Свържи се с нас

Новини

Богомил Белчев: Все още има какво да дам на Габрово и хората тук

Подкрепям Лена Енева , защото става за кмет. Тя е компетентна. Може

Published

on

снимка: Коалиция “Алтернатива за Габрово“

снимка: Коалиция “Алтернатива за Габрово“

Инж. Богомил Белчев е кандидат за общински съветник от Местна коалиция „БСП, НДСВ, ПБС, КПБ – Алтернатива за Габрово”, която е под номер 2 в бюлетината.

– Г-н Белчев, Вие сте дълбоко свързан с Габрово и неговото развитие. Предполагаме, че това е причината Вие отново да се включите в активния политически живот. Какво Ви мотивира 8 години по-късно?
– Има много причини за моята поява в листата на Коалиция „Алтернатива за Габрово“. Осем години стоях по-настрани от политическия живот, тъй като разбирането ми е, че човек има нужда от презареждане и не може постоянно да бъде в обсега на управлението. Това мое разбиране продължава да битува, особено за местните власти, че човек включително и служител на Община, не трябва да бъде повече от два мандата – максимум до три, защото след втория мандат нещата започват да стават рутинно. Излизането ми от политиката преди 8 години беше точно в тази връзка. През този период наблюдавах развитието на града. Много неща се промениха. Чувствам се вече зареден и мисля, че все още е останало нещо, което мога да дам на Габрово и хората тук. Да помогна и на управляващите, независимо кои са те, да се вземат правилни решения. В Общинския съвет трябва да има и хора, познаващи историята и проблемите на този град, нестрахуващи се да ги сложат на дневен ред и да ги оценят обективно – от техническа, а не от политическа гледна точка. Защото често пъти истинското състояние на проблемите се изкривяват през политическата призма.

– Какво според Вас трябва да се промени в днешно Габрово?
– Иска ми се много неща да се променят и всичките да бъдат все в положителна посока. Отношението и очакванията на хората към местната власт е една такава необходимост. Често пъти очакванията се смесват с това, което може да се получи от държавно ниво и това, което е възможно да стане в местно. Местната власт е с много ограничени правомощия и неслучайно преди години Националното сдружение на Общините в България започна тенденция за децентрализация, предвиждаща прехвърляне част от държавните функции на Общините, заедно с финансовия ресурс.
Трябва да се усъвършенства отношението на общинско-управляващите органи към жителите на Габрово. Не е тайна, че в последните години отношението на общинската администрация към услугите на населението е изключително занижено. Най-интересното е, че колкото се намаляват исканията за определени услуги, толкова се отежняват всички тези процедури. Забавят се и не могат да отговорят на очакванията на хората. Части от законите създават тези затруднения. Но голяма част от трудностите идват от недостатъчна организираност на общинската администрация, което според мен са около 70% от неудачите. Става въпрос човекът, търсещ услугата, да бъде поет още от входа, да бъде насочен, да му се дадат реални срокове и да му се каже какво реално трябва да свърши, и до края на услугата той трябва да бъде на пиедестал, за да бъде удовлетворен. Мисля, че в нашата Община има резерви за това.
Трябва да се промени и отношението към местния потенциал, което в последните години се занемари. Пример за това са външните изпълнители, които се появиха на територията на града. Не че това е лошо, но когато едно действие може да се извърши от месния потенциал, т.е фирма, условията на даден търг трябва да бъдат така създадени, че да „облагодетелстват“ него, ако искаме да запазим хората в този град, създавайки им работа и доходи. Когато има такива крупни обекти, какъвто беше Водният цикъл, мисля че трябва да се изпълнява до голяма степен от местен потенциал. Твърдо заявявам, че това което се извърши в града с Водния цикъл от спечелилите търга изпълнители – в Габрово има поне 10 фирми, в състояние извършат работата по същия начин. Не бяха създадени добри условия в търга да се появи този местен бизнес. Да, наистина доста неща се случиха в града ни по проекти. Но дали с тези пари, които бяха вложени тук, не можеше да се получи много по-голям резултат. Гледайки сумите, които се цитират по европроектите и виждайки крайния резултат, правя за себе си чиста професионална оценка. Според мен резултатът можеше да бъде много, много по-висок. Оптималното изразходване на евросредствата, дошли не с молби и искания, трябва да бъдат по-добре използвано. Неслучайно не влизат и местните фирми в реализацията на тези пари.

– Какви са основните проблеми, които са пречка за развитието на общината ни?
– Най-основният проблем е намаляването на човешкия ресурс. Това означава, че условията за икономическо развитие се свиват изключително много и няма как да се получи ръст в определено производство. На следващо място е квалификацията и възможностите на този останал тук човешки потенциал. Училищата определено не подготвят младите хора за пряко навлизане в производството. Квалификацията е ниска. Сривът в тази насока предстои. Този проблем не е от компетенциите на местната власт. Той е от национално ниво. Ниското заплащане също е причина. Бизнесът е в дълг към тези проблеми, като самият той трябва да разбере, че сам „реже клона, на който седи“. Защото неплащайки и несъздавайки нормални доходи на хората след години той няма да може да намери необходимата работна ръка, за да функционира. По-добре да се свие бизнесът, но да се създаде по-голяма технологична възможност за по-високо производство, отколкото да се прави широк бизнес с ниско технологично производство, с ниска производителност и ниски заплати. Общината трябва да се вглежда в тези проблеми и да се опитва да ги решава по някакъв начин.

– Защо Лена Енева?
– Защото става за кмет. Тя е компетентна. Може. И навлизайки в Общината няма да загуби време за опознаване на проблемите, и няма да попадне в „паяжината“ на дългогодишната администрация, която е приела и изпратила много кметове. Лена Енева и да я „отвържем“ от партията ще е пак същата, изпълнявайки същото, което ще направи заедно с партията. Докато много други хора, ако ги „откъснем“ от тяхната партия – те просто ще престанат да съществуват в публичното пространство. Някои хора използват партиите, за да достигнат някакво ниво, а някои ги използват за да помогнат на хората. Лена Енева е от вторите и затова я подкрепям.

*Местни избори 2015. Купуването и продаването на гласове е престъпление*

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица