Свържи се с нас

Култура

Със здраве да я четете!

Published

on

Поредицата „Благолаж” току-що се попълни със седмата си книжка. В нея са събрани усмивките от 14. Национална среща-наддумване, проведена на 22 май т.г. в зала „Грехът” на Музея „Дом на хумора и сатирата”. Изданието е реализирано по проект, финансиран от Министерството на културата, съорганизатор на проявата. Съставители на сборника са етнолозите от ДХС Венета Козарева и Татяна Цанкова. Илюстрациите са на Йорданка Шиякова, художник в ДХС, а за корица е послужила картината „Приказка” на Румен Гаргов, съхранявана във фонда „Хумор на народите”.

Този път темата, обединила приятелите на българския комичен фолклор, беше СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ! Наддумването се превърна в среща на смехотерапевти от Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Русе, Троян, Търговище; разменяха се стари габровски рецепти, успешно участваха млади приятели на смехотерапията от няколко габровски училища, алхимични смеси от хумористични песни и танци (с лечебна цел) бяха приготвили чаровни габровчета от Представителния детски фолклорен ансамбъл „Габровче”.

Много активно участваха в смехотерапевтичните проучвания редица читалища в страната. По интернет пък бяха получени лековити мехлеми и таблетки от Клуба на българските жени и българските семейства в Хамбург (Германия), а здравословните награди присъди жури от етнолози, фолклористи и психотерапевта Мадлен Алгафари. Специална награда връчиха от РЕКИЦ – Габрово, съорганизатори на наддумването. Научихме много забавни истории и анекдоти, чухме нови габровски вицове, приказки, хумористични песни…

Българинът си пожелава здраве за празник и в делник: за Коледа и Нова година, благослови за здраве се сипят на сватба, когато домът се огласи от бебешки плач, на кръщене, когато изпращат войник, когато се облече нова дреха…

Затова книжка седма от библиотека „Благолаж” е пожелание от здраве да не се отървете, да имате здравето на орлите (или на скалите), юнашко (или сибирско) здраве. Не само това – подсказва и как да постигнете мечтаното здраве: чрез много смях. Смехът, колкото и да е заразителен, няма негативни странични ефекти.

Да, темата на 14. Национална среща наддумване не е случайно хрумване. Лечението чрез смях е известно отдавна, а на много места по света и се практикува. Домът на хумора и сатирата има своя „територия“ в местната болница и там близо две десетилетия прилага – чрез специализираните си изложби – отдавна познатата на медиците смехотерапия. Започната заедно с д-р Тодор Шандурков, известен габровец, автор на поетични книги, един от сценаристите на габровския карнавал, ръководител на Мим театъра в града… В Дома има Стена на смеха, Виц банка, още се помни и голямата изложба „Смехотерапия”. Вярно, няма проведени научни изследвания за ефекта от музейните смехотерапии – никой досега не си е поставял такава цел! Но мислите ли, че един посетител на Веселата къща, който има възможност да види тук към хиляда творби от смеховата култура на народите, при това от няколко вида изкуство, не си тръгва по-ведър, по-жизнен, по-здрав? Ние сме убедени!

Опитайте и вие. А когато посетите някоя от многобройните изложби на Музея, не забравяйте да се отбиете на щанда за сувенири, откъдето можете да си купите кн.7 от библиотека „Благолаж” „Смехът е здраве!” – чудесен подарък за коледните и новогодишни празници.

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица