Свържи се с нас

Новини

Страсти в разгара на лятото или кой е котката, кой – тигърът

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

От структурата на БСП – Габрово разпространиха в медиите своя коментар относно ситуацията от последните няколко седмици в нашия град. В него пише:

„Тоталната политическа криза, социално–икономическата дестабилизация, моралната и културно–просветната импотентност, реанимиращото здравеопазване години наред противопоставят обществото. Обеднелият откъм възпроизводство, генотип и качество на живот българин едва вегетира на ръба на лудостта и оскотяването. В тези трудни времена повечето партийни централи и техните карикатурни вече лидери парадират със социални програми, градени на пясъчни основи.

Едно от малките изключения в Габрово бе жестът на новия областен управител Николай Григоров (БСП) към жителите на кв. Дядо Дянко с дарение за градински аксесоар, което да облагороди и без това скучния квартал. Елегантната идея на г-н Григоров бе провокирана, шпионирана от хора от кабинета на Областта, за да му бъде вменено „престъпление”, че в работно време оставил в кварталния магазин бланка за подписка в подкрепа на правителството на Орешарски.

Още по–пасквилно звучи омаскаряването, че визитата на Григоров във въпросния квартал била ескортирана от шофьор със служебен автомобил и в гарнитура като розата в букета от инсинуации „цъфнала и вързала” Кристина Сидорова, която временно зае позицията председател на БСП.

Добре поне, че е пътувала с личен автомобил. Но обществото ни вече свикна на подобни „джавкания”, на търпимостта на къртици и шпиони в бойни редици. Колко по-добре би било, ако не само Григоров дари пейка за квартал Дядо Дянко, но го последват и другите легитимни партии с техните общински съветници и помогнат за проблемите на друг един квартал – Хаджи Цонев мост, който е „ситито” на сателитните Лисец, Недевци, Лютаци и още няколко села.

Членовете на Управителния съвет на читалище „Отец Паисий” направиха пътеки от мъка до кабинетите на Общината за решаване на живототрептящи проблеми, но досега не са срещнали разбиране. Да оставим дарената пейка от Григоров и скандала около „грандиозното” събитие и да насочим енергията към Хаджи Цонев мост. В читалището скромните две библиотечни стаички се нуждаят от ремонт на таваните, освежаване на стените, рециклиране на два стари гардероба и превръщането им стилажи за книги.

Пристройката към закритото училище „Христо Смирненски” би било чудесно място, където читалището да развива клубна дейност, да възстанови действащи доскоро кръжоци, да провежда сбирки по различни поводи. Но и там не се среща разбиране от общинските власти още повече, че парадирането на няколко кмета и екипите им оврещяха орталъка със социални програми. Дори и под диктата на „Сорос” дитирамбите за социална благодат звучат като квичене.

Кой разреши заселването на цели фамилии роми с ретроградно поведение точно в квартал Хаджи Цонев мост? Обезкостиха фабрика „Надежда”, кражбите по домовете и селските къщи са всекидневие. Населението е травмирано от липсата на грижи за сигурността и що годе нормален начин на живот. Кварталните ченгета свеждат всичко до битови проблеми и нехаят докато преживят заплатите от Борисов и Цветанов.

А като няма подкрепа от държавните и общински институции, хората търсят опора в изконната вяра. Голямо е желанието на кварталците в подножието на язовира да построят параклис и там да дават воля на молитвите и терзанията си, да извършват радостни и тъжни ритуали. Но и тук компетентните органи не дават становище поне що се отнасят до определяне на терен за строеж.

Впрочем, докато тече пререгистрацията на читалището, ръководството му организира за своите членове поредната екскурзия – този път до китния балкански град Елена и старопрестолният град Велико Търново. На 16. 07. се проведе водосвет на местността Вонеща вода по случай 136 години от Шипченската епопея. През септември ще бъде уважен Денят на пенсионера със соаре в Дечковата къща на Историческия музей. Подготвят се изложби на костюми от старо градско време, местни кулинарни специалитети, характерни за региона, занаятчийски изделия, подчертаващи габровския талант, майсторлък и предприемчивост.

Затова сме в очакване нещата да започнат да се случват. Засега от цялата менажерия все още не е ясно кой е котката, кой – тигъра…“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица