Свържи се с нас

Култура

История за война, преселение, кървав диктатор и завръщане към корените

Published

on

снимка: ЕМО „Етър“

Двама младежи, родени и израсли в Казахстан, посетиха ЕМО „Етър“, за да почувстват и разберат по-добре българските традиции. Музеят привлича тяхното внимание като един от най-посещаваните туристически обекти в България.

Историята, която с готовност разказват Михаил Любченков и Константин Чолаков, е изключително любопитна. Попаднала в ръцете на талантлив автор, тя може да послужи за написването на роман, от развитието на чиято сюжетна линия да останат доволни и масовата публика, и читателите с по-високи очаквания, и дори критиците.

В историята на двамата братовчеди – Михаил на 28 и Константин на 23 години, има всичко – война; човешко преселение; кървав диктатор, който разполага със съдбите на хората, както намери за добре; любов и завръщане към корените. Историята, която разказват Михаил и Константин, обхваща период от един век и няколко десетилетия.

Според Михаил Любченков, всичко започва преди седем години, когато майка му – Лидия Константинова, намира една фотография.

„Преди седем години майка ми намери фотография на своя баща. Бяха написани имената на всички родственици, които са на нея. Майка ми поиска да ги намери, да направи родословно дърво и просто да се запознае с тях. Тя се занимаваше с това три години и възстанови нашето генеалогическо дърво до края на ХІХ век. Оказа се, че нашите предци са българи, живели в България, в района на село Царево. По време на Руско-турската война от 1877-1878 година те се изселват заедно с войските. Заселват се в Крим, където са живеят около 12 000 българи.

През 1938 година кървавият диктатор Сталин репресирал малките народи на Крим – българи, татари, немци, евреи и други. Ние сме имали голяма къща, но дошли представителите на властта и казали: „Имате три дни, събирайте си багажа и напускайте. Вие сте политически неблагонадеждни. Нашето семейство е изпратено в Казахстан принудително.”

Фамилията отсяда първо в столицата Алма Ата, а след това в Актау, където дядото, който е българин, се запознава с бъдещата си жена и остава там.

Майката на Михаил не може да види всички документи, тъй като все още са засекретени. Други са на езика на кримските българи, който вече не съществува. Преди четири години Михаил Любченков, майка му и брат й подават документи и стават български граждани. Братовчедът Константин и сестра му очакват приключване на процедурата за това.

снимка: ЕМО „Етър“

В общините Созопол и Бургас те вече имат закупени имоти. Казват, че искат да възстановят историческата справедливост. В Казахстан фамилията живее на морето, тук също.

„Нашето пътешествие (на Михаил и Константин б.р.), има за цел да ни позволи да почувстваме България. Ние пътуваме с велосипеди, виждаме я не през прозореца на автомобила, така че можем да я почувстваме.”

Досега младите мъже са посетили София, Благоевград, Сандански, Мелник, Рупите, Хисаря, Павел баня, Бургас, Созопол, Варна, Трявна, Велико Търново, Арбанаси. Предстои да отидат в населени места от южна България и край морето.

„Що се отнася до работата, тук положението е по-лошо. През 2017 година България влезе в тройката на най-популярните туристически дестинации. И днес в Казахстан ние сме единствените, които работим с туристи, които да посетят България.”

Докато Михаил говори, Константин мълчи и снима. По-малкият братовчед е капитан на малък кораб за каботажно плаване за каботажно плаване в България , с който вози туристи до различни острови. Споделя, че все още не е открил своята русалка, но не е изключено да стане и това.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица