Свържи се с нас

Новини

Представиха новата визия и стратегия за развитие на ТУ-Габрово

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На организирана днес пресконференция в Конферентната зала на Библиотеката към  Техническия университет в Габрово беше представена новата стратегия за развитие на университета и новата визия на университетската политика. В предвидените промени се залага на новите идеи и форми, които да бъдат раздвижени в следващите години.

„Ние трябва да правим нови неща, да откриваме нови интересни специалности, да привличаме студентите и да отговаряме на предизвикателството на пазара. Излизаме с  ново лице, с нови обновени специалности, които ще променят облика на университета и ще предоставят по-широка възможност за реализация на нашите възпитаници. Това са специалности, които са продиктувани от изискванията на фирмите и от ситуацията на трудовия пазар. Идеята на университета е да вървим напред, чрез създаване на много специалности с двойни дипломи и отговарящи на европейските стандарти, на търсенето на фирмите и с възможност за много добра реализация. Искаме да скъсим дистанцията между фирмите и образованието“, каза ректорът на ТУ-Габрово, проф. д-р инж. Райчо Иларионов.

Новото, което е заложено в стратегията на ТУ-Габрово са обновените специалности в инженерните факултети , като се предлагат  14 специалности, а в социалните и стопанки факултети са добавени още четири. От инженерните специалности за първа година ще се изучава специалността  „Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност“, която ще бъде приоритетна и която е продиктувана от тенденциите в производството на електроенергия, обслужването и конструирането. Нови са и специалностите „Дизайн, техника и технологии в текстила“, която е насочена в областта на текстилната промишленост, както и много модерната в Западна Европа „Мехатроника“, която ще бъде направена с двойни дипломи съвместно с немски университет и ще бъде пусната на английски език.  Друга нова специалност, продиктувана от нуждите на обществото е „Отоплителна, вентилационна, климатична и газова техника“. Завършилите ще получават сертификат, който им позволява да проектират такива системи. На срещата беше съобщено още, че ще бъде създадена специалност „Компютърни технологии в машиностроенето“, която е хит в машиностроенето и на всякъде в България и Европа има глас от такъв тип специалисти. В стопанския факултет се развиват магистърски програми с двойни дипломи в специалностите „Публична администрация“ и „Социални дейности“.

В представянето беше спомената връзката на ТУ-Габрово с град Ловеч  на базата и потребността, на която е създадена специалността „Автомобилно машиностроене“. „Идеята при нас е тази специалност изцяло да отговаря на инфраструктурата или необходимостта от автомобилния завод. Искаме част от тези хора да им дадем възможност да завършат едно образование за инструктор-шофьори. По специалното, което правим е, че ние сме организирали 1 ден от седмицата, тези студенти да бъдат на стаж в заводите“, допълни Иларионов. Такива подходи са предвидени и за заводите в Габрово.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

 

 

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица