (Томислав Дончев). Заповядайте, може да се разпознаете сред щастливите участници в габровските карнавали!

Срещите с трите карнавала в зала 5 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще продължат до края на настоящата година.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, М ДХС

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица