Свържи се с нас

Култура

Карикатурен десант открива сезона в ДХС

Published

on

снимка: ДХС

снимка: ДХС

По традиция и тази есен Музеят „Дом на хумора и сатирата“ ще предложи на габровци и гости на града интересна среща с хумористичното изкуство.

„Карикатурен десант“ е събитието, с което Веселата къща ще открие сезона в компанията на творци, съмишленици, почитатели на хумора и официални гости. Военният термин не е избран случайно – залите на Музея ще бъдат окупирани от стотици карикатури, сатирични рисунки и шаржове, пристигащи от близки и далечни страни. Нашествието на творбите към столицата на хумора е в отговор на поканата към партньори на Дома на хумора да гостуват с подбрани колекции от своите фондове и ателиета – 6 мащабни изложби с над 500 карикатури от 62 автори от десетки държави вече завладяват голяма част от музейната територия.

Габровци ще имат привилегията веднага след софиянци да се насладят на една забележителна селекция творби от 40-та Национална изложба на карикатурата – София 2015. Тази година в традиционния преглед на най-високите постижения на съвременната българска карикатура участват 50 художници, в чиито творби се отразяват проблемите на днешното общество. Политическата сатира и шаржовете на популярни личности са широко застъпени, така както и актуалните теми за бежанската криза, съдебните и образователните реформи, битовите престъпления, безотговорното шофиране, спортните неудачи и мн. др. Гостуващата в Габрово колекция съдържа 145 творби на 23 изявени български карикатуристи и ще бъде представена от Любомир Михайлов – председател на секция „Карикатура“ към СБХ.

Лауреат на Специалната награда на Музея „Дом на хумора и сатирата” от тазгодишната 40-а Национална изложба на карикатурата е Йовчо Савов. Освен плакетът „Светът е оцелял, защото се е смял” и диплом, карикатуристът получи и правото да представи своя самостоятелна изложба в Дома на хумора. Художникът лично ще представи изложбата си от 68 свои скорошни творби, обединени под закачливото заглавие „Островърхи парадокси“.

Третата и четвъртата гостуващи изложби идват от далечния Изток. „Градът и гражданите“ е колекция, показваща най-доброто от едноименния Международен конкурс за карикатура, провеждан ежегодно в гр. Табриз, Иран. Изложбата представя 43 творби на 36 художници от 12 държави, сред които и творби на български карикатуристи, участвали в конкурса. Темите са разнообразни и разкриват проблеми, с които се сблъскват както огромните мегаполиси, така и малките селища по света.

Със самостоятелна изложба гостува и главният инициатор и организатор на Международния конкурс – художникът Рахим Асгари, който е избрал да се представи с 22 карикатури. Покана за гостуване в Габрово е отправена към г-н Рахим Асгари и официална делегация от представители на Международния конкурс в Табриз. Специално за откриването на изложбата от София се очаква да пристигне и г-н Мохаммад Али Киани – културен аташе в Посолството на Ислямска република Иран в София.

Домът на хумора и сатирата се включва в общия „Карикатурен десант“ с една от безценните си колекции – творби на безспорния майстор на карикатурата, верен приятел, съмишленик и дарител на Дома. „Борис Димовски: На габровци – с любов“ представя 241 оригинала на художника, които се съхраняват в художествения фонд „Хумор на народите“ – карикатури, шаржове, скици, илюстрации на крилати сентенции и на анекдоти за габровци. С представителната изложба екипът на ДХС отбелязва 90-годишнината от рождението на бележития карикатурист и почетен гражданин на Габрово и му отдава заслужена почит. На откриването на изложбата ще присъства и дъщерята на художника г-жа Валерия Димовска.

По-късно през октомври към изброените изложби ще се присъедини и интересната колекция от карикатури по актуална тема „Свобода на словото. Независимостта на медиите през погледа на белгийски и български карикатуристи“. Изложбата е организирана от посолството на Кралство Белгия в София и Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“ като акцент в програмата на десетото издание на Дните на Белгия в България. Габрово е вторият град след столицата, в който изложбата ще бъде показана.

Официалното откриване на изложбите от този своеобразен карикатурен десант ще се състои на 1 октомври т.г. от 17.30 ч. в залите на Музея „Дом на хумора и сатирата” – Габрово.

Гостуващите изложби ще останат в залите на Дома на хумора до края на годината и ще бъдат на разположение на всички любители на хумористичното изкуство.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата” – Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица