Свържи се с нас

Култура

Натали Бай и Ерик Кантона в любовен триъгълник

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Три палми за двама пънкари и едно маце“ ще могат да гледат любителите на комедията днес от 17 часа. Филмът е копродукция на Сърбия и Черна гора с режисьор Радивое Андрич. „Вместо нормалните хора да обират банките по нормален начин, както става навсякъде по света, тук банките ограбиха хората.“

Безпрецедентната хиперинфлация в Белград през 1993 г. е достатъчно основателна причина чо­век да не мисли за утрешния ден. В цялата тази лудост, когато дори презервативите се мият и су­шат за повторна употреба, трима млади хора се опитват да оцелеят – всеки по собствен начин. В един момент пътищата им се пресичат. Те решават да ограбят банката, ограбила цялата нация!

От 19 часа е срещата с режисьора Радивое Андрич, носител на първия приз за най-смешен филм „Габрово 2010“.

снимка: Община Габрово

Френската кинокомедия „Трима са много” ще ви разсмее до сълзи и ще ви припомни най-добрите образци в жанра. Мари-Франс (в ролята Натали Бай) организира семейно събиране по повод юбилея на майка си. Цялото семейство е събрано около тортата, когато избухва скандалът – Анри (превъплътен от изключителния Пиер Ардити), съпругът на Мари-Франс, неволно вади от джоба си вместо носна кърпичка… дамски гащички… Ето така, вихрено от самото начало, започва френската комедия „Трима са много” на режисьорката Леа Фазер. Мари-Франс не може да преглътне факта, че мъжът й има бременна любовница, затова напуска семейния дом и се настанява „временно” в апартамента на сина си Себастиен. Емоционално нестабилна, тя предизвиква поредица от инциденти, като в един от тях почти не загива под гумите на автомобил. Шофьорът обаче (в ролята Ерик Кантона) ще се окаже нейният спасител. Той е и надеждата на Себастиен и съпругата му да си върнат спокойния семеен живот – без свекървата, която пуши трева и организира щури купони в маломерното им жилище. Междувременно Анри, който е баща в „следродилна депресия” покрай грижите за новородения Жозеф-Ганди, преценява, че увличащата се по будизма негова нова спътница е скучна и безотговорна и решава да си върне съпругата… Динамичната комедия, заредена с тънък, типично френски хумор и запомнящи се образи, ще ви накара да се превивате от смях, а и ще ви убеди, че, както се казва във филма: „Малко или много всички семейства са луди”. Освен с участието на четирикратната носителка на „Сезар” Натали Бай (бивша съпруга на Джони Холидей, от когото има дъщеря, също актриса), лентата е любопитна и заради присъствието на футболния крал Ерик Кантона – след като прекрати блестящата си спортна кариера едва на 30 години, днес 46-годишният французин е доволен от новото си амплоа: твърди, че началото на артистичната му кариера е било трудно и му е коствало доста усилия и труд, но сега вече се чувства подготвен и удовлетворен от работата си. В комедията „Трима са много” Ерик Кантона се превъплъщава великолепно в образа на леко депресиран, изоставен от жена си монтьор, който в желанието си да помага е готов на всичко, можете да го видите дори с игла и конец в ръка, докато бродира. Не пропускайте тази възможност.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица