Свържи се с нас

Новини

Преподавател от Университета е избран за Senior Member of the IEЕЕ

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Институтът на инженерите по електротехника и електроника /Institute of Electrical and Electronics Engineers/(IEEE) е най-голямата професионална организация в света с основна цел развитието на технологични нововъведения и върхови постижения в полза на човечеството.

Повече от 420 000 учени от 160 страни по света членуват в института, като 45% от тях са граждани на държави различни от САЩ. Институтът е световен лидер в разработването на стандарти в радиоелектрониката и електротехниката.

На 03 декември 2015 година проф. Даскалов, който е член на IEEE от 1995 година, получи покана от Michelle Effros, президент на IEEE Information Theory Society, да кандидатства за позицията Senior Member of the IEEE.

Процедурата изисква изготвянето на три рецензии от членове на Института, които трябва да са поне Senior Member, Life Senior Member, Fellow или Life Fellow of the IEEE. Двама от рецензентите на проф. Даскалов са от Канада (University of Victoria, University of British Columbia), а третият е от Норвегия (University of Bergen). Единият от тях е бивш президент на IEEE Information Theory Society.

Базирайки се на професионалната биография на проф. Даскалов, на неговия списък с публикации и списък с цитирания, те изпращат кратки рецензии със съответната препоръка.

На своето заседание на 23 април 2016 г. в Атланта, САЩ, комитетът по разглеждане на кандидатурите и номинациите за Senior Member of the IEEE избра проф. Румен Николов Даскалов за Senior Member of the IEEE.

Румен Даскалов

Проф. дмн Р. Даскалов завършва висшето си образование във факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1978 година. През 1994 г. защитава дисертация в областта на алгебричната и комбинаторна теория на кодирането на тема „Граници за двоични и троични линейни кодове“ (научен ръководител: проф. дмн Стефан Додунеков, академик и председател на БАН) и получава образователната и научна степен „доктор“. През 2006г. защитава дисертация за научната степен „доктор на математическите науки“ на тема „Оптимални линейни кодове над малки крайни полета“.

През учебната 1978/1979 година е учител по математика в ПМГ “Академик Ив. Гюзелев“-Габрово. От 1979 година е на работа в катедра „Математика“ към Технически университет -Габрово, като през 1997 г. става доцент, а през 2008 г. – професор.

Той е Senior Member of the IEEE, Member of American Mathematical Society, и член на Съюза на математиците в България /СМБ/. От 2001 г. е председател на СМБ – Габрово и отговаря за организирането на националното математическо състезание „Хитър Петър“. Състезанието се провежда от СМБ – Габрово всяка втора събота на октомври (виж. www.smb-gabrovo.com). Проф. Даскалов организира и международните и национални математически състезания: „Черноризец Храбър“, „Иван Салабашев“, European Kangaroo, Australian Math Competition.

Научните му интереси са в областта на алгебричната и комбинаторна теория на кодирането, оптималните линейни кодове, арки и блокиращи множества в крайни проективни геометрии, оптимизация и обучение по математика.

Проф. дмн Румен Даскалов е анонимен рецензент на: IEEE Transactions on Communications and IEEE Transactions on Information Theory; Information Sciences; Designs; Codes and Cryptography; ARS Combinatoria; Applied Mathematics Letters и Mathematical Reviews. От 2012 г. е член на борда на редакторите на международното научно списание Journal of Discrete Mathematics, Hindawi Publishing Corporation.

Член е на програмния комитет на международната научна конференция УНИТЕХ, ТУ-Габрово от 2008 г., и на девет International WSEAS Conferences (2004 – 2006).

През последните 20 години е член или ръководител на 11 университетски и\или национални научни проекта в областта на оптималните линейни кодове.

Автор е на над 100 научни статии и доклади и има над 160 цитирания.

Биографията му е включена в Marquis Who’s Who: Who’s Who in the World 2005 и Who’s Who in Science and Engineering.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Новини

ПМГ – Габрово домакинства среща за безопасност по пътищата

Published

on

В ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово се проведе информационна среща, свързана с безопасността на движението по пътищата. Председателят на Областната комисия по БДП Даниела Маринова призова младежите да не забравят, че за съзнателното нарушаване на правилата за движение понякога се заплаща най-високата цена- човешки живот.

Инспектор Христофор Божинов от ОДМВР- Габрово обясни на учениците какви са последиците от шофиране в нетрезво състояние или под влиянието на наркотични вещества, както и за санкциите, които се налагат по закон.

Божинов разказа и за способите за констатиране на наличие на алкохол и наркотични вещества в организма- с дрегер и с кръвен тест.

Той подчерта, че пътните полицаи са снабдени с нов модел дрегери, които отчитат резултатите с точност.

В рамките на събитието учениците имаха възможността и да изгледат филм за рисковете, които крие шофирането под влияние на различни субстанции.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица