Свържи се с нас

Култура

Йордан Камджалов започва националното си турне от Габрово

Published

on

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Форматът „България пее – Музикална лаборатория за всички“, който ще бъде представен във всички градове на страната, на световноизвестния диригент Йордан Камджалов ще стартира националната си обиколка от Габрово.

Новината за медиите бе съобщена лично от Маестро Камджалов, който по покана на Читалище „Будителите – 2017“ ще гостува на 10-ти декември в Художествената галерия „Христо Цокев“ – Габрово, за да представи за габровци и гостите на града уникалния си културен проект „Музикална лаборатория за човека“, с характер на целодневно фестивално събитие.

„Началото на националната обиколка стартира от Габрово. Тази безпрецедентна идея и формат да започнем именно оттук, е нещо много добре обмислено, дълбоко и логично. Габрово е абсолютен образователен възрожденски център. Географски център на България.

Значими неща се правят само със значимо мислещи хора, а в Габрово определено има доста такива! Защото, когато се прокарват нови пътеки, това е свързано с много повече енергия и време. Не мога да си представя по-подходящо място за стартирането на този формат от Габрово“, заяви световно признатият диригент Йордан Камджалов.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Йордан Камджалов е първият чужденец, избран единодушно едва на 30-годишна възраст за Генерален музикален директор и Главен диригент на град Хайделберг, Германия. Той е академик на Българската академия на науките и изкуствата. През тази година, заедно със световно признатото клавирно дуо „Генова и Димитров“ е носител на една от най-престижните международни награди за класическа музика „Еко мюзик“ за звукозапис на годината, в категория „ХХ – ХХI век“.

Маестро Камджалов работи на три континента и е носител на десетки световни отличия, а габровци има привилегията да общуват с вдъхновителя Йордан Камджалов, който въздейства като събира в едно силата на музиката и думите. Той твърди, че хората тук имат невероятен потенциал и затова все по-често се връща в България.

С фондация на негово име реализира различни проекти, в подкрепа на млади български творци. Освен, че е съпричастен към каузата на родното изкуство, посвещава усилия и на друга голяма цел – да въздигне духа на българите.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Това, което решихме да направим в Габрово, е нещо наистина уникално, един хибриден формат „три в едно“. Тези три формации са се случвали на други места и сами по себе си са били много успешни. Но никога досега не са били събирани заедно. Започваме с най-широкото и най-достъпно разклонение на „дървото“ на Музикалната лаборатория за човека.

Това е един от основните културни инструменти на фондацията ни. Надяваме се няколкостотин човека чрез силата на звука, музиката, текста и ритъма да влязат, и изградят едно общо пространство. Това събитие сме го правили няколко пъти в София. Имаше огромен успех. Важното е никой да не се самоцензурира.

Няма значение дали човек може да пее или не. Всички сме там и изграждаме едно цяло. След 15-20 минути ще видим, че непознатите хора няма да са толкова непознати. В тази част на събитието активна роля играят самите участници. Там няма публика. Работим чрез културните ни инструменти съзнателно за размиване на границите между сцена и публика. Неща познати още от Древността“, информира Маестро Камджалов.

© Copyright 2017 — Gabrovo News. All Rights Reserved

По думите му във втората част на събитието ще бъде направена среща – разговор, защото магиите и творчеството се раждат чрез общуването. „Няма тема и посока! Присъстващите ще определят динамиката на разговора. Завършваме с най-елитния и безпрецедентен музикален продукт, който изобщо съществува в страната и не смятам, че има аналог някъде на планетата“, добави маестрото.

Стана ясно още, че около 3 години е работено по това да има 10 селекции от няколкостотин човека, от които избрани само 8 и които в неделя (10 декември) ще дойдат в Габрово. Те не са професионални музиканти, но са много по-музикални от много други музиканти.

Първата цел на формата е репертоарът да няма никакво значение. Очаква се от един много сериозен актьор, независимо дали се занимава с Шекспир, Достоевски, Гогол или разказ на Чудомир, да направи магия от това нещо. Това според Йордан Канджалов се очаква от един истински пианист и цигулар, когато хване инструмента да може да създаде една приказка, т.е. интерпретацията да излезе над нивото на композицията.

Другата цел е да няма значение колко човека ще бъдат на сцената, защото със 100 човека се прави един вид музикална магия, с 10 човека – друг. Най-важното е да поемат пълната отговорност за всичко, което се случва на сцената. В „Музикалната лаборатория за човека“ е търсена една голяма универсалност на гласа, защото всеки всеки може да пее всичко.

снимка: Рекламна агенция „Елмазови“

Трета цел е да се достигне състояние, в което интензитетът да не зависи от времетраенето, дали е минута или три дни. Има песни, които са работени години и продължава работата над тях. „Отказали сме се от идеята за съвършенство, защото токова не съществува в изкуството и живота. Нещата са винаги незавършени. Въпросът е в тази незавършеност да се представи максимална убедителност, автентичност, имащи потенциала да докосват човешкото сърце. Каква е тайната? Ние не знаем какво ще пеем на 10-ти декември в Габрово. С тези безумно интелигентни хора, този лукс ние можем да си го позволим“, допълни още световно признатия диригент.

„Тази неделя няма да се занимаваме с музика. Това не е покана за хора, занимаващи се с музика. Това е покана за хора! Това е музикална лаборатория за Човека. Така че всички „човеци“ да заповядат. Ще се занимаваме със самия човек“, разкри Маестро Камджалов.

В неделя, 10 декември, габровци и гостите на града ще могат да се насладят на уникалния концептуален вокален проект, разгърнат в три модула. Билети за събитието се продават във фотостудио „Спринт“, ул.“Радецка“ 24.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица