Свържи се с нас

Новини

Възстановка на сраженията в месността Боазът (снимки)

Възстановка на сраженията в месността Боазът върнаха севлиевци в епохата на Априлското въстание

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

На 14 май в полите на Балкана, в местността Боазът край село Кръвеник оживяха безсмъртният подвиг на героите от Априлската епопея. Млади и стари от цялата община Севлиево се събраха да почетат паметта на загиналите за свободата на България по време на сраженията в местността преди 140 години.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

В баталните сцени се включиха Регионалните клонове на Дружество „Традиция“ – Копривщица, Плевен, Велики Преслав, Шумен, Нова Загора, Панагюрище, Стара Загора, Габрово и Ловеч. О

сновен организатор на възстановката е регионален клон „Тридесет и четвърти пехотен троянски полк Априлци – Тоян“.

В събитието се включиха кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов, заместник-областният управител на Област Габрово Иглика Събева, Здравка Лалева – председател на Общински съвет – Севлиево, подполковник Иван Ангелов – началник на Военно окръжие – Габрово, заместник-кметове на Община Севлиево, кметове на кметства в общината, общински съветници, директори на учебни заведения, ученици и граждани.

Слово за подвига на героите от Априлското въстание в Севлиевския край произнесе Найден Петров – директор на Исторически музей – Севлиево. След което всички гости имаха възможността да се потопят във въстаническата атмосфера от преди 140 години.

Програмата завърши с музикално изпълнение на Севлиевска духова музика. А кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов връчи почетни грамоти на ръководителите на Регионалните клонове на Дружество „Традиция“.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

През бунтовната 1876 година Севлиевският балкан е един от трите центъра на масови въстанически действия, наред със Средногорието и Родопите. На въстание се вдигат трите големи села Батошево, Кръвеник, Ново село и прилежащите им 19 махали. За защитата на трите прохода идват чети и отделни въстаници и от други села – Гъбене, Душево, Столът и Дебнево. На помощ на „Балканската република” идва и се сражава и Габровската чета начело с войводата Цанко Дюстабанов.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Тези събития станали възможни, благодарение на ясното народностно самосъзнание и будния възрожденски дух на населението в Севлиевския край. То не остава встрани от общонародното движение за национално освобождение.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

През 1875 година е възстановен Севлиевският таен революционен комитет с председател Стефан Пешев, деловодител Йонко Карагьозов, секретар Сава Хаджиангелов, членове: Никола Дабев, Никола Генев, Иван Преснаков и редица други. Най-важната задача пред Севлиевския комитет била възстановяването на старите и създаването на нови революционни комитети, особено в балканските села с чисто българско население – Гъбене, Батошево, Кръвеник, Ново село.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Поради предателство и последвалите арести, в града не избухва въстание, но на 1 май, недалеч от село Кръвеник, на връх Бабан се събират на общо събрание над 250 души, представители на Севлиевския революционен комитет, на селата и махалите от Централния Балкан. Кметът на селото Фильо Радев Миленов и инструкторът на Окръжния революционен комитет Дончо Фесчиев обявяват началото на въстанието.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Турските власти в Севлиево научават за бунта на непокорните балканджии. Свикано е турското опълчение – башибозук, под командата на Севлиевския каймакамин Саадулах ефенди, а до Търново е изпратена телеграма с искане за редовна войска. От Плевен тръгват 1 500 конни черкези и абази, начело с каймакамина Дели Неджиб.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

От 2 до 11 май в полите на Балкана се водят ожесточени боеве за защитата на Батошевския, Граднишкия и Дебневския боази. Последното сражение е под легендарния връх Марагидик. Последователно са превзети, разграбени и опожарени селата Батошево, Кръвеник и Ново село, убити са стотици мъже, жени и деца, а осем от ръководителите на въстанието, начело с председателя на революционния комитет Стефан Пешев са обесени на площада в Севлиево. Признателните потомци издигат на това място през 1894 година Паметник на свободата – един от символите на града.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Ние, потомците ревниво пазим възрожденската история на своя град и това може да се види в реставрираните и грижливо поддържани паметници, паметни плочи и исторически места, в експозициите на Историческия музей, в томовете краеведческа литература, юбилейни вестници, сборници и дипляни.

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Но най-голямото ни богатство са децата и подрастващите, с които организираме чествания, викторини и конкурси на историческа тематика, за да бъде предадена и на следващите поколения любовта към славната ни история и преклонението пред героизма на предците ни.

Поклон, дълбок поклон пред паметта на героите от април 1876 година !

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица