Свържи се с нас

Култура

„Морето ни / не е до колене“ в Дома на хумора и сатирата

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

Дойде ли декември, настроението навсякъде е празнично. В Дома на хумора и сатирата за шести път ще бъде почетен студентският празник на българските младежи по хубав и любопитен начин. Публиката свикна да очаква изявата на студенти и техните преподаватели едновременно и сега ще има възможност да види заедно творбите на 15 студенти и 11 преподаватели от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Истинско предизвикателство и за младите, и за утвърдените артисти е названието на изложбата – „Морето ни/не е до колене”, прието с готовност от гостуващата група. Какво стои зад каламбура, ще видим днес, 8 декември, от 18 часа в зала 3.

В изложбата участват студенти от бакалавърска и магистърска степен на обучение в специалност Педагогика на обучението по изобразително изкуство и преподавателите от катедра Визуални изкуства, които предават своя опит в обучението чрез съвременни образователни програми и практики, свързани както с класическите пластични изкуства, така и с новите дигитални медии. Истински комплимент за публиката е, че голяма част от произведенията са създадени за конкретната изложба, като метафорично навлизат в темата и образността на слогана й „Морето ни/не е до колене“.

В експозиционното пространство ще видим 50 студентски творби на Анелия Иванова, Деляна Тенева, Свилен Земеделски, Елисавета Ангелова, Христо Христов, Роман Попов, Лъчезар Иванов, Христо Кузманов, Надя Пеовска, Иван Петков, Борис Иванов, Мая Николова, Йоана Стоянова, Тодор Захариев, Мехмед Ахмед Реджеп, Валя Андонова, Ива Георгиева, Георги Георгиев, Ивелина Иванова, Добри Добрев, Група „СХМЕЯ“ (Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков, Борис Иванов). Младите творци избират да работят в областта на визуалните изкуства, защото това е универсален начин за себепознание, изразяване и комуникация със света. Интересно е да научим, че Мая Николова, Йоана Стоянова, Иван Петков са инициатори и на първия международен пленер „Градът на светлината Карлово”, Ив.Петков е носител на награди за графика в националната изложба „Лудогорие” (2015) и за анимационен филм „Кино в длан” (2016), а Борис Иванов печели награда на СБХ за млад художник в Националната изложба „Приятели на морето” (2016). Те са и участници в арт проекти в Белград, Букурещ, Констанца, Санкт Петербург и други градове.

Преподавателите проф. Димитър Чолаков, проф.Валери Чакалов, проф.д-р Благомир Папазов, доц.д-р Димитър Балкански, доц. д-р Ростислава Тодорова, гл.ас.д-р Светлозар Чилингиров, ст.преп.Таня Йорданова, Румен Богданов, ст.преп.Мария Здравкова, Камен Мариус и Виктор Петков (докторанти) се представят с 20 свои творби. За експозицията са подбрани произведения от различни художествени стилове, направления и жанрове: живописни платна, графика, фотография, обекти и нови медии.

Подобни изложби имат и друга мисия: да дадат възможност на гостите на вернисажа да научат повече за университета и перспективите на обучението в областта на изобразителните изкуства там, както и да станат място за общуване с изявени имена, за да направят бъдещите студенти по-лесно своя професионален избор. Така празникът 8 декември ще стане не само повод за веселие, както се пее в онзи чудесен химн, но ще има и прагматично значение за част от публиката.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица