Свържи се с нас

Новини

Габровският пестил отива в Брюксел със Селския мол

Published

on

селски мол

Габровската инициатива Базар „Забравени традиции, живи вкусове“ – Селски мол, в който участват читалищни общности и производители от региона, ще бъде представена в деня на Съединението, 6 септември, в Брюксел пред Парламента на ЕС.

Инициаторите на Мол-а заминават по покана да евродепутата Момчил Неков, който работи последователно за защита на уникалните български продукти и организира кампанията „Да защитим българския вкус“. В Деня на Съединението той ще открие конференция на тема „Намаляване на ефектите от промените в климата чрез географските означения и европейските схеми за качество”. Ще бъде разисквана ролята и потенциала на географските означения в борбата с промяната на климата, както и положителния отпечатък на качествените продукти върху промените в климата, как европейските схеми за качество могат да помогнат за запазване на биологичното разнообразие и да допринесат в борбата с глобалното затопляне. Брежанските кестени и уникалната за цяла Европа порода свине от Източния Балкан ще покажат това. Италианският опит със сирене Пармиджано Реджано също ще бъде представен на конференцията.
Освен Момчил Неков, член на Комисия по земеделие развитие на селските райони към ЕП, в дискусията ще участват представители на дирекция Земеделие и развитие на селските райони в Европейска Комисия и Европейска асоциация за планинските региони, Десислава Димитрова – координатор на Асоциацията на конвивиумите на Слоу Фуд в България и др.

В 12.30 часа ще бъде официално откриване на български щандове с традиционни храни и продукти с географски означения и потенциал за защита по Европейски схеми за качество. Ще бъдат представени чрез дегустация български храни и продукти с географски означения и такива, с потенциал за защита по европейските схеми за качество.
пестик селски мол

Селският мол от Габровско ще има свой сектор на площад Люксембург. Основен акцент в него ще бъде пестилът, който на по-късен етап също има шанс да получи защита като уникален български продукт, както горнооряховския суджук и казанлъшката маслодайна роза. Ще бъдат представени още продукти от местни сортове сини сливи – конфитюр, мармалад, ракия, сушени плодове. Габровски гаванки, изделия от беленица, терлици и калци от вълна, балканско бяло сирене и био кашкавал, шарена сол, мед от глухарче, продукти от древното жито лимец и други традиционни изделия ще могат да видят и да опитат посетителите на Селския мол в Брюксел. Инициативата съхранението на местните културни, занаятчийски и кулинарни традиции и развитието на дребното предприемачество и биоземеделието на базата на вековния опит на местното население и нейната кауза ще бъде показана пред ЕП с богат презентационен материал.

На площада в Брюксел на 6 септември ще бъдат представени и щандове с български продукти, които имат потенциал да бъдат регистрирани по европейските схеми за качество – Куртовски розов домат, Еленски бут, Странджански чай, Зелено сирене от Черни Вит, Навпавок от Разложко, Реселешки воден лук, а също така и сирене от българската местна порода Калоферска коза.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица