Свържи се с нас

Култура

Лятна международна академия по драматургично писане на Боженци

25 творци от 14 държави пристигат в АИР „Боженци“ за Лятна международна академия по драматургично писане

Published

on

снимка: Община Габрово

За втора поредна година в България ще се състои Лятната международна академия за драматургично писане, от 29 юли до 9 август в София, Боженци и Габрово. Тазгодишното издание е озаглавено „Да умреш от смях“, а темата е вдъхновена от най-известната забележителност на Габрово и жителите му – хумора и сатирата.

Организатор на събитието е сдружение „Арте Урбана Колектив”, а съорганизатори са Музей на архитектурно-исторически резерват „Боженци“ и Община Габрово.

Летният лагер е предназначен за студенти и млади професионалисти от всички области на изкуството. Освен ателиетата за писане на документални филми, театрални текстове и физически подход към писането, за които имаше предварителна селекция на участници, в програмата са включени и безплатни лекции, от които публиката може да се възползва.

В академията ще вземат участие 25 творци от 14 държави (включително Япония, Колумбия и САЩ). Работният език за всички лекции и ателиета е английски.

Официалното откриване на Академията ще бъде на 29 юли във Френския институт – София, в присъствието на всички лектори, взимащи участие в програмата: Андреа Брунелло (Италия), Елица Георгиева (Франция/България), Катарина Машенка Хорн (Германия), Линда Кларк (Великобритания), Марко Стаменкович (Сърбия), Сара Грочала (Великобритания), Фернандо Санчес-Кабезудо (Испания) и Ани Васева (България).

Първата безплатна лекция ще се проведе на 30 юли, отново във Френския институт. Линда Кларк, писател, създател и продуцент на видеоигри от Великобритания, ще запознае българската публика със специфичното писане на сценарии на видеоигри и виртуални платформи. Тя ще разкаже за историята на писането на такива сценарии и как те са се развили понякога от съвсем прости текстови форми.

Други акценти от програмата са откритите лекции, които ще се проведат в музей „Дом на хумора и сатирата“ в гр. Габрово. Марко Стаменкович, изкуствовед и философ, ръководител на проекти и изложби в цяла Европа, ще разкаже за идеята на курираната от него изложба, озаглавена “Да умреш от смях” (реализирана по проект на МДХС, финансиран по Програма Култура на Община Габрово), която даде името тазгодишното издание на Академията. Лекцията ще се състои в понеделник 31 юли (понеделник) от 18:00 ч.

Италианският режисьор, драматург и докторант в областта на физиката Андреа Брунелло, който свързва театъра и науката в своето творчество, ще разкаже за това, къде да търсим емоцията в един научен текст и как после да пресъздадем тази емоция на театралната сцена. Неговата лекция ще можем да чуем на 2 август (сряда) от 18:00 ч.

Последната лекция на 4 август (петък) от 18:00 ч. ще ни запознае с испанеца Фернандо Санчес-Кабесудо, актьор и режисьор, основател на Kubik Fabrik, творческо пространство в Мадрид. Той ще сподели с публиката повече за проекта си „Storywalker“, който има за цел да разкаже историята на квартала Узера в Мадрид чрез историите на неговите жители. Резултатът е едно театрализирано мобилно приложение, с помощта на което Узера оживява пред очите на зрителя.

На 9 август в Боженци ще бъдат представени резултатите от различните модули, а резервата ще се превърне в открита сцена за концертите на певицата Tui Mamaki (Нова Зеландия) и Kottarashky & The Rain Dogs (България) – 20.00 ч., на които всички са добре дошли.

Ще бъдат осигурени автобуси: Габрово – Боженци в 17.00 ч. (редовна линия) и в 19.30 ч. пред Дома на хумора и сатирата; връщане от Боженци за Габрово в 22.30 ч. Цена на билета в едната посока е 2 лв.

Всички лекции и допълнителни събития са с вход свободен, срещу предварително записване на: bozhentsi2017@gmail.com.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица