Свържи се с нас

Новини

Семейството, динамична и развиваща се система от отношения

Published

on

Снимката е илюстративна

Отношенията между отделните членове на семейството възникват въз основа на удовлетворяване на различни потребности – например от близост, с цел сигурност (отношения на привързаност), възпроизводство (сексуални отношения) и пр. Тези отношения пораждат емоции, които се базират върху „чувства и влечения”, а не на базата на външни договори.

На психологично ниво участието на членовете на семейството в отношения има за цел усещане за сигурност и принадлежност, емоционално благополучие, потвърждаване на самооценката и др.
Семейството е една от формите, под които хората практикуват устойчиви отношения. То съчетава в себе си биологични, психологични и социални аспекти на човешките отношения. Функционира като динамична система. (Humberto Maturana)

Основна характеристика на тези отношения е емоционална база, наличието на която обуславя запазването на заедността и близостта. Най-базовото ниво, което определя стабилността в семейната система е отношението на привързаност, т.е емоционална свързаност.

Партньорът се възприема като способен да осигури закрила, грижа, комфорт и подкрепа при необходимост. Първоначално привързаността се развива между детето и възрастния, който полага грижи за него, чрез моделите на взаимодействие, отнасящи се до грижата през първата година от живота на детето.

Възрастните, изградили сигурен стил на привързаност, са по-удовлетворени от близките взаимоотношения. Връзката, която създават, се характеризира с по-голяма продължителност и доверие. Ако на това ниво има проблеми, то семейството е нестабилно и неустойчиво.

На следващото ниво, като надграждане на предходното, е комуникацията между семейните членове. На това ниво е важно членовете на семейството да разбират смисъла и посланията на другия и да му отговорят адекватно.

Вацлавик твърди, че дори мълчанието може да бъде информативно. Жестовете на човека и неговите мимики създават определено впечатление за него, интонацията и гласът допълват това впечатление, осанката сигнализира за неговото настроение и личностни особености. Това с особена сила важи за членовете на едно семейство, които са чувствителни едни към друг, разпознават своите емоции, чувства, преживявания и ги отразяват в семейната комуникация.

Всеки процес на общуване включва в себе си съдържателен елемент и елемент на взаимоотношението. С помощта на съдържанието, което носи информацията, хората предават данни и факти. Взаимоотношението съдържа в себе си междуличностните връзки на този, който изпраща съобщението и на този, който го получава.

На „предметно“ ниво хората съобщават съдържанието, а на ниво „взаимоотношение“ става ясно как това съдържание ще бъде разбрано. Към аспекта на взаимоотношението, Вацлавик добавя също мимиките, жестовете и интонацията, т.е. невербалните сигнали. Когато няма добре функциониращо ниво на емоционална свързаност, комуникацията също страда.

Успешната комуникация предполага добра база за решаване на проблеми, свързани с необичайни събития и трудности. В този смисъл тя е носител на взаимодействия в семейната система, т.е. липсата на добра комуникация води до трудности в решаването на проблеми.

Съвместното решаване на проблемите води до взаимност, която е свързана с обновяването и задълбочаването на начините на свързаност, въз основа на вътрешното състояние на членовете на семейството и външните фактори.

Способността на семейството да променя гъвкаво процесите описани по горе – емоционална свързаност, комуникация и решаване на проблеми се описва като взаимност. Семейството представлява жива система, която непрекъснато се преработва, под влияние на факторите на външната и вътрешната среда.

Когато възникне проблем на някои от нивата описани по-горе, семейството може да изпита затруднение. Когато членовете на семейството са блокирани от редица фактори и изпитват трудност да се справят с възникналия проблем, подкрепата от специалист е насочена към преодоляване на тези проблеми и семейството по уникален начин търси своя път.

Автор: Вероника Николова, психолог
Габрово, ул.“Капитан Дядо Никола“ 61
Тел.: 0882836255

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица