Свържи се с нас

Любопитно

Най-древните останки на хомосапиенс на Балканите са в пещерата Бачо Киро (снимки)

В пещерата Бачо Киро са открити най-древните останки на хомосапиенс на Балканския полуостров

Published

on

Снимката е илюстративна

В пещерата Бачо Киро са открити най-древните останки на хомосапиенс на Балканския полуостров, информираха от Регионалния исторически музей – Габрово. Пещерата Бачо Киро е важен обект, който дава сведения за праисторията и развитието на съвременния човек – хомосапиенс.

Смята се, че преди около 45 000 години тук става заселването на хора. Преди това – в продължение на няколко хилядолетия, нашите предци заселват части от Азия, идвайки от Африка.

Пещерата Бачо Киро / Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

Пещерата Бачо Киро край Дряново е едно от местата, където се заселват първите представители на нашия вид. В нея са открити места, където става транжирането на убитите животни. Хомосапиенс се изхранват с всичко – от гъби и плодове до животни.

Пещерата Бачо Киро е един от обектите, които Регионален исторически музей – Габрово представя в годината на Европейското културно наследство. Още първите изследователи, след Освобождението, отчитат колко важен е този обект. През 1890 години Степан Юринич, тогава учител в Априловската гимназия, прави проучвания.

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

През 1920 година Рафаил Попов, основател на българската археология, прави сондажи в пещерата. По-късно други експедиции изследват Бачо Киро, а малко преди избухването на Втората световна война Дороти Гарът – първата жена, станала професор в Кеймридж , проучва пещерата Бачо Киро. Някои от откритите от нея материали тя оставя в институцията, предходник на Регионален исторически музей – Габрово, други взема със себе си, за да ги изследва.

Проучванията от началото на 70-те години на ХХ век, направени от полско-български екип, се определят от Росен Йосифов, археолог в РИМ – Габрово, като същинските.

Няколко години се правят системни проучвания, резултатите от които са впечатляващи. Доказва се, на базата на възможностите, които тогава науката дава, че пещерата е обитавана преди около 35-37 хиляди години.

Росен Йосифов пояснява, че Бачо Киро е обитавана през средния и късния палеолит. Намерените артефакти – кости, кремъчни предмети, дават основание да се определи една археологическа култура – Бачокириен (на името на обекта, в който са открити се наименуват артефактите, в случая от пещерата Бачо Киро).

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

„Тук са намерени най-ранните останки от хомосапиенс на Балканския полуостров, дори се счита, че са най-ранните в Европа“, разказва Росен Йосифов. Археологът допълва, че изследванията от 70-те години довеждат до издаването на монография на английски език, която е цитирана от всички сериозни изследователи на периода. В РИМ – Габрово се съхраняват открити при това проучване артефакти.

Праисторията е наука, в която се използват постиженията на много други науки – ДНК-анализи, въглеродни датировки и други. С развитието на тези науки става възможно да се прецизират фактите около тази най-трудна за изследване част от човешката история.

Снимката е предоставена от екипа, който прави проучванията през 2018 година

През 2015 година са подновени международните изследвания на пещерата Бачо Киро. Намерените са костни останки от хомосапиенс сега биват датирани с няколко хиляди години по-рано, отколкото се смяташе доскоро.

Пещерата е достъпна и е паметник на културата от национално значение. Тя е благоустроена и често се посещава от туристи. Бачо Киро е пример как, въпреки туристическия поток, могат да се правят проучвания и да се запази откритото, като в същото време се представя пред широката аудитория.

През последния сезон продължиха археологическите проучвания, които дадоха основание за нови датировки на отритите от хомосапиенс останки.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Любопитно

Рибарник „Кметовци“ открива новия сезон на 1 май

Published

on

На 1 май Рибарник „Кметовци“ отваря врати за Вашите празници, чествания, събития или срещи с приятели на открито всеки уикенд, почивни или празнични дни.

Сред събитията, които любимото място за отдих и забавление в природата ще приеме през настоящия сезон, са „Вечер на руската музика с Борислав Недев“, която ще се проведе на 6 юли. В разгара на лятото, на 20 юли, там ще се проведе десетото юбилейно издание на Националния фолклорен събор „Андъка пее и танцува“, със специалното участие на Пепи Христозова. В края на лятото Рибарник „Кметовци“ ще посрещне тематична сръбска вечер, за която ще пристигне Слободан Величкович-Коби.

За Вашия специален ден, за вашите лични или фирмени празници, тържества, рождени дни, другарски срещи, фолклорни събори и фестивали, коктейли и други мероприятия на открито сред природата, Рибарник „Кметовци“ Ви предлага изнесени ритуали и декорация на зеленото пространство по Ваш вкус.

Любезните домакини могат да съдействат за кетъринг, хотелско настаняване, шатри, оформяне на сцена, дансинг, DJ, фотограф.

Работното време в всяка събота и неделя, празнични и почивни дни. През останалото време – с предварителна заявка! Телефони за контакт: 0888 000 965.

Зареди още

Култура

Габрово обяви музикалната си програмата за Карнавала

Published

on

Молец, RDMK, 100 Кила, Васил Петров и Dolapdere Big Gang са само част от гост изпълнителите в дните на Карнавал Габрово 2024. От 17 до 19 май Габрово ще се превърне в сцена на пъстроцветно карнавално шествие, музикални спектакли, изложби и богата културна програма, обединени под мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

Балканската сензация Dolapdere Big Gang пристигат в България специално за събитието. Златният глас на България – Васил Петров ще ни пренесе в магията на музиката с пътешествието „The Best of Vassil Petrov”. Култовата група Молец ще закрие събитието с безплатен концерт.

Музикалната програма предлага разнообразие за всички възрасти и вкусове. Тази акценти откроиха от Община Габрово. Фестивалът на хумора и сатирата, известен с уникалната си атмосфера и разнообразие, ще се проведе в периода 17-19 май и обещава незабравими моменти за всички почитатели на културата и забавленията.

Фестивалната програма започва в Деня на Габрово – 17 май с множество културни събития през деня, а вечерта центърът на града ще се превърне в сцена за златния глас на България Васил Петров, който ще ни пренесе в магията на българската музика с пътешествието „The Best of Vassil Petrov“, изпълнявайки най-обичаните си песни в компанията на виртуозни музиканти – Живко Петров (пиано), Радослав Славчев – Riverman (бас) и Димитър Семов (барабани).

Веднага след това рязко ще сменим ритъма с група RDMK и техните емблематичните хитове, обещавайки незабравимо музикално преживяване.

В деня на карнавала, 18 май, гостите на града ще се забавляват с колоритното карнавално шествие, когато през деня около 80 карнавални картини и 25 макета ще оживеят по централните улици на града, носейки послание за мир и хумор, а вечерта на площад Възраждане ще се проведе грандиозен концерт.

Събитието ще открие проектът на Румънеца, FolkustiX, обединяващ фолклорни мотиви с модерно звучене; обичаният българки рапър 100 Кила ще ни зареди с енергия и емоции; сензацията от Турция Dolapdere Big Gang ще представи световноизвестни хитове с микс от балкански бийтове, фънк и джаз, а DJ MC Камен ще завърши вечерта с DJ сет.

Следкарнавалният ден – 19 май, ще бъде закрит с концерт на носителите на 4 награди на БГ Радио група Молец, които ще огласят града с авторска музика, съчетаваща рок, поп и алтернативни елементи.

Освен музикалните изпълнения Фестивалът на хумора и сатирата предлага и редица други забавления и инициативи:

  • „Нарисувай Габрово“ – инициатива, включваща деца от габровските училища, които ще украсят градския площад.
  • Концерт от популярна и джазова музика с Оркестър „Габрово“.
  • Изложба на габровските художници, посветена на Празника на града
  • Национален карнавал ревю на котки – Розмари Казасова на 18 май.
  • Детско шествие „Карнавална уличка на чудесата“ и детски мини карнавал.
  • За гастрономите и ценителите на стари рецепти – Празник на щирника
  • Карикатуристи в парка
  • Следкарнавална гюрултия по етърски
  • Лятно театро за всички
  • Творчески арт ателиета, дни на отворени врати в културните институции, нощ на музеите

Организаторите от Община Габрово призовават града да се превърне в столица на мира по време на най-стария и пищен карнавал в страната, използвайки своята богата традиция в хумора и сатирата.

*Използваното фоново изображение е на фотографа Тодор Тодоров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица