Свържи се с нас

Култура

Николина Чакърдъкова за Великден в Царева ливада

Published

on

снимка: кметство Царева ливада

снимка: кметство Царева ливада

Народната певица Николина Чакърдъкова ще бъде специален гост в програмата на Празничния Великденски концерт, организиран от Община Дряново и кметство Царева ливада.

Концертът ще се проведе на 12 април в централния парк на село Царева ливада, а началото ще бъде поставено в 15.00 часа.

Николина Чакърдъкова живее и твори в едно малко градче, Гоце Делчев, в красивата Пирин планина. Обаянието на този край неизменно оказва влияние върху нейното творчество! Още от малка тя обича да пее. Израства в семейство, в което музиката винаги е заемала специално място.

снимка: chardakova.com

снимка: chardakova.com

Талантът и не остава незабелязан и на 16 години започва да пее в „Неврокопски ансамбъл за народни песни и танци” в град Гоце Делчев под ръководството на Запрю Икономов.

Той е нейният първи учител, който я въвежда в музиката и й разкрива цялото богатство на родния фолклор. Запленена от нашето национално съкровище Николина и ансамбъла покоряват сцените в Канада,САЩ, Италия, Холандия…

Тя осъзнава, че това, с което иска да се занимава е да пее. Кандидатства в Държавен ансамбъл „Пирин” и на 18 години заминава за Благоевград, но не след дълго се връща отново в родния край, където създава семейство, но нито за миг не загърбва музиката.

През всички тези години, с опита, който натрупва на сцената Николина Чакърдъкова израства и стига до идеята за създаването на албум, в който да бъдат включени частичка от най-хубавите български песни от македонския край, така през 1995г. излиза албумът „Чакай ма батьо Ванчо”. Това е само началото, защото в този миг се заражда идеята за нещо много по-мащабно – да се върне интересът към народната музика, родното ни изкуство да се представи по един нов, различен начин и да достигне да сърцата на малки и големи!

През 2000г. се появява спектакълът „Любов и мъка от Македония” – с много танци, музика, пъстри костюми се представят обаятелните песни от пиринския край. Зала №1 на НДК е разтресена от хората и песните на непознатата до този момент певица, която ги провокира с появата си на сцената с панталон и шапка!

През 2001г. Николина Чакърдъкова препълва Зала №1 на НДК, където представя новия си спектакъл ”Пуста младост”. Хората са очаровани, щастливи, за тях това е един незабравим празник. Сцената бе огрята от пъстротата на декора, костюмите, игривите танци на Неврокопски танцов ансамбъл с главен хореограф Георги Хинов, пленителния глас на Николина Чакърдъкова… Към това вълшебство никой не може да остане безразличен. Хората в залата цели два часа пеят, танцуват, плачат и се веселят! Тези емоции се повтарят с още по- голяма сила при всеки един концерт изнесен на площадите в цяла България!

През 2002г. Николина създава школа ”Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл”, в която деца от различни възрастови групи се учат на родните ни танци, на любов към фолклора.

През 2002г. с още по-голяма сила се появява спектакъла „Българска сватба”. 40 тъпана разтърсват отново препълнената Зала 1 на НДК. Всеки вече познава „Магьосницата от Пирина”, която със своите колеги от Неврокопски танцов ансамбъл покори българските сърца!

През 2004г. под Патронажа на президента Георги Първанов, коледната вечер огрява домовете на всички българи с новият спектакъл на Николина Чакърдъкова „Една мечта”. Финалът на спектакъла пробуди патриотизма у всеки в залата и пред екраните, с пълно гърло българите запяват „Хубава си моя горо” и „Мила Родино”.

Неуморна Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл веселят българите по цяла България.

През 2006г. фондация ”Николина Чакърдъкова” съвместно с Министерство на Външните работи и Министерство на Културата осъществяват проекта „Родино моя”, който има за цел да представи фолклорното ни богадство на българите зад граница и на чужденците. Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл накараха българите в Лондон, Париж, Берлин, Виена, Брюксел, да изричат с гордост името на своята родина – България. На 16 май те приковат погледите на евродепотатите в Европарламента в Стразбург и представи по един достоен начин България пред Европа!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица