Свържи се с нас

Култура

Йордан Камджалов започва националното си турне от Габрово

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Форматът „България пее – Музикална лаборатория за всички“, който ще бъде представен във всички градове на страната, на световноизвестния диригент Йордан Камджалов ще стартира националната си обиколка от Габрово.

Новината за медиите бе съобщена лично от Маестро Камджалов, който по покана на Читалище „Будителите – 2017“ ще гостува на 10-ти декември в Художествената галерия „Христо Цокев“ – Габрово, за да представи за габровци и гостите на града уникалния си културен проект „Музикална лаборатория за човека“, с характер на целодневно фестивално събитие.

„Началото на националната обиколка стартира от Габрово. Тази безпрецедентна идея и формат да започнем именно оттук, е нещо много добре обмислено, дълбоко и логично. Габрово е абсолютен образователен възрожденски център. Географски център на България.

Значими неща се правят само със значимо мислещи хора, а в Габрово определено има доста такива! Защото, когато се прокарват нови пътеки, това е свързано с много повече енергия и време. Не мога да си представя по-подходящо място за стартирането на този формат от Габрово“, заяви световно признатият диригент Йордан Камджалов.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Йордан Камджалов е първият чужденец, избран единодушно едва на 30-годишна възраст за Генерален музикален директор и Главен диригент на град Хайделберг, Германия. Той е академик на Българската академия на науките и изкуствата. През тази година, заедно със световно признатото клавирно дуо „Генова и Димитров“ е носител на една от най-престижните международни награди за класическа музика „Еко мюзик“ за звукозапис на годината, в категория „ХХ – ХХI век“.

Маестро Камджалов работи на три континента и е носител на десетки световни отличия, а габровци има привилегията да общуват с вдъхновителя Йордан Камджалов, който въздейства като събира в едно силата на музиката и думите. Той твърди, че хората тук имат невероятен потенциал и затова все по-често се връща в България.

С фондация на негово име реализира различни проекти, в подкрепа на млади български творци. Освен, че е съпричастен към каузата на родното изкуство, посвещава усилия и на друга голяма цел – да въздигне духа на българите.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Това, което решихме да направим в Габрово, е нещо наистина уникално, един хибриден формат „три в едно“. Тези три формации са се случвали на други места и сами по себе си са били много успешни. Но никога досега не са били събирани заедно. Започваме с най-широкото и най-достъпно разклонение на „дървото“ на Музикалната лаборатория за човека.

Това е един от основните културни инструменти на фондацията ни. Надяваме се няколкостотин човека чрез силата на звука, музиката, текста и ритъма да влязат, и изградят едно общо пространство. Това събитие сме го правили няколко пъти в София. Имаше огромен успех. Важното е никой да не се самоцензурира.

Няма значение дали човек може да пее или не. Всички сме там и изграждаме едно цяло. След 15-20 минути ще видим, че непознатите хора няма да са толкова непознати. В тази част на събитието активна роля играят самите участници. Там няма публика. Работим чрез културните ни инструменти съзнателно за размиване на границите между сцена и публика. Неща познати още от Древността“, информира Маестро Камджалов.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По думите му във втората част на събитието ще бъде направена среща – разговор, защото магиите и творчеството се раждат чрез общуването. „Няма тема и посока! Присъстващите ще определят динамиката на разговора. Завършваме с най-елитния и безпрецедентен музикален продукт, който изобщо съществува в страната и не смятам, че има аналог някъде на планетата“, добави маестрото.

Стана ясно още, че около 3 години е работено по това да има 10 селекции от няколкостотин човека, от които избрани само 8 и които в неделя (10 декември) ще дойдат в Габрово. Те не са професионални музиканти, но са много по-музикални от много други музиканти.

Първата цел на формата е репертоарът да няма никакво значение. Очаква се от един много сериозен актьор, независимо дали се занимава с Шекспир, Достоевски, Гогол или разказ на Чудомир, да направи магия от това нещо. Това според Йордан Канджалов се очаква от един истински пианист и цигулар, когато хване инструмента да може да създаде една приказка, т.е. интерпретацията да излезе над нивото на композицията.

Другата цел е да няма значение колко човека ще бъдат на сцената, защото със 100 човека се прави един вид музикална магия, с 10 човека – друг. Най-важното е да поемат пълната отговорност за всичко, което се случва на сцената. В „Музикалната лаборатория за човека“ е търсена една голяма универсалност на гласа, защото всеки всеки може да пее всичко.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Трета цел е да се достигне състояние, в което интензитетът да не зависи от времетраенето, дали е минута или три дни. Има песни, които са работени години и продължава работата над тях. „Отказали сме се от идеята за съвършенство, защото токова не съществува в изкуството и живота. Нещата са винаги незавършени. Въпросът е в тази незавършеност да се представи максимална убедителност, автентичност, имащи потенциала да докосват човешкото сърце. Каква е тайната? Ние не знаем какво ще пеем на 10-ти декември в Габрово. С тези безумно интелигентни хора, този лукс ние можем да си го позволим“, допълни още световно признатия диригент.

„Тази неделя няма да се занимаваме с музика. Това не е покана за хора, занимаващи се с музика. Това е покана за хора! Това е музикална лаборатория за Човека. Така че всички „човеци“ да заповядат. Ще се занимаваме със самия човек“, разкри Маестро Камджалов.

В неделя, 10 декември, габровци и гостите на града ще могат да се насладят на уникалния концептуален вокален проект, разгърнат в три модула. Билети за събитието се продават във фотостудио „Спринт“, ул.“Радецка“ 24.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Концерт-спектакъл „Балетни мечтания“

Published

on

В Международния ден на балета- 29 април, Танцова школа „Лиана“, студентите от специалност „ Съвременна хореография“ с ръководител проф. д.н Анелия Янева жителите на Габрово с концерт-спектакъл “Балетни мечтания“.

За пръв път в града на Рачо Ковача ще гостуват докторанти от Китай, които също ще се включат с изпълнения.

Събитието е под егидата на Областния управител на област Габрово и ще се проведе в зала „Възраждане“ на 29 април, понеделник, от 18.30 часа. Един неповторим спектакъл с феерия от цветове, движения и звук- това обещават организаторите.

Билетите ще са в продажба в деня на събитието. Повод за концерта е 20-годишнината на Танцова школа „Лиана“ и 10- годишнината от създаването на специалност „Съвременна хореография“ в Югозападния университет.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица