Свържи се с нас

Новини

Областният и ученици в дискусия за оставане на младите в региона

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Работна среща с младежи, от 11 и 12 клас от всички средни училища, проведе областният управител Николай Сираков. Целта бе в неформален разговор всички заедно да потърсят отговор на въпросите какво биха искали като възможности младите хора, за да се върнат в региона ни, за да останат и работят тук.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Дадохме равен шанс на завършващите в момента да участват в процеса на вземане на решения. Конкретният казус, пред който бяха поставени всъщност е най-голямото предизвикателство за региона ни – демографското развитие”, сподели след срещата Николай Сираков и допълни, че младите хора са част от решението на тези въпроси и именно затова е потърсено тяхното мнение, за да споделят какво конкретно биха направили ако имаха цялата власт.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Той определи срещата като изключително ценна и конструктивна. Среща, която е провокирала множество въпроси в участниците, на които поне още известно време те ще търсят отговори. Среща, която ги е накарала да почувстват отговорността да вземат решения, които касаят цялата общност, в която живеят.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

„Участниците са много будни и активни младежи, с творческо мислене и изключителен потенциал, което прави още по-голяма нашата отговорност. Дали сме подготвени и готови ли сме, за да отвърнем на техните очаквания, говорим ли на техния език?”, запита областният управител и коментира още, че и политици, и местната власт трябва да отговаря на очакванията на младите хора, за да се завърнат те в региона ни.

„Аз съм безкрайно обнадежден, виждайки какъв потенциал има това поколение! Но докато настъпи времето, в което те реално да се влеят в икономиката и управлението на града ние трябва да се погрижим и да създадем всички тези условия”, каза още областният управител на област Габрово Николай Сираков.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Както в истинска работна среда учениците участваха в мозъчна атака, за да определят силните и слабите страни на област Габрово. Единодушно всички изтъкнаха като най-привлекателното в региона самото му местоположение, традициите в индустрията, големя потенциал за развитие и добрите условия за живот като ниски данъци, ниски цени, спокойствие, малка престъпност.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

Предизвикателствата, пред които е изправена областта ни според тях са застаряващо население, трудно намиране на работа, ниско качество на висшето образование, лоша инфраструктура, липса на забавления, туризъм и условия за спорт.

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

По същия начин групата сподели и кое е онова, което би ги върнало в региона. Младите хора искат реализация, възможност за кариерно израстване, по-добра инфраструктура, добри условия на труд, високо заплащане, индустриално развитие, добър външен облик на града ни, стимулиране на местния бизнес, развитие на културата, спорта и атракциите, и промяна в манталитета и нагласите.

След мозъчната атака, участниците се разделиха на екипи, които представиха своите решения как да се реализира всичко онова, което пожелаха да се случи в техния град, нашия регион. Ако те са мениджъри и управляващи общините в региона ще направят проучвания за потенциални инвеститори, ще разкрият нови предприятия, ще развиват биоземеделие и животновъдство за стимулиране на местните производители, ще наложиат изисквания за предлагане на повече местни стоки.

Ако имат правомощия ще увеличат бюджета на читалищата и поддръжка на културни сгради, ще изградят кучешки паркове, ще направят по-добра среда за забавления и отдих, ще отделят повече средства за хората на изкуствата, ще обърнат специално внимание на образователната система, за да бъде по-адекватна, ще развиват културни дейности, които са добре рекламирани и достъпни за обществото.

„Това са вижданията за развитието на нашия регион на завършващите средното си образование. Дали ни харесват или не, дали сме съгласни или не, няма значение. Ние просто искаме да се съобразим с тяхното мнение и виждане, заедно да търсим решенията, за да се върнат и останат отново тук.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица