Свържи се с нас

Култура

Национална библиотечна седмица в Габрово

Published

on

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

В навечерието на 24 май – празникът на духовността и книжовността, българските библиотеки заедно с партньорски организации, приятели и читатели отбелязват за пореден път своята Национална библиотечна седмица – от 14 до 20 май.

По този повод екипът на РБ „Априлов-Палаузов” инициира различни събития, свързани с изконната цел на библиотечните организации – да пазят документалното книжовно наследство за бъдещите поколения и да предоставят на гражданите информация във всички области на образование, професионално и лично развитие и духовно усъвършенстване.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

На 14 май, понеделник, в артзалата при Детски отдел на библиотеката първокласници от ОУ „Ран Босилек” участваха в „Библиотечно приключение”, заедно със своя учител г-жа Василева. С помощта на библиотекаря Павлина Велева децата се запознаха с библиотечната организация, начините за подредба на книгите и с други дейности в библиотеката, ориентирани към техните знания, игри и забава с интересните четива.

На 15 май ръководството на РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово се срещна с Комисията по библиотечно – информационно обслужване на гражданите в ОбС – Габрово. На срещата бяха представени нови електронни услуги за гражданите на Габрово: Интернет каталог с Google Interface, осигуряващ разширен достъп до допълнителни ресурси в интернет – автоматично търсене в Интернет и представяне на допълнителна информация, включително пълнотекстово съдържание.

MyLibrary – съвременни on-line услуги – персонално пространство за регистрираните читатели, което включва достъп до личен читателски картон с информация за заета литература и текущо състояние на заявки, възможност за онлайн-презаписване на заетата литература, запазване на литература и проследяване състоянието на заявката, заявяване на услуги (принтиране, копиране, сканиране… и др.) България“ и Министерство на културата на Република България на стойност 2034 лв;

На 18 май (петък) в 10.30 ч. библиотеката бе посетена от III „б” клас с ръководители учителите Лазарова и Дойнова от СУ „Райчо Каролев” в град Габрово. Третокласниците заедно със своите учители с интерес разгледаха Интернет и обучителния център на библиотеката и наблюдаваха работата на модерния book-скенер за дигитализиране на книжните документи.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Те посетиха и други отдели на библиотеката – отдел „Изкуство”, отдел „Краезнание”, „Заемна за възрастни читатели” (над 14 години) и се запознаха с различните дейности. В края на своеобразната „Библиотечна екскурзия“ най-много време бе отделено на Детски отдел на библиотеката, който събира книги, списания, компютри в услуга на малките читатели и тийнейджърите на възраст до 14 години, към която принадлежат и гостуващите третокласници.

Към отдела, който се намира в сградата на читалището в Габрово има и арт-зала за срещи, събития и творчески ателиета за децата на Габровски регион, техните родители, учители и приятели.

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

През цялата библиотечна седмица читатели отговаряха на въпроси от кратка анкета под надслов ”Кои са вечните за Вас книги?!”.

Въпросите бяха: 1. Помните ли коя е първата книга, която прочетохте и запомнихте завинаги? Моля, споделете!; 2. Можете ли да си спомните първата Ви прочетена самостоятелно книга?; 3. Има ли книги и автори за Вас, които бихте препрочитали отново и отново?; 4. Моля, посочете автор и заглавие на книга, която според Вас може да бъде наречена „вечна”!

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

На анкетата отговориха повече от 100 граждани, ползващи библиотечно-информационни услуги, предоставяни от РБ „Априлов-Палаузов”. Сред книгите, прочетени най-напред самостоятелно преобладават български народни приказки и приказки на различните народи по света, също детска поезия и проза от класици на детската литература в България и по света – Ангел Каралийчев, Ран Босилек, Леда Милева, Ханс Кристиан Андерсен, Шарл Перо, Братя Грим, Астрид Линдгрен, Биатрис Потър, Памела Травърз, Алекдандър Милн с неговият „Мечо Пух” и много други.

Сред книгите, прочетени и запомнени завинаги се нареждат „Малкият принц” от Антоан дьо Сент-Екзюпери, „Приключенията на Незнайко” от Н. Носов, „Пипи Дългото чорапче”, „Патиланци” от Ран Босилек, „Човекът-амфибия” на Ал. Беляев, „Матилда” от Роалд Дал, „През води и гори” от Ем. Станев, „Островът на съкровищата” и много-много други…

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“ – Габрово

Книгите и авторите им, които четящите хора биха препрочитали отново и отново са също много, към тях се прибавят и млади съвременни автори – български и чужди – Иван Вазов, Пенчо и Петко Славейкови, Христо Смирненски, Фани Попова-Мутафова, Димитър Талев, Димитър Димов, Достоевски, Л.Н.Толстой, Чехов, В. Юго и „Парижката Св. Богородица”, Ги дьо Мопасан, Флобер и „Мадам Бовари”, Дж Клавел и „Цар Плъх”, Я. Хашек и неговият Швейк, Айн Ранд, Ричард Бах, Е.Т.Хофман, Умберто Еко, Хемингуей….Джек Лондон….списъкът е безкраен.

Ако бихте се замислили коя книга ще определите като „вечна” какво бихте казали – да, това е „Библията”!, повечето от анкетираните читатели са отговорили по този начин, веднага след нея се нареждат „Под игото” и „Малкият принц“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Концерт-спектакъл „Балетни мечтания“

Published

on

В Международния ден на балета- 29 април, Танцова школа „Лиана“, студентите от специалност „ Съвременна хореография“ с ръководител проф. д.н Анелия Янева жителите на Габрово с концерт-спектакъл “Балетни мечтания“.

За пръв път в града на Рачо Ковача ще гостуват докторанти от Китай, които също ще се включат с изпълнения.

Събитието е под егидата на Областния управител на област Габрово и ще се проведе в зала „Възраждане“ на 29 април, понеделник, от 18.30 часа. Един неповторим спектакъл с феерия от цветове, движения и звук- това обещават организаторите.

Билетите ще са в продажба в деня на събитието. Повод за концерта е 20-годишнината на Танцова школа „Лиана“ и 10- годишнината от създаването на специалност „Съвременна хореография“ в Югозападния университет.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица