Свържи се с нас

Новини

Мандат за директори и повече средства за образование, поискаха учителите от депутати

Published

on

снимка: БСП - Габрово

снимка: БСП – Габрово

Държавата да не финансира частни училища и средствата да се насочат за качествено българско образование, въвеждане на мандатност на директорите, увеличаване на БВП отделян за образование, а учителската професия да стане защитена и регулирана. За това настояха членове на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ – Габрово пред народния представители Мариана Бояджиева от БСП.

Тя беше в Габрово, за да чуе предложенията на общинските ръководства на синдиката за проекта за Закон за училищното и предучилищно образование. До 26 февруари е срокът за внасяне на предложения за промени в Закона за училищно и предучилищно образование, който предстои да се гледа на второ четене.

„Социалистите сме за образованието да бъде приоритет на държавата и настоявахме промените да бъдат резултат от широка обществена дискусия. Средствата за средно образование в държавния бюджет за тази година са недостатъчни, заделени са едва 3,1 % от БВП, само спрямо 2014 те са намалени с 0,1 % , или около 9 млн. лева., затова искаме те да бъдат разходвани само за публичния сектор“, заяви Бояджиева, която е и член на постоянната комисия по образование в Народното събрание.

Тя изрази тревога, че ако бъде прието предложението на ГЕРБ за финансиране на частните учебни заведения, общините ще бъдат натоварени с нови разходи. „Ние уважаваме правото на избор на родителите да записват децата си в частни училища. Но на този етап държавата не разполага със средства да финансира и частните такива. Предлагаме държавата да оказва подкрепа, но тя да бъде както досега – само за учебници, стипендии за талантливи ученици и за методическо ръководство на процеса на обучение и възпитание“, коментира Мариана Бояджиева.

снимка: БСП - Габрово

снимка: БСП – Габрово

Остро дискутиран въпрос засяга бъдещето на помощните училища и ресурсните центрове. Според БСП те трябва да останат държавна грижа и отговорност. Общинските детски комплекси също трябва да се запазят, каза Мариана Бояджиева.

От БСП смятат, че тази практика трябва да се запази, а не да се отменя, както настояват от ГЕРБ. Социалистите считат още, че трябва да се въведе само на един учебник по предмет за всички курсове, а домашното образование да бъде уредено в закона, но само за деца със здравословни проблеми или за тези, на които това ще е полезно.

По време на срещата бяха обсъдени предложенията на синдиката за връщането на възможността за повтаряне на класа в начален етап при показване на лоши резултати, въвеждането на мандатност на директорите и неясните критерии за атестирането на учителите, което според тях би могло да се използва от директорите „да се разделят с неудобните хора“.

Над 80 % от предложенията на синдиката съвпадат с вижданията на БСП за промени в Закона и те ще бъдат входирани като предложения за промени между първо и второ четене.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица