Свържи се с нас

Новини

Надежда Киселкова: Искам да живея в държава с правила!

Published

on

През последните години сме свидетели на една привидна реформа в съдебната система. Определящи за качествено правосъдие са бързината, ефективността и степента на доверие на гражданите към правораздаването.

Многократно сме критикувани от Европейската комисия за политическа зависимост и безотчетност в съдебната власт. Борбата с корупцията и съмненията, които пораждат и съществуването ѝ са друг основен проблем.

Ние от Републиканци за България сме изготвили конкретни предложения, заложени в секторна политика Правосъдие, като смятаме да установим правов ред в държавата и да изградим загубеното доверие на гражданите към българските институции.

На първо място сме поставили реформа в прокуратурата и по-конкретно фигурата на главния прокурор. Предлагаме намаляване на мандата му на 5 години, а не както е към момента 7-годишен, както и отпадане възможността за преизбиране на същия. Да се ограничи властта му и да се наблегне на функциите му като административен ръководител.

Президентът да има възможност за налагане на вето върху избора на главен прокурор, като отхвърлената кандидатура загубва право на участие в новата процедура и задължително излъчване на друг кандидат от Висшия съдебен съвет (ВСС).

С цел елиминиране политизирането при вземане на решения и акцентирайки на професионализма и независимостта на Висшия съдебен съвет (ВСС) като орган на съдебната власт, предлагаме намаляване на политическата квота на ВСС, която по Закон се предлага от Народното събрание, от 11 на 9 члена, а допълнителните такива да бъдат избирани от съответната съдийска и прокурорска колегия.

На следващо място предвиждаме въвеждане на нов инструмент за защита на правата и свободите на гражданите, по пример на много европейски държави, а именно индивидуалната конституционна жалба. По този начин ще се даде възможност на всяко физическо или юридическо лице да сезира Конституционния съд, като поиска тълкуване или оспорване конституционалността на даден закон. За пример ще дам възникналата ситуация по повод предстоящите избори на 4 април, предвид пандемичната обстановка в цял свят. С приетите изменения в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение се ограничава избирателното право на българските граждани, заложено в чл.10 и чл.42 от Конституцията на Република България.

Ако лицето бъде поставен под карантина или в изолация от 1 до 4 април, то няма право да подаде заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия. Ако индивидуалната конституционна жалба беше уредена от българското право, всеки гражданин щеше да има възможност да сезира Конституционния съд за обявяване на противоконституционността на горецитирания член и да се избегне тромавата процедура както е в момента.

Друг акцент от секторна политика Правосъдие на ПП“Републиканци за България“ е създаване на ефективно Електронно правосъдие. Това ще повиши прозрачността в работата на органите на съдебната система и ще облекчи гражданите при упражняване на техните процесуални права.

Единният портал за електронно правосъдие следва да визуализира цялата информация от ЕИСС (Единна информационна система на съдилищата), която по Закон следва да бъде достъпна за страните по делото и процесуалните представители. Към него следва да бъдат включени и редица допълнителни функционалности като: Проследяване движението по делото, дата и час на връчване на съобщенията по делото, насрочване на заседания, достъп до електронен образ на всички входящи и изходящи документи, включително жалби и частни жалби.

Необходимо е да се създаде възможност за подаване на документи с електронен подпис,както и идентифициране.

Сред приоритети от нашата програма са и закриване на специализираното наказателно правосъдие, което е абсолютно неефективно и също политически зависимо; създаване на реално функциониращ Имотен регистър, който предвиждаме да се свърже функционално с Агенцията по геодезия,картография и кадастър, както и намаляване и реформиране на съдебните такси, чиито размер и начин на събиране към днешна дата е пречка много от гражданите и фирмите да стартират съдебен процес.

Нека поставим началото на една наистина правова държава като гласуваме с номер 21 в интегралната бюлетина за Републиканци за България!

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на ПП „Републиканци за България“, във връзка с парламентарни избори 2021, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. ПП „Републиканци за България“ е номер 21 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Новини

Пролетен празник на Географията се проведе в Габрово

Published

on

Отлични знания показа отборът на ОУ „Неофит Рилски“ на проведения „Пролетен празник по География“. Инициативата се проведе по случай Деня на Земята в Ритуалната зала на Община Габрово.

Във викторината, на тема „Габрово в географията и историята на България“ взеха участие осем отбора от училищата в Габрово. Това бяха ОУ „Неофит Рилски“, ОУ „Христо Ботев“, ОУ „Иван Вазов“, СУ „“Райчо Каролев“, СУ „Отец Паисий“, НАГ, ПТГ „Д-р Никола Василиади“ и ПГТ „Пенчо Семов“.

Учениците демонстрираха своите знания по География, както и своето отношение към екологичните проблеми на планетата ни. Състезателната част включваше въпроси от различни области на географията, разпределени в две възрастови категории – 5-7 клас и 8-12 клас.

Бяха наградени ученици, които са постигнали успехи по География и икономика за учебната 2022-2023 г, между които и Андреана Иванова Косева, ученичка от 7 „Б“ клас на ОУ „Неофит рилски“, за спечелено второ място за рисунка на конкурса на АПГР през май 2023 г.

Проф. Марин Русев връчи грамоти от името на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти и на учителите, които подготвят учениците.

Благодарствени грамоти за цялостен принос за популяризиране на географската наука получиха организаторите на събитието, а именно кметът, заместник – кметът по образование на града, главният експерт г-жа Макашелова, областният и зам. областният управител, началникъ на РУО – Габрово, началникът на отдела в РУО и ст. експерт г-н Деян Дойнов в Габрово и Моя Колева, директор на ОУ „Неофит Рилски“ град Габрово.

Награди от Община Габрово, Областна управа и ОУ „Неофит Рилски“ получиха всички участници във викторината. Участниците в празника имаха възможността да видят документалния екологичен филм „Море на вятъра“. С музикални и танцови изпълнения талантливите ученици на ОУ „Неофит Рилски“ поздравиха всички.

Събитието се организира от Община Габрово, Областна администрация-Габрово, Регионално управление на образованието – Габрово, ОУ „Неофит Рилски“ – Габрово и Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР) в Габрово.

Състезателната част включваше въпроси от различни области на географията, разпределени в две възрастови категории – 5-7 клас и 8-12 клас. Учениците показаха много добри знания и дори и да не бяха сигурни в някои отговори, чрез разсъждения достигаха до тях.

Класирането в двете групи е както следва:

5-7 клас

1 място ОУ „Христо Ботев“
2 място ОУ „Иван Вазов“
3 място ОУ „Неофит Рилски“
4 място СУ „Райчо Каролев“
5 място СУ „Отец Паисий“

8-12 клас
1 място ПТГ „Д-р Никола Василиади“
2 място Национална Априловска гимназия
3 място ПГТ „Пенчо Семов“

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица