Свържи се с нас

Новини

Академичният съвет на ТУ-Габрово избра своето ръководство

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На редовното заседание на Академичния съвет на Технически университет–Габрово състояло се вчера, ректорът проф.д.т.н.инж.Райчо Иларионов представи новата структура на Университета. Той изложи вижданията си за оптимизиране на управленската и функционалната структура в съответствие с конкурентните условия, в които е поставен Габровският университет.

Проф. Иларионов номинира и кандидатурите за заместник ректори и за главен секретар, които бяха избрани от Академичния съвет, управляващият орган на Университета. Трите ресора в ръководството се заемат от представители на трите факултета. Това са доц.д-р инж. Петър Петров, доц.д-р инж. Илия Железаров и доц.д-р Цветелина Ганкова.

Новият заместник ректор по учебна дейност е доц.д-р инж.Петър Петров от факултет „Електротехника и електроника”, досегашен директор на Центъра за следдипломна квалификация и Центъра за професионално обучение.

„Качество и конкурентност на предлаганата образователна услуга се явява основна задача на всяко Висше учебно заведение. Това издига неговия имидж и го прави привлекателно място за обучение”, започна своето представяне доц. Петър Петров. „Живеем във време, когато пазарът на труда поставя задачата за вида и качеството на подготовка на бъдещия специалист. Университетът трябва да бъде динамично звено, което бързо се адаптира в търсенето и същевременно създава условие за ефективен и качествен учебен процес. Това може да се постигне с адекватна организация на учебния процес , приемственост от натрупания положителен опит и творчески подход при решаване на възникналите задачи и проблеми. Учебният процес е двустранен активен процес между преподавател и студент”, подчерта доц. Петров. „Съществен фактор за неговата ефективност е положителната мотивация за работа на студентите. Тя се постига с оптималното съчетаване на организация на учебния процес и неговата методическа обезпеченост. Това създава условия за реализиране на педагогическите принципи достъпност, съзнателност и активност в обучението.“

„Животът се развива толкова динамично, че се налага човек непрекъснато да повишава своята квалификация или да се преквалифицира. Успоредно със своето обучение студентите могат да получат не една, а няколко нови квалификации в Центъра за следдипломна квалификация. Това повишава тяхната компетентност и ги прави конкурентни на пазара на труда. От същата образователна услуга могат да се възползват и граждани и студенти от други учебни заведения”, заключи новият зам.ректор по учебна работа.

Заместник ректорът по научно-изследователска работа е доц. д-р инж. Илия Железаров от факултет „Машиностроене и уредостроене”, досегашен зам.директор на Центъра по качество на обучението. Доц.Железаров започна представянето на визията си за развитието на своя ресор с думите на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в началото на тази година: „Трите стълба на Европа са образование, нововъведения, изследвания.”

„ТУ-Габрово реализира стратегията за научни изследвания с помощта на Университетския център за научни изследвания и технологии”, заяви доц. Железаров, „Като основните цели и задачи са да стимулира преподавателите и научните колективи за включване и участие в Европейски консорциуми и национални центрове за научна инфраструктура; да осъществява нов тип коопериране на ТУ – Габрово с други изследователски организации и бизнеса за реализиране на иновациите в практиката; да съдейства за изграждане на нови и подобряване материалната база на съществуващите университетски научноизследователски центрове и лаборатории, включително за тяхната акредитация при необходимост; да селектира високо бюджетни проекти, в приоритетните области за развитие на ТУ – Габрово, паралелно с проекти за финансово подпомагане на докторанти и млади научни работници, с цел тяхното научно и академично израстване, включително за подготовка на „по-големи” проекти”. Доц.Железаров подчерта, че в съответствие с изискванията на Закона за висшето образование, Закона за развитие на академичния състав и Правилниците за тяхното прилагане, ТУ – Габрово трябва да актуализира своята стратегия за кадровото осигуряване на Университета.

„За цялостното функциониране на дейностите в ТУ – Габрово непрекъснато да се усъвършенства системата за управление на Университета (информационна система; система за управление на качеството на обучение, научните изследвания и академичния състав) като създаде работещ механизъм за планиране, изпълнение, контрол, действия за подобряване и отчетност на резултатите, при осъществяване на дейностите във всички университетски звена”, приключи своето изложение новият зам.ректор по научно-изследователска работа.

Заместник ректорът по международно сътрудничество и връзки с обществеността е доц.д-р Цветелина Ганкова от „Стопански факултет”, директор на Университетския център за международни програми и проекти за периода 2004-2008 г.

Международното сътрудничество на ТУ-Габрово с чуждестранни университети ще се осъществява чрез мобилност на студенти и преподаватели, създаване на общи образователни програми с възможност за издаване на двойни и множествени дипломи, участие в разработване на съвместни европейски образователни и изследователски програми и проекти, съвместно публикуване на статии и резултати от научни изследвания, участие в международни научни форуми и престижни международни организации”, каза доц. Ганкова. По думите й международната дейност е тясно свързана с връзките с обществеността, с поддържането на положителен публичен имидж и постигане на публично одобрение чрез устойчив диалог, непрекъснато и ефективно общуване между Университета и медиите, административните и бизнес структури в региона, в страната и в чужбина. „Ето защо си поставяме за цел разработване на медийна политика на ръководството на Университета, политика на тясно взаимно изгодно сътрудничество с медиите, административните и бизнес структури в региона и в страната. Принципите, от които ще се ръководим в нашата работа, са  приемственост, последователност, надграждане, сътрудничество и отвореност за всички положителни, градивни и конструктивни идеи на всички колеги”, допълни  доц. Цветелина Ганкова.

„Кариерното развитие в университета не е нова дейност. Ние си поставяме за цел Кариерният център да работи основно за преодоляването на бариерите в комуникацията между бизнеса, академичните среди и студентите. Усилията ще бъдат насочени към  провеждане на срещи и предоставяне на информация, организиране на обучителни семинари с участието на фирми-работодатели, разработване и предоставяне на различни информационни материали, организиране на фирмени представяния пред студентите, организиране на изложение на фирми – дни на кариерата, които да дават възможност за директен контакт между студентите и фирмите”, завърши своето представяне новият зам.ректор по международното сътрудничество и връзките с обществеността.

За главен секретар на ТУ-Габрово беше избрана доц.д-р инж. Ирина Александрова, която ще координира работата по акредитацията и академично-административната дейност.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Любопитно

27 български дизайнерски продукта гостуват на Габрово

Published

on

Изложбата „Съвременен български продуктов дизайн“ ще може да се разгледа в зала 7А в Музея на хумора и сатирата в Габрово от днес, 26 март до 8 април. Тя се организира от MD – списанието за дизайн, интериор и архитектура в сътрудничество с Музея на хумора и сатирата и с подкрепата на Северноцентрално държавно предприятие – Габрово.

В изложбата ще бъдат показани 27 продукта на съвременни български дизайнери, шест от които са отличени с най-престижната международна награда за дизайн Red Dot. Нейни носители са сгъваемата бутилка на DiFOLD Origami Bottle, настолната лампа Infinity, създадена от дизайнера Лъчезар Цветанов, иновативния полувелосипед на Мартин Ангелов – Halfbike и снегоходките Small Foot на Петър Димитров и Иван Колев.

Другите два продукта с Red Dot, включени в изложбата, са дело на успешния български дизайнер Илиан Милинов – детския стол-клатушка LUMI и тестът за бременност Twip, направен от биоразградим материал по поръчка на Unicoms AG, Швейцария.

Изложбата е част от поредица от събития, свързани с популяризирането на българския дизайн и успехите на българските дизайнери. Продуктите са част от книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ на издателство Бисмар, която излезе през юни 2023 г.

Общо 50 български дизайнери и студиа с разработените от тях над 350 продукта участват в книгата – представително двуезично издание, подготвено от екип от утвърдени професионалисти.

На повече от 400 страници са представени мебели, осветителни тела, превозни средства, уреди, инструменти, играчки, предмети за бита, съдове и много други продукти, дело на българските топ дизайнери. Голяма част от тях са носители на престижни международни награди за дизайн.

На 4 април от 13.30 часа в Залата на жирафите в Музея на хумора и сатирата в Габрово издателят инж. диз. Бистра Шишкова ще представи книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ и ще се проведе дискусия, на тема „Бъдещето на гората и вторият живот на дървесината“.

В дискусията ще участват председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) проф. д-р Васил Живков, доц. д-р Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и председател на УС на Северноцентрално държавно предприятие (СЦДП), инж. Иван Недков, директор на СЦДП – Габрово и инж. Петър Дишков, представител на „Кроношпан България“ ЕООД – дружество, което оползотворява отпадъчна дървесина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица