Свържи се с нас

Култура

Младежко надиграване „На гергьовденското хоро“

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Младежко фолклорно надиграване за танцови двойки „На гергьовденското хоро”, организира Етнографски музей на открито „Етър”.

Гергьовден е един от най-големите празници в традиционната култура. През целия ден цари веселие и се играят гергьовденски хора. Oсновни участници в тях са младежите. Етнографски музей на открито „Етър” организира надиграване с конкурсен характер, за да стимулира творческите способности, фантазия и танцови умения у младите хора.

Инициативата предоставя възможност за популяризиране на традиционния фолклор и многообразието в танцовото изкуство. Конкурсът е без такса за участие, за да насърчи изявата на деца и младежи. Надиграването ще се проведе на 5 май 2018 г. на площада пред църквата „Свето Богоявление“ в ЕМО „Етър” с начален час – 11:00.

Конкурсната част протича в два кръга.

Първи кръг:
І-ва възрастова група: Ръченица, Джиновско хоро, Дайчово хоро.
ІІ-ра възрастова група: Тракийска ръченица, Добруджанска ръченица, Джиновско хоро и Дайчово хоро.

Втори кръг (за двете групи):
Шопска ръченица, Тракийска ръченица, Северняшка ръченица, Kопаница (Ганкино).

Право на участие имат представители на любителски клубове, формации за народни танци и училища с ограничение до 21- годишна възраст. Не се допуска участието на професионални изпълнители.

Участниците ще бъдат класирани по възрастови групи – Първа група – от 13 до 16 год.

и Втора възрастова група – от 17 до 21 год. За невярно подадена информация участниците няма да бъдат класирани.

Представянето в отделните танци е с времетраене до 2 минути. В деня на конкурса се тегли жребий за реда на надиграването.

Облеклото на участниците задължително трябва да съдържа мотиви от традиционни народни носии.

Разходите по пътуването и пребиваването в музея са за сметка на участниците.

Кандидатите подават заявка за участие по образец, публикувана в страницата  във фейсбук, начална страница на сайта на ЕМО”Етър” и директен линк тук.

Срок за подаване на заявките: 20 април 2018 г.

Участниците в конкурса ще бъдат оценявани от професионално жури : хореограф, етнограф, музикален педагог.

Журито оценява автентичността на танца и артистичността на танцьорите, техническото им майсторство и оригиналността на изпълнението.

Във всяка от възрастовите групи „Танцови двойки” се получава грамота за първо, второ и трето място, професионална фотосесия с обекти в ЕМО ”Етър” и парична награда в размер на:

І награда – 60 лв.
ІІ награда – 40 лв.
ІІІ награда – 20 лв.

Награда на публиката: определя се с анкета сред зрителите на надиграването.

Допълнителни награди (присъждат се по преценка на комисията):

Поощрителна награда за участници в неравностойно положение.
Награда за най-красив автентичен костюм.

Заявки за участие се приемат на e-mail: a.alexandrova@etar.bg или на адрес: гр. Габрово 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, Етнографски музей на открито „Етър”, лице за контакти : 0896 603 946 – Анна Александрова (информатор).

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица