Свържи се с нас

Новини

Открити уроци с ученици в Държавен архив – Габрово

Published

on

снимка: Държавен архив - Габрово

снимка: Държавен архив – Габрово

Като част от популяризирането на дейността си, Държавен архив – Габрово, за втора поредна година с организационната подкрепа на Регионалния инспекторат по образование, проведе открити уроци с ученици от Габровска област. В продължение на два месеца, читалнята на Архива се превърна отново в класна стая.

„От март до май изнесохме 18 открити урока с ученици от 5 до 11 кл. При нас бяха деца и учители от габровските основни училища „Ран Босилек”, „Неофит Рилски”, „Христо Ботев”, „Иван Вазов”, „Св. Св. Кирил и Методий”, от СОУ „Отец Паисий”, ПМГ „Иван Гюзелев”, Национална Априловска гимназия, от ПГИ „Рачо Стоянов” – Дряново и от СОУ „Васил Левски” – Севлиево“, информират от Архива.

снимка: Държавен архив - Габрово

снимка: Държавен архив – Габрово

Броят на посрещнатите гости достигна 380. Увеличи се и броят на училищата, чиито ученици посетиха институцията.

„Особено радващо беше отношението на педагозите от ОУ „Христо Ботев” – Габрово – при нас дойдоха всички ученици от 5 до 8 кл. включително, посрещнахме и първите си гости от дряновско училище“, споделят още от Държавен архив – Габрово.

снимка: Държавен архив - Габрово

снимка: Държавен архив – Габрово

Основната тема на проведените уроци беше „Габрово през годините в снимки и картички от края на XIX до 70-те год. на XX век”, изложението беше оформено в мултимедийна презентация, включваща снимки и картички на изгледи от старо Габрово, на централни улици, на мостове, училища, емблематични сгради (част от които вече ги няма) и на паметници.

Целта беше чрез старите фотоси и картички да бъдат показани важни събития и факти от миналото на нашия роден град, определили неговия облик и история, водени от мисълта на големия български поет Димчо Дебелянов, че „…който не обича родното си място и не пази скъпи спомени за него – той е изгубен човек…”.

снимка: Държавен архив - Габрово

снимка: Държавен архив – Габрово

„За учениците от Севлиево, подготвихме специална виртуална разходка със стари фотоси на забележителности и известни личност от техния град.

Всеки урок се превръщаше в различно преживяване, пречупено през детските очи. Част от учениците реагираха емоционално по време на презентацията и задаваха въпроси: защо са разрушени старите каменни мостове („Конашки” и „Шиваров”), защо е разрушен Габровския девически манастир, къде се намира красивата сграда, дарена от Пенчо Семов за старопиталище и др., искаха да научат повече за част от показаните паметници (на въстаниците на Капитан дядо Никола, на Чардафон, на Никола Войновски и др.) и къде се намират, слушаха с интерес историята на габровската ж.п. гара и на тунела през Шипка, превърнал се в одисея, искаха да научат повече за дарителите на габровските училища, за благотворителната дейност на Пенчо Семов, за живота, кипял в габровския Летен театър, за съдбата на прекрасната сграда на Женско благотворително дружество „Майчина грижа”, габровския колодрум, градския басейн и др.

Изпитваха голямо задоволство, когато успяваха да разпознаят някои от показаните обекти, откриваха разлики между старите снимки и сегашния изглед на габровски училища като Априловската гимназия, ОУ „Н. Рилски”, влюбиха се в приказните изгледи от парк „Маркотея”, заснети през 70-те год. на миналия век и др., по този начин, учениците станаха част от самия урок, не бяха пасивна страна.“

„В края на м. април проведохме два урока, посветени на 140-та годишнина от Априлската епопея. Нарекохме ги „Уроци по родолюбие – 140 г. безсмъртие”, като целта ни беше да припомним на учениците делото на Цанко Дюстабанов, Тотю Иванов, поп Харитон, Никола Войновски и др. големи герои от Април 1876 г., повели четите си към безсмъртието.

Показахме им как да пазим паметта за тях чрез издигнатите паметници, запазените документи и издадените книги.

Децата проявиха изключителен интерес и задаваха въпроси: къде се намират паметниците на представените герои, кога са издигнати, как са се свързали преди повече от 30 г. габровски ученици с внука на Райна Княгиня, какви са били нейните синове, имаме ли техни снимки, живи ли са внуците й днес, а те имат ли деца, имаме ли снимки на журналиста Джануариъс Макгахан, на неговите наследници, каква е тяхната история. Със сигурност, това бяха уроците, на които учениците бяха най-активни.

Въпросите на младите граждани на Габрово излязоха от контекста на презентираната тема, те питаха за начина на съхраняване на документите, за условията и реда за тяхното използване, за начина на доставка и връщане обратно в хранилищата, за използването на огромния снимков масив. Питаха ни как постъпват документите при нас, разказвахме им за огромния труд на вече поколения архивисти, работили усърдно с институции, граждани, личности, за да съберат зрънце по зрънце миналото на родния край.

Догодина очакваме нашите млади приятели пак при нас. Шестокласници от габровско училище заявиха тема, по която ние ще им разкажем и покажем документи, а те самите ще извършат издирвателска дейност, за да попълнят част от историята на семейството си, на рода, на Габрово и на България.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Станете част от екипа на „Косач Трепач

Published

on

Специализираната габровска фирма „Косач Трепач“, водеща в професионалното озеленяване и поддръжка на дворове, градини, терени и зелени площи, търси служители, които да се присъединят към нашия екип.

Предлагаме следните предимства и възможности на нашите работници:

  • Трудов договор и осигуровки.
  • Мотивиращо възнаграждение през обучителния период за въвеждане в работния процес.
  • Стартова заплата, в размер на над средната за региона, с възможност за допълнително увеличение
  • Работен ден, с продължителност 8 часа, от понеделник до петък, с 2 почивни дни – събота и неделя.
  • Допълнително финансово стимулиране за положен извънреден труд
  • Най-висок клас работно облекло
  • Възможност за кариерно развитие и обучение
  • Работа в млад и динамичен колектив

Допустими са и кандидати без опит, но с голямо желание за работа и развитие. Предимство имат кандидати, притежаващи предишен опит в сферата.

За допълнителна информация и насрочване на интервю, моля, свържете се с нас на телефон: +359 899 140 254.

Присъединете се към екипа на „Косач Трепач“ и бъдете част от успеха ни в създаването на красива и здрава зелена среда!

Зареди още

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Новини

Пресконференция по проект „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“

Published

on

Проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се реализира по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица