Свържи се с нас

Крими

Конкретно и абстрактно

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Получаваме най-ниските заплати сред страните от ЕС, съобщи тези дни Евростат. Разликите между нас и някои страни като Дания и Холандия, например, са фрапиращи. Това, разбира се, не е новина за нас, българите. Нещо повече. Има не малко наши съграждани, особено в малките градове и периферията на страната, които се събуждат всяка сутрин щастливи. Само заради това, че изобщо имат работа и заплата.

Като изключим любителите на народопсихологията, познавам много хора, които имат логично обяснение на феномена с ниските заплати у нас. Най-често цитираната причина е ниската производителност на труда – три пъти под средната за европейските страни. Така е. Но само в случай, че сме достатъчно нехайни, за да объркаме следствието с причина, която го поражда.

Ако трябва да направя собствена класация за причините, заради които произвеждаме малко, тя е следната: лошо защитени права на собственост, сива икономика, скъпи кредити, скъп бизнес, корупция и политическа намеса в икономиката, смазващи монополи в редица сектори, неефективни осигурителни системи, които товарят заетите, без при това да осигуряват прилични доходи на пенсионерите и качествено здравеопазване на пациентите. Така ли е? Всичко това блокира свободния пазар. Питам се къде е държавата и нейният отпор на задушаващите свободната пазарна икономика фактори.

Сам по себе си всеки един от тези фактори допринася за формирането на брутния вътрешен продукт и добавената стойност. И то не само официално обявените 38 млрд. евро за миналата година, а далеч повече. Ако се вземат предвид сивата икономика, контрабандата и ефектите от мащабната корупция. Но и два пъти по-голям на БВП да изчислим, пак ще сме безкрайно далеч от онези 309 млрд. евро за миналата година на сравнимата с нас по територия и население Дания.

Няма нищо чудно, че в такава среда и при такова преразпредение, ние – българите сме на двата полюса. От една страна – щастливите, че все пак имат работа, а от другата – нещастните. Т.е. тези, които за своята квалификация в други европейски страни биха получавали десетократно повече.

Но освен статистиката за заплатите, има и друга, която Евростат не отчита. По имущество, най-вече недвижимо, българинът гони средния европеец. То, разбира се, е в пъти повече от спестяванията. Ако сметнем и хубостите на Родината и естествените ни ресурси, един Господ знае, колко среднобогати българи има в тази бедна държава.

Ето защо проблемът не е икономически. Проблемът е, че никой не иска да губи. И в тази мотивация на българина има здрава житейска логика. Ако сме наясно, че управлението на страната е за избрани, ако не сме сигурни, че реално участваме в онова, което наричаме политика, то защо трябва да смятаме, че не е същото и с пазара?

Здравият разум, разбира се, помага единствено в делника. И във всекидневното оцеляване. Останалото е колективно усилие. Но не за да изберем една или друга партия, която ще обещае по-високи заплати и пенсии. А за да променим правилата, на които се подчинява самата политика.
Вярно, правовата държава е някак абстрактно понятие. Но кой знае защо там, където я има, никой няма нашите проблеми.

Автор: Виктор Киселов

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица