Свържи се с нас

Новини

Ученици от Априловската гимназия откриха клуб „Млади възрожденци“

Изявени ученици от Априловска гимназия откриха клуб „Млади възрожденци”

Published

on

снимка:Йоана Димитрова

снимка:Йоана Димитрова

Благодарение на изявените ученици на Национална Априловска гимназия, в Габрово се учреди клуб „Млади възрожденци“. За целта в Актовата зала на гимназията, присъстваше и председателят на Общобългарския комитет „Васил Левски”, Васил Василев. Бизнесменът, който стана известен с безкористното връщане на два от петте откраднати грифони от паметника Васил Левски в центъра на София, разговаря с учениците и обясни основните идеи и цели на клуба.

Идеята на клуба е да се даде възможност на младите, които имат интерес към историята и не само, да разберат повече за нея, за развитието на държавата и да могат да почувстват силата на българския дух. Всички ученици, ще имат възможност да се развиват, като ще сепроведат срещи с известни, успели личности, прославили страната извън нейните граници.

снимка:Йоана Димитрова

снимка:Йоана Димитрова

Г-н Василев заяви пред учениците, че трябва да се замислим за необходимостта от грижа за паметниците в България. Пример за изоставен паметник е в старо училище в Ловеч, където се намира барелеф на Левски близо до Къкринското ханче. На метри от там той тъне в храсти и остава неподдържан. Към момента той е откупен и ще бъде реставриран, за да може да привлича все повече туристи.

Друг случай за нехайството в България, когато една сутрин паметникът на Левски в София осъмна без няколко бронзови грифона. Въпреки безсилието на властите върху вандалщината на част от българския народ, се намери „тайнствен човек”, който помогна за тяхното откриване.

Васил Василев запази дълго мълчание, но в медиите и специално пред водещата Люба Кулезич, той разкри, че малко пари са нужни на някой, за да ти продаде душевното богатство на други. След тайнствените срещи, като в криминален филмов сценарий, се среща с мъжа, притежаващ грифона.

„Те бяха групичка, подсигурени с всички възможни средства. Ако бях отишъл с хора, всичко щеше да пропадне“, каза Василев. Човекът, който е помогнал за възвръщането на частите от величествения паметник е Божидар Димитров.

„Отидох при него и му ги предадох, но не исках да бъда оповестен публично. Много важно е да успеем да надделеем над престъпниците.“

Това е пример за младите как да се справят с проблемите в живота, смята той. Живял в Париж, Бейрут, Ню Йорк, Сан Франциско и Техеран, за него няма по-хубава държава от България и по-свестен народ от българския.

„Наш дълг е да дадем много повече, отколкото получаваме. Във всеки човек има добро! В основата на тази кауза е родолюбието и социалната отговорност!”

За да учреди клуба, той получава съгласието на Министерството на образованието, както и на Вицепрезидентът Маргарита Попoва. По този начин клубът е под патронажа на г-жа Попова.

Идеите, които има г-н Василев са да бъдат опазени паметниците в България, като друг пример той посочи паметника на връх Шипка, който бе ограбен преди месеци. Да припомним, че в момента той се охранява от Министерството на вътрешните работи. Идеята е гвардейци да пазят пред паметника на Левски или млади хора, доброволци да облекат униформи и отдадат почит.

В страната има много добри хора, които заслужават да продължат напред да се борят, затова ние трябва да опазим общото в името на каузата и да се обединим в такава общност, на хора с различни дарби.

Автор: Симона Иванова,
Национална Априловска гимназия.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Младежкият център организира семинар, посветен на хранителните разстройства

Published

on

Младежки център – Габрово организира тренинг, посветен на хранителните разстройства. Той ще се проведе на 20 април, събота, от 15.00 часа, в Художествена галерия „Христо Цокев“, а лектор ще бъде Яница Неделчева.

Яница е сертифициран психотерапевт в сферата на системния подход и фамилната психотерапия, международен обучител и консултант по емоционално хранене и хранителни нарушения със специализация в САЩ и над 15 години опит в индивидуалното и семейно консултиране. От 2013 г. е създател и директор на Мобилен тренинг център „ПОЗИТИВНИ 365“.

Яница е автор и ръководител на редица международни проекти, свързани с личностно развитие и промяна, като вярва във възможността за промяна, която е заложена във всеки човек. В нейното поле на дейност основно място имат емоционалното хранене и хранителни нарушения и здравословния начин на живот – особено важни теми за младежите, тяхното физическо и психическо здраве.

В програмата на тренинга ще бъдат включени образователни дейности и презентация, свързани с хранителните нарушения, емоционалното хранене и превенция в юношеска възраст.

Участниците ще получат практически насоки, както и информация за техники за справяне със стреса, възможност да тестват своята самооценка и да научат как да се справят с негативните мисли и депресивни състояния, водещи до хранителни нарушения. Инициативата цели да обогати знанията на младежите и да ги предпази.

Обучението е част от поредица образователни срещи, организирани по идея и с активното участие на младежи от ученическите съвети на средните училища и гимназии в Габрово.

Зареди още

Новини

Областната болница в Габрово набира стипендианти и персонал

Published

on

Областната болница в Габрово МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ набира стипендианти и персонал. През миналия месец лечебното заведение представи програмата си за подкрепа на студенти и кандидат- студенти, както и възможностите за развитие, които предоставя.

За болницата.
МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово прави връзката между традициите и иновациите. Лечебното заведение наследява първата болница в Габрово от 1878 г. Днес е съвременна областна болница с 303 легла, 31 структури и 24 отделения.

MБАЛ “Д-р Тота Венкова” е акредитирана с оценка “Отличен” като база за практическо обучение.

Подкрепа за бъдещето и образованието.
Лечебното заведение провежда и надгражда дългогодишна политика за подпомагане на студенти в специалностите “Медицина” и “Здравни грижи”, като през 2024 г болницата изгради междуинституционална програма, с която предлага изплащането на семестриални такси и /или стипендии за студентите от горепосочените направления срещу сключване на трудов договор.

Подкрепа за служителите.
Съдейства на служителите на болницата за предоставяне на ведомствени жилища или намиране на квартири. Покрива транспортните разходи на служителите, които живеят извън община Габрово.

Сътрудничество за прогрес.
Поддържа партньорски отношения с O.L.V. Clinic в Аалст, Белгия, където лекари и медицински сестри от МБАЛ “Д-р Тота Венкова” имат възможност да се учат от светила в медицината.

Зареди още

Новини

Какво е коклюш и защо е опасен?

Най-сигурният начин за защита е имунизацията!

Published

on

Коклюш, познат и като „магарешка кашлица“, е остра инфекциозна болест. Причинява се от бактерия и засяга дихателните пътища. Заболяването е характерно за деца, в различна възраст. Най-опасна е за бебета на възраст под една година, особено през първите няколко месеца от живота.

За първите 3 месеца от 2024 г. в страната са регистрирани 114 случая. Най-висока е заболяемостта при кърмачета – 24,8%000 (14 сл.), следвани от децата на възраст 10-14 г. – заболяемост 12,4 %000 (40 сл.). 89,5% от заболелите са на възраст до 19 г. – 102 сл. Сред тях, най-висок е относителният дял на заболелите на възраст 10-14 г. – 39,2%, следвани от децата на 5-9 г. – 18,6%, децата на 1-4 г. – 14,7%, децата на 0 г. и на 15-19 г. – по 13,7%.

Единични случаи на коклюш са регистрирани и при лица на възраст над 25 г. Ранните симптоми на коклюша често са подобни на тези при обикновена настинка: хрема или запушен нос, кихане, сълзящи очи, суха, дразнеща кашлица, възпалено гърло, леко повишена температура, отпадналост. Тези симптоми на коклюш могат да продължат 1 до 2 седмици, преди да станат по-тежки.

Вторият етап на заболяването протича с интензивни пристъпи на кашлица, хрипове при всеки рязък дъх след кашляне, повръщане след кашлица, особено при кърмачета и малки деца.

Бебетата и малките деца могат да бъдат особено податливи на усложнения от коклюш. Те включват: пневмония, повръщане, гърчове, дехидратация (обезводняване),ц отслабване.

Заразяването с коклюш става чрез близък контакт с болен, от кихане и кашляне. Най добрата защита срещу заболяването е имунизацията. Съществува възможност човек да се зарази, дори да е имунизиран, но обикновено заболяването преминава леко.

В България срещу коклюш имунизацията се прилага с комбинирани ваксини (с коклюшна компонента в състава), различни за различните възрасти. За да предпазите детето си от коклюш, необходимо е винаги да се отзовавате на поканата на общопрактикуващия лекар за поставяне на съответната ваксина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица