Свържи се с нас

Култура

„Хуморът е фина художествена изява“

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Това доверява в писмо до музея „Дом на хумора и сатирата” Наум Хаджимладенов (1894-1985), един от най-големите български експресионисти. На 120-годишнината от рождението му е посветена най-новата изложба в зала 6 на ДХС.

От богатата колекция с негови живописни творби и рисунки, с която Веселата къща заслужено се гордее, са подбрани 37 живописни платна от цикли, емблематични за прочутия самоковец: „Семейно щастие”, „Сузана и старците”, такива с фолклорна и приказна насоченост, други са посветени на малките радости от живота или показното благополучие и главно – безделието на градския хайлайф („Кукери”, „Хитър Петър”, „В кафенето”, „Еснафи”, „Мефисто”, „Минало и настояще”, „Алкохол”). Не може да не предизвикат носталгия по детството „Приказка”, „На курорт”, които представят пред публиката един художник с богата сетивност.

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Подобни изложби не бива да се възприемат като отваряне на стара страница, а като възможност в по-ново време, с модерен поглед и чувствителност да се докоснем до наши шедьоври, вълнуващи новите поколения ценители на изящното изкуство. Нека оставим на организаторите на изложбата скритата носталгия, навеяна от спомените за срещи с художника, когато в стихията на своята младост те са се изграждали сред нашите майстори с европейска осанка.

В архива на Дома са се запазили няколко ценни писма и бележки, които ще напомнят за големия художник извън официалния публичен тон на деловите, често припрени срещи, каквито обикновено са срещите „в командировка със задача”. Наум Хаджимладенов участва в Първата международна изложба на хумора и сатирата в живописта (1977) и изпраща специално за случая своя картина (а в същото време мнозина не само от гилдията гледат скептично на темата „хумор в живописта”!) През 1980 г. Домът кани художника да покаже своя самостоятелна изложба и експонира 24 негови произведения от фонда. След 4 години следва втора самостоятелна изложба в залите на ДХС. И на тази патриаршеска възраст Хаджимладенов приема да участва в Третото международно биенале на хумора и сатирата в живописта и в Шестото международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата „Габрово`83” в раздел живопис.

Още приживе на художника негови творби от фонда на Дома „Хумор на народите” са тиражирани като пощенски картички, други са включени в представителното издание „Светът е оцелял, защото се е смял”. След кончината му отделни произведения от голямата авторова колекция, притежавана от Дома, многократно са показвани в различни тематични изложби в Габрово и страната. Разбира се, чрез Музея „Дом на хумора и сатирата” срещите с хумористично-сатиричното творчество на Наум Хаджимладенов продължават и през настоящето хилядолетие.

Живописната юбилейна изложба в зала 6 е отворена за посетители през целия месец август.

Автор: Венета Георгиева-Козарева
Музей Дом на хумора и сатирата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица