Свържи се с нас

Новини

Областният: Габрово има потенциал за професионален колеж!

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

“Готови сме да извървим заедно пътя, който не е лесен, но е интересен и вдъхновяващ и ни дава възможността да направим нещо, с което да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени!”. Това заяви областният управител на Габрово Николай Сираков по време на среща – дискусия, посветена на професионалното образование и организирана от вестник Стандарт и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), част от кампанията „Да! На българската икономика“.

В изказването си областният управител подчерта, че вероятно за някои от участниците това е поредната среща, на която се дискутира липсата на професионални кадри за бизнеса, но смята, че вече е дошло времето за нещо ново.

„Ние считаме, че Габрово и регионът ни има потенциала за новото, каквото е професионалния колеж. Разчитаме на онзи предприемчив и новаторски дух на региона ни, за да можем да поставим стабилни основи на нещото, което всички наричат пилотен проект за страната”, обясни Николай Сираков и декларира готовността на местната власт и Областната администрация за реализиране на тази прекрасна идея.

Той сподели, че от години следи процеса и си дава сметка колко дълбока е вече пропастта между бизнеса и образованието. „В момента всички ясно трябва да отчетат, че за първи път от десетилетия насам се дава възможност – от една страна бизнесът да каже какво конкретно му е необходимо, Министерството с помощта на работодателите да го превърне в учебни програми, а ние да осигурим условията по места всичко това да се реализира”, каза още областният управител на Габрово и пожела чрез образованието учениците да разкриват своя потенциал, да го развиват и да го реализират.

По време на срещата, в която участва и министърът на образованието проф. Тодор Танев стана ясно, че основните промени в закона за професионалното образование ще бъдат две.

Едната предвижда учениците да получават професионални кредити за усвояването на определени знания по професията като с тях те ще могат да започнат работа, ако желаят или се налага, а след това да се върнат в колежа и да продължат образованието си.

Другата промяна в закона е свързана с разработването на т. нар. „стандартни пътеки“, по които учениците могат да се развиват съобщи проф. Танев и поясни, че учениците, завършили десети клас, ще имат възможност да продължат направо в колеж, където да получат професия, без да полагат матура. Според министъра на образованието така ще се създаде по-голяма вертикална и хоризонтална проводимост в образователната система.

Пред представителите на бизнеса и на браншовите организации Министърът гарантира на фирмите, че ще им даде реална възможност да участват във валидирането на дипломите и сертификатите за професионална подготовка и отправи покана бизнеса да се припознае като съавтор на учебните планове и програми.

Той поясни, че първите такива учебни планове вече са подготвени, в резултат на това в страната започна пилотно дуалното обучение през тази учебна година в няколко професионални гимназии, една от които е „Д-р Никола Василиади” в Габрово.

Пред министъра на образованието участниците в срещата – представители на фирми от региона, браншови организации, директори на професионални гимназии, представиха проблемите, с които се сблъскват ежедневно и конкретни предложения за преодоляването им.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица