Свържи се с нас

Новини

Земеделският министър похвали севлиевския кмет

Published

on

снимка: Община Севлиево

Д-р Иван Иванов е пример за добра местна власт, провеждаща политики в обществен интерес. Това заяви Министър Десислава Танева на откриването на второто издание на националния фестивал „Семе българско“, чиито домакин е Община Севлиево.

Кметът на общината д-р Иван Иванов е един от малкото кметове, които са изпълнили своето задължение със Закона за собствеността и ползването на земеделски земи и е предоставил на животновъдите от общината 18 хил. дка, половината от които вече са разпределени. „От няколко месеца се борим целият публичен поземлен фонд – мери, пасища и ливади да се ползва в подкрепа на българския земеделец и животновъд. Надявам се в следващия програмен период да продължите да имате добра местна власт, която все така да провежда политики в обществен интерес“, каза още Танева.

За да запазим националната си идентичност и да защитим родното производство, трябва да засяваме продукцията с български семена, беше категорична тя. Бюджетът по Схемата „Помощ за участие на земеделски стопани в схема за качество за производство на семена и посадъчен материал“ тази година възлиза на 1,5 млн. лв., допълни Танева. „Надявам се скоро в магазините да се купуват продукти с българското знаме, за да може потребителят да е сигурен, че продуктът е произведен с български суровини. Трябва да подкрепим производителите си, за да бъдем по-силна държава“, добави още Танева.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

„Мисията ни е да съхраним и предадем на следващите поколения нашите корени и традиции“, заяви пред присъстващите, кметът на Севлиево Иван Иванов. „Радостен съм, че тази година разширихме обхвата на фестивала и има много повече участници. И в двата дни сме подготвили много богата програма и се надявам всички вие да намерите своето място тук, а когато си тръгвате – да отнесете със себе си късче от онова, което намирате за най-българско”, каза кметът и пожелава успех, и хубав празник на всички участници.

Организаторът на Националния фестивал „Семе българско“ Ивелина Елмазова, също поздрави присъстващите, като не пропусна на изкаже голямата си благодарност към кмета на община Севлиево д-р Иванов и към екипа на Общината, които “със своята отзивчивост и доверие са направили така, че нещата да се случат и то – по един прекрасен начин, за да се превърне този фестивал в традиция и необходимост”.

снимка: Община Севлиево

В рамките на втория национален фестивал „Семе българско“, близо 100 изложители на родни продукти показаха съхраненото на територията на България (български семена, вина, мляко и млечни продукти, мед и пчелни продукти, керамични и дървени изделия, български породи животни, градинска техника).

Фестивалът се проведе два дни – 23 и 24 май, като и тази година акцент бе семето, което е носител на идентичност, нов живот, традиции и продължение на живота. На празника присъстваха Десислава Танева – Министър на земеделието и храните, д-р Иван Иванов – кмет на Община Севлиево, Драгомир Проданов – народен представител от ПП ГЕРБ, Николай Сираков – областен управител на Област Габрово, Д-р Явор Памукчиев – председател на Общински съвет Севлиево, Ивелина Елмазова – организатор на Национален фестивал „Семе българско“, Калин Цветков – регионален мениджър на Българо-американска кредитна банка, основен партньор на фестивала и много други.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Младежкият център организира семинар, посветен на хранителните разстройства

Published

on

Младежки център – Габрово организира тренинг, посветен на хранителните разстройства. Той ще се проведе на 20 април, събота, от 15.00 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“, а лектор ще бъде Яница Неделчева.

Яница е сертифициран психотерапевт в сферата на системния подход и фамилната психотерапия, международен обучител и консултант по емоционално хранене и хранителни нарушения със специализация в САЩ и над 15 години опит в индивидуалното и семейно консултиране. От 2013 г. е създател и директор на Мобилен тренинг център „ПОЗИТИВНИ 365“.

Яница е автор и ръководител на редица международни проекти, свързани с личностно развитие и промяна, като вярва във възможността за промяна, която е заложена във всеки човек. В нейното поле на дейност основно място имат емоционалното хранене и хранителни нарушения и здравословния начин на живот – особено важни теми за младежите, тяхното физическо и психическо здраве.

В програмата на тренинга ще бъдат включени образователни дейности и презентация, свързани с хранителните нарушения, емоционалното хранене и превенция в юношеска възраст.

Участниците ще получат практически насоки, както и информация за техники за справяне със стреса, възможност да тестват своята самооценка и да научат как да се справят с негативните мисли и депресивни състояния, водещи до хранителни нарушения. Инициативата цели да обогати знанията на младежите и да ги предпази.

Обучението е част от поредица образователни срещи, организирани по идея и с активното участие на младежи от ученическите съвети на средните училища и гимназии в Габрово.

Зареди още

Новини

Областната болница в Габрово набира стипендианти и персонал

Published

on

Областната болница в Габрово МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ набира стипендианти и персонал. През миналия месец лечебното заведение представи програмата си за подкрепа на студенти и кандидат- студенти, както и възможностите за развитие, които предоставя.

За болницата.
МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово прави връзката между традициите и иновациите. Лечебното заведение наследява първата болница в Габрово от 1878 г. Днес е съвременна областна болница с 303 легла, 31 структури и 24 отделения.

MБАЛ “Д-р Тота Венкова” е акредитирана с оценка “Отличен” като база за практическо обучение.

Подкрепа за бъдещето и образованието.
Лечебното заведение провежда и надгражда дългогодишна политика за подпомагане на студенти в специалностите “Медицина” и “Здравни грижи”, като през 2024 г болницата изгради междуинституционална програма, с която предлага изплащането на семестриални такси и /или стипендии за студентите от горепосочените направления срещу сключване на трудов договор.

Подкрепа за служителите.
Съдейства на служителите на болницата за предоставяне на ведомствени жилища или намиране на квартири. Покрива транспортните разходи на служителите, които живеят извън община Габрово.

Сътрудничество за прогрес.
Поддържа партньорски отношения с O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия, където лекари и медицински сестри от МБАЛ “Д-р Тота Венкова” имат възможност да се учат от светила в медицината.

Зареди още

Новини

Какво е коклюш и защо е опасен?

Най-сигурният начин за защита е имунизацията!

Published

on

Коклюш, познат и като „магарешка кашлица“, е остра инфекциозна болест. Причинява се от бактерия и засяга дихателните пътища. Заболяването е характерно за деца, в различна възраст. Най-опасна е за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота.

За първите 3 месеца от 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая. Най-висока е заболяемостта при кърмачета – 24,8%000 (14 сл.), следвани от децата на възраст 10-14 г. – заболяемост 12,4 %000 (40 сл.). 89,5% от заболелите са на възраст до 19 г. – 102 сл. Сред тях, най-висок е относителният дял на заболелите на възраст 10-14 г. – 39,2%, следвани от децата на 5-9 г. – 18,6%, децата на 1-4 г. – 14,7%, децата на 0 г. и на 15-19 г. – по 13,7%.

Единични случаи на коклюш са регистрирани и при лица на възраст над 25 г. Ранните симптоми на коклюша често са подобни на тези при обикновена настинка: хрема или запушен нос, кихане, сълзящи очи, суха, дразнеща кашлица, възпалено гърло, леко повишена температура, отпадналост. Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.

Вторият етап на заболяването протича с интензивни пристъпи на кашлица, хрипове при всеки рязък дъх след кашляне, повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца.

Бебетата и малките деца могат да бъдат особено податливи на усложнения от коклюш. Те включват: пневмония, повръщане, гърчове, дехидратация (обезводняване),ц отслабване.

Заразяването с коклюш става чрез близък контакт с болен, от кихане и кашляне. Най добрата защита срещу заболяването е имунизацията. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко.

В България срещу коклюш имунизацията се прилага с комбинирани ваксини (с коклюшна компонента в състава), различни за различните възрасти. За да предпазите детето си от коклюш, необходимо е винаги да се отзовавате на поканата на общопрактикуващия лекар за поставяне на съответната ваксина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица