Свържи се с нас

Култура

Десет отличия и 3 плакета за габровска област от Копривщица 2015

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

С десет отличия и три плакета за цялостно представяне се завърнаха от Единадесетия национален събор на българското народно творчество – Копривщица 2015 участниците от габровска област.

Над 240 участника показаха богатството на нашия фолклор с особеностите от региона. Областният управител Николай Сираков приветства всички тях и сподели, че фолклорът не е нещо изживяно и статично, а е жив организъм, който се развива всеки ден.

„Българският дух се съхранява чрез всички Вас, които предавате от поколение на поколение нашите традиции и обичаи“, допълни още в обръщението си към участниците Николай Сираков и им пожела достойно представяне и положителни емоции от престоя им в Копривщица.

Повече от четири часа песни, народни обичаи и кръшни хора огласяваха сцена номер 7, където се представяха участниците от габровския регион. Вълнение и трепетно очакване за изявя беше завладяло пространството около сцената. Малки и големи слушаха с интерес изпълненията, а компетентно жури ги оценяваше.

За изненада на всички сред изпълнителите и групите имаше такива, които са участвали в първото издание на Националния събор през 1965 година. Дори и на 90 баба Пенка от „Градишките баби“ изкатери стръмните поляни на местността Войводенец, за да усети отново духът на българщината в неговия автентичен вид.

За финал на програмата от габровския регион беше участието на оркестъра за народна музика от с.Буря, който също празнува своеобразна 50-годишнина от първото си изпълнение на събора през 65-та година.

С плакет за цялостно представяне журито оцени НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Св. Климент Охридски – 1809” с. Сенник и НЧ „Отец Паисий – 1922” с. Богатово.

Плакети от ХI Национален фолклорен фестивал Копривщица 2015 получиха:

– Танцов състав за изворен фолклор „Тотка Шандуркова“ при НЧ „Габрово – 2002“ гр.Габрово
– Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1923”с. Драгановци
– Група за автентичен фолклор „Кольо Венков”при НЧ „Светлина – 1927”
– Група за народни обичаи при НЧ „Св. Климент Охридски – 1809” с. Сенник
– Фолклорна формация „Калина” гр. Трявна
– Гутьо Гутев от с. Търхово
– Група за изворен фолклор при НЧ „Сполука – 1920” с. Душево
– Женска фолклорна група при НЧ „Пробуда – 1919”, с. Буря
– Фолклорна група „Градишките баби” при НЧ „Просвета – 1928” с. Градище
– Група за изворен фолклор при НЧ „Цвятко Иванов – 1919” с. Крушево

Всички участници получиха грамоти за постижения.

Настоящото издание на събора премина под знака на 50 години от неговото създаване и 70 години от основаването на ЮНЕСКО. Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов.

Идеята, която е заложена, е свързана с показване многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура. Той е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица